"BrzydUla"

"BrzydUla"

"BrzydUla" to polski serial telewizyjny, emitowany w TVN od poniedziałku do piątku o godz. 17:55, oparty na formacie kolumbijskiej telenoweli. "BrzydUla" była pierwszym tego typu serialem w TVN. Średnio każdy odcinek oglądało 3 mln widzów, a finał ponad 5 mln. "BrzydUla" przez ponad rok zarobiła dla TVN-u 136 mln złotych.

Premiera pierwszego odcinka: 6.10.2008 r.
Data emisji ostatniego odcinka: 22.12.2009 r.
Czas trwania odcinka: 22 min
Lata emisji: 2008-2009 (2 sezony, 235 odcinków)
Nagrody: Telekamera (2010 r.)
Gatunek: komediowy

"BrzydUla": opis fabuły

Główną bohaterką serialu jest Ula Cieplak, mieszkająca w Rysiowie, pod Warszawą. Ula aplikuje na stanowisko asystentki w domu mody Febo & Dobrzański, którego siedziba mieści się w Warszawie. Cieplak wydaje się być idealną kandydatką - skończyła studia, jest pracowita i zdolna. Niestety, nie należy do urodziwych kobiet - wielokrotnie była nazywana brzydulą. Dostała jednak pracę w Febo & Dobrzański - została asystentką Marka Dobrzańskiego, prezesa firmy, w którym zakochała się od pierwszego wejrzenia. Cieplak z powodu wyglądu stała się obiektem żartów i kpin. Natomiast z czasem zdobyła zaufanie innych współpracowników. Jej zaangażowanie docenił sam Dobrzański, który dotychczas zatrudniał tylko atrakcyjne asystentki. Miał słabość do pięknych kobiet - wdawał się w liczne romanse, mimo że był w związku z Pauliną Febo. Gdy firma zaczyna mieć kłopoty finansowe, Dobrzański zaczyna romansować z Cieplak. Zakochana Ula dla ukochanego była w stanie zrobić naprawdę wiele - zaciągnęła duży kredyt, aby ratować firmę. Gdy prawda wyszła na jaw, Ula nie chciała mieć z Markiem nic wspólnego. Z kolei Dobrzański w tym momencie zdał sobie sprawę, że zakochał się w Cieplak i za wszelką cenę chce ją odzyskać. Losy tych dwojga stanowią główny wątek serialu. Ponadto "BrzydUla" pokazuje perypetie pozostałych pracowników domu mody oraz rodziny Cieplak w Rysiowie.

"BrzydUla": bohaterowie

Urszula Cieplak (Julia Kamińska) - główna bohaterka serialu. Wykształcona, aczkolwiek mało urodziwa dziewczyna. Pracuje w domu mody Febo & Dobrzański. Zostaje asystentką prezesa, Marka Dobrzańskiego. Dziewczyna skrycie podkochuje się w swoim szefie.
Marek Dobrzański (Filip Bobek) - prezes firmy Febo & Dobrzański. Zatrudnił Ulę na stanowisko asystentki. Jest przystojny i inteligentny, podoba się wielu kobietom. Jego narzeczoną jest Paulina Febo, którą w przeszłości wielokrotnie zdradzał z pięknymi modelkami.
Paulina Febo (Maja Hirsch) - narzeczona Marka. Jej rodzice, Francesco i Agnieszka, zginęli w wypadku samochodowym. Ma brata Aleksa, który pracuje w domu mody F&B.
Violetta Kubasińska (Małgorzata Socha) - sekretarka Marka Dobrzańskiego, pracuje w jednym biurze z Ulą Cieplak. Przyjaźni się z Pauliną Febo - to dzięki niej dostała pracę w F&D. Jest atrakcyjną, niezbyt inteligentną kobietą. Aby bronić swoich interesów niejednokrotnie dopuszczała się kłamstwa.
Maciej Szymczyk (Krzysztof Czeczot) - najlepszy przyjaciel Uli z czasów dzieciństwa oraz jej sąsiad. Największą jego pasją są stare samochody. Miał romans z Violettą. Potem zaczął spotykać się z Anią - byłą recepcjonistką.
Józef Cieplak (Marek Włodarczyk) - ojciec Uli i jej dwójki rodzeństwa. Wdowiec.
Jan Cieplak (Wacław Warchoł) - brat Uli i syn Józefa. Uczy się w liceum. Jest nastolatkiem przechodzącym okres buntu. W Febo & Dobrzański zaczął być modelem.
Beata Cieplak (Kalina Janusiak) - najmłodsza córka Józefa, siostra Uli i Jaśka.
Aleksander Febo (Mariusz Zaniewski) - brat Pauliny, w połowie Włoch. Za wszelką cenę chce skompromitować Marka i przejąć firmę. Nie jest w stanie zaakceptować jego związku z Pauliną.
Sebastian Olszański (Łukasz Garlicki) - najlepszy przyjaciel Marka Dobrzańskiego. Poznali się jeszcze na studiach. Zakochał się w Violettcie.
Pshemko właściwie Wieńczysław Wycior (Jacek Braciak) - główny projektant firmy Febo & Dobrzański. Przyjaźni się z Pauliną, którą uważa za swoją muzę. Ma silną osobowość - bywa humorzasty i porywczy.
Adam Turek (Łukasz Simlat) - główny księgowy w Febo & Dobrzański. Jego szefem jest Aleks. Niejednokrotnie uczestniczył w intrygach Aleksa.
Alicja Milewska (Dorota Pomykała) - kadrowa Febo & Dobrzański. Przyjaźni się z Ulą i pomaga także jej rodzinie. Spotykała się z Józefem, jej ojcem.
Izabela Gajda (Dominika Kluźniak) - krawcowa, główna asystentka Pshemka. Przyjaźni się z Ulą, Alicją i Elżbietą.
Elżbieta (Katarzyna Zielińska) - bufetowa w Febo & Dobrzański. Przyjaźni się z Ulą, Alicją i Izabelą.
Anna Banaszyk (Monika Fronczek) - recepcjonistka, a później asystentka Uli. Spotykała z jej przyjacielem, Maćkiem.
Krzysztof Dobrzański (Krzysztof Jasiński) - ojciec Marka, poprzedni prezes i jeden z założycieli Febo & Dobrzański.
Helena Dobrzańska (Grażyna Strachota) - żona Krzysztofa, matka Marka.

"BrzydUla": muzyka serialu

Piosenkę serialu stanowi cover przeboju Anny Jantar "Tyle słońca w całym mieście". Utwór wykonuje Julia Kamińska, która gra główną rolę w serialu.

"BrzydUla": nagrody

W 2010 r. serial otrzymał Telekamerę w kategorii "najlepsza adaptacja serialu zagranicznego". Ponadto w tym samym roku Telekamerę otrzymali główni bohaterowie "BrzydUla": Julia Kamińska (najlepsza aktorka) i Filip Bobek (najlepszy aktor).

Zobacz także:

Maja Hirsch - Małgorzata Socha - Majka

brzydula

Więcej o:

brzydula

 • BrzydUla - KONKURS

  Kotek napisał Wam ostatnio, że na sklepowych półkach pojawił się serial " BrzydUla " na DVD. Pierwszy boks z pięcioma płytami ukazał się w piątek, ponad tydzień temu. Kotek napisał Wam także, że jest patronem medialnym tego

 • BrzydUla odmieniona!

  Twórcy serialu " BrzydUla " ujawnili efekt pracy stylistów nad nowym wizerunkiem Uli Cieplak . Tę przemianę na ekranie zobaczymy najwcześniej we wrześniu, ale już teraz można przyjrzeć się bliżej i

 • BrzydUla - kolejny konkurs

  Kotek ma dla Was kolejny konkurs z " BrzydUlą " na DVD. Dziś do wygrania boks 7 - pięć płyt DVD, a na nich odcinki 181-210 . Ponad 11 godzin serialu! Co zrobić, aby wygrać? 1

 • BrzydUla na DVD - KONKURS

  Kotek ma dla Was kolejny konkurs z " BrzydUlą " na DVD. Dziś do wygrania boks 8 - pięć płyt DVD, a na nich odcinki 211-235 . Ponad 11 godzin serialu! Co zrobić, aby wygrać? 1

 • BrzydUla na DVD - KONKURS

  Od kilku dni na sklepowych półkach można znaleźć kolejny, trzeci już, boks z odcinkami serialu " BrzydUla " na DVD. W związku z tym, Kotek przygotował dla Was kolejny konkurs. Do wygrania, oczywiście, płyty DVD

 • BrzydUla na DVD - kolejny konkurs!

  Kotek ma dla Was kolejny konkurs z " BrzydUlą " w roli głównej! Tym razem do wygrania piąty boks! Na płytach znajdziecie odcinki 121-150. Ponad 11 godzin serialu! Co zrobić, aby wygrać