Na dobre i na złe

Na dobre i na złe

"Na dobre i na złe" to polski serial telewizyjny opowiadający perypetie lekarzy ze szpitala w Leśnej Górze. Pierwszy odcinek wyemitowało TVP 2 w 7 listopada 1999 roku. Od samego początku produkcja cieszy się ogromną sympatią widzów.


Czas trwania odcinka: 50 min.
Lata emisji: 1999 - obecnie
Nagrody: 4. Telekamery
Gatunek: obyczajowy

Na dobre i na złe: popularność

Premiera pierwszego odcinka "Na dobre i na złe" odbyła się 7.11.1999 r. Odcinki są emitowane raz w tygodniu. Jest najdłużej emitowanym, cotygodniowym serialem obyczajowym w historii polskiej telewizji. Dłużej na antenie jest jedynie "Klan" (od 22.09.1997 r.) oraz "Świat według Kiepskich" (od 16.03.1999 r.). Należy także do najpopularniejszych seriali, wielokrotnie pobił rekordy oglądalności. Najchętniej oglądany odcinek serialu miał 10,74 mln widzów. Średnia oglądalność utrzymuje się na poziomie 5,5 mln.

Na dobre i na złe: początki serialu i opis fabuły

Akcja serialu rozgrywa się w podwarszawskim miasteczku Leśna Góra (miejscowość tak naprawdę nie istnieje, została wykreowana na potrzeby serialu). Na początku serialu główne wątki dotyczyły trzech lekarzy: Zosi Stankiewicz (Małgorzata Foremniak), Jakuba Burskiego (Artur Żmijewski) i Brunona Walickiego (Krzysztof Pieczyński). Poznali się na studiach. Po latach spotkali się ponownie, właśnie w leśnogórskim szpitalu. Zosia i Jakub byli małżeństwem - ich związek przeszedł kilka poważnych kryzysów, jednakże za każdym razem pokonywali przeciwności losu. Ważnymi postaciami byli także: prof. Tadeusz Zybert (Marian Opania), wówczas dyrektor medyczny szpitala, jego córka Monika (Jolanta Fraszyńska) i siostra oddziałowa Danuta Dębska (Daria Trafankowska). 10.02.2012 r. pojawił się ostatni odcinek z Małgorzatą Foremniak i Arturem Żmijewskim. Burscy wyjechali do Niemiec wraz z córką Amelką (Julia Kornacka). O zakończeniu ich wątku zadecydowali producenci.

Na dobre i na złe: wątki i bohaterowie

Z biegiem lat "Na dobre i na złe" stało się serialem wielowątkowym - perypetie innych postaci tj. lekarzy, pielęgniarek, pracowników szpitala zaczęły się rozwijać. Pojawili się nowi bohaterowie. Kolejne wątki przede wszystkim dotyczyły: Małgorzaty "Meg: Donovan (Maja Ostaszewska) i Andrzeja Stankiewicza (Michał Grudziński), siostry i ojca Zosi, dr Witka Latoszka (Bartosz Opania) i Leny Starskiej (Anita Sokołowska). Starska odbywała staż u dr Latoszka - z czasem zostali parą, potem jednak ich drogi rozeszły się. Do głównych bohaterów należą także: Wiktoria Consalida (Katarzyna Dąbrowska), Przemysław Zapała (Marcin Rogacewicz), Agata Woźnicka (Emilia Komarnicka), Hana Goldberg (Kamilla Baar). Do zespołu lekarzy dołączył również Andrzej Falkowicz (Michał Żebrowski).

Na dobre i na złe: muzyka serialu

Od 1999 do czerwca 2011 r. piosenką kończącą serial był utwór "Na dobre i na złe" Anny Jurksztowicz. We wrześniu 2011 r. nastąpiła zmiana, serial kończy się piosenką Rafała Brzozowskiego "Masz zawsze mnie".

Na dobre i na złe: nagrody

"Na dobre i na złe" otrzymało szereg nagród, w tym aż 4. Telekamery (w 2001, 2002, 2003, a w 2004 złotą Telekamerę). Telekamerami zostali nagrodzeni także aktorzy serialu (Kamilla Baar i Marek Bukowski w 2014 r., Michał Żebrowski w 2016 r.). Ponadto, serial został nagrodzony specjalnymi wyróżnieniami ze środowiska lekarskiego m.in. w 2011 r. otrzymał nagrodę specjalną Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w kategorii Promocja zdrowia i profilaktyka.

Zobacz także:

Małgorzata Foremniak - Artur Żmijewski - M jak miłość

na dobre i na złe

Więcej o:

na dobre i na złe