Michał Żebrowski

Michał Żebrowski

Michał Żebrowski jest aktorem, a także współtwórcą i dyrektorem Teatru 6. piętro w Warszawie. Uczył się i wychowywał w Warszawie. W 1995 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Wielokrotnie otrzymał nominacje do najważniejszych nagród filmowych tj. Orły, Złote Kaczki czy Telekamery.

Data urodzenia: 17.06.1972 r.
Miejsce urodzenia: Warszawa
Wzrost: 1,88 m.
Facebook: Facebook.com/michalzebrowski
Instagram: Instagram.com/zebrowski.michal
Nagrody: Dwie Złote Kaczki (2000, 2005 r.), dwie Telekamery (2015, 2016 r.), Fryderyk (2001 r.)
Związki: Aleksandra Adamczyk (2009-obecnie; małżeństwo)
Dzieci: Franciszek Żebrowski (ur. 2010 r.), Henryk Żebrowski (ur. 2013 r.)

Michał Żebrowski: najważniejsze informacje

Michał Żebrowski: życiorys i kariera

Michał Żebrowski jako aktor zadebiutował w 1993 r., na 3. roku studiów, w filmach telewizyjnych "Samowolka" oraz "Wynajmę pokój". Rok później zaczął grać na deskach Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, z którym był związany do 1996 r. Na Łódzkim Przeglądzie Szkół Teatralnych '95 otrzymał nagrodę jury, publiczności oraz Jana Machulskiego. Występował także w Teatrze Ateneum, Narodowym, Nowa Praga, Komedia oraz w Teatrze Wielkim. Na dużym ekranie po raz pierwszy zagrał w 1996 r., w filmie "Poznań 56". Przełomem w karierze aktorskiej Żebrowskiego był rok 1999 - otrzymał główne role w filmach historycznych "Ogniem i mieczem" oraz "Pan Tadeusz". Za rolę Jana Skrzetuskiego został nagrodzony Złotą Kaczką. Otrzymał także pierwszą nominację do Złotego Orła. W tym samym roku wydał płytę "Zakochany Pan Tadeusz", na której zostały nagrane fragmenty poematu - album uzyskał status złotej płyty. W 2001 r. zagrał główną rolę w filmie "Wiedźmin", za którą otrzymał kolejne nominacje do nagród (Złota Kaczka i Orły). Ukazał się także serial o tym samym tytule. Nagrał kolejny album "Lubię, kiedy kobieta" - został laureatem Fryderyka. W latach 2002-2003 r. ukazały się trzy albumy z serii "Poczytaj mi tato", na którym Żebrowski czyta klasykę polskiej poezji. W kolejnych latach zagrał w "Pianiście", "Starej baśni. Kiedy słońce było Bogiem", "Kto nigdy nie żył...", "Pręgach" czy w "Janosik. Prawdziwa historia". Został doceniony za rolę w "Pręgach" - otrzymał drugą Złotą Kaczkę oraz trzecią nominację do Orłów. Wystąpił w kilku filmach o tematyce historycznej: "Rok 1612" (2007 r.), "1920 Bitwa Warszawska" (2011 r.) czy "Tajemnica Westerplatte" (2013 r.). Ostatnie dwie produkcje nie zdobyły uznania krytyków. Podobnie jak film "Sęp" z 2012 r. W tym samym roku zagrał także w filmie opartym na faktach "Nad życie". W 2014 r. otrzymał dwa Węże, czyli nagrody będące odpowiednikiem Złotych Malin. Także w 2014 r. zagrał w komedii romantycznej "Facet (nie)potrzebny od zaraz". Żebrowski zagrał także pojedynczych odcinkach polskich seriali "Sława i chwała" oraz "Kasia i Tomek" (jako on sam). Z kolei w 2011 r. otrzymał otrzymał angaż do serialu "Na dobre i na złe". Na swoim koncie ma kilka ról dubbingowych. Użyczył głosu w filmach "Sindbad: Legenda siedmiu mórz" i "Horton słyszy Ktosia" oraz w grach komputerowych "God of War III" i "Afterfall: InSanity". W 2009 r. wydał dwie płyty "Mały książę" oraz "Hans Christian Andersen Baśnie" (status platynowej płyty). W 2010 r., wraz z Eugeniuszem Korinem, otworzył Teatr 6. piętro, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wystąpił w kilku kampaniach reklamowych m.in. sieci komórkowej Play oraz traktorów i ciągników marki STEYR.

Michał Żebrowski: życie prywatne

Michał Żebrowski w 2009 r. wziął ślub z młodszą o 13 lat Aleksandrą Adamczyk. Po raz pierwszy spotkali się, gdy miała 5 lat (on miał wówczas 18). Spotkali się po latach, na kursie języka angielskiego. Pierwsze informacje o ich związku pojawiły się w 2008 r. W 2010 r. urodził się pierwszy syn pary - Franciszek, a trzy lata później - Henryk.

michał żebrowski

Więcej o:

michał żebrowski

Copyright © Agora SA