Grażyna Szapołowska

Grażyna Szapołowska

Grażyna Szapołowska to jedna z czołowych polskich aktorek filmowych oraz teatralnych. Występowała na deskach Teatru Narodowego w Warszawie oraz wcielała się w kreacje filmowe w największych polskich produkcjach.


Pełne imię i nazwisko: Grażyna Szapołowska
Data urodzenia: 19 września 1953r.
Miejsce urodzenia: Bydgoszcz, Polska
Zawód: aktorka
Rodzina: mąż Eryk Stępniewski, córka Katarzyna
Facebook: facebook.com/szapolowska.grazyna

Grażyna Szapołowska - początki kariery

Grażyna Szapołowska pierwsze kroki na ścieżce kariery aktorskiej stawiała już jako nastolatka. Po liceum dostała się na studia na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończyła w 1977 roku. Jako studentka grywała na deskach wrocławskiego Teatru Pantomimy. W tym samym okresie grała również epizodyczne role w filmach i serialach. Zagrała między innymi w "Czterdziestolatku".
Po uzyskaniu dyplomu Szapołowska związała się z Teatrem Narodowym w Warszawie, w którym grała przez kolejnych siedem lat, do roku 1984.
W tym samym roku Grażyna Szapołowska po raz pierwszy podjęła współpracę z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim. Zaowocowała ona powstaniem filmów "Bez końca" oraz "Krótki film o miłości". Ten drugi tytuł przyniósł Szapołowskiej popularność oraz pomógł ugruntować jej pozycję zawodową. Otrzymała za rolę w tym filmie nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na 13. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Srebrnego Hugo przyznawanego w Stanach Zjednoczonych.

Grażyna Szapołowska - rozwój kariery

Lata dziewięćdziesiąte były dla Grażyny Szapołowskiej pasmem sukcesów i ról w największych polskich produkcjach. Wystąpiła m.in. w "Kronikach domowych" Leszka Wosiewicza, "Brat naszego boga". W 1999 roku wcieliła się w niezapomnianą rolę Telimeny w ekranizacji "Pana Tadeusza" reżyserowanej przez Andrzeja Wajdę.
Grażyna Szapołowska jest pięciokrotną laureatką Złotej Kaczki. Dwukrotnie została uhonorowana Polskimi Nagrodami Filmowymi, zwanymi Orłami. Odcisk jej dłoni od 1997 widnieje w Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.

Zobacz także:

Katarzyna Jungowska - Eric Stępniewski - Jan Englert

grażyna szapołowska

Więcej o:

grażyna szapołowska