Bogusław Linda

Bogusław Linda

Bogusław Linda to polski aktor filmowy. Jest również scenarzystą teatralnym oraz reżyserem. Jego żoną jest Lidia Popiel. Linda stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych. Grał w popularnych polskich produkcjach, takich jak "Psy", "Pitbull nowe porządki" czy "Pan Tadeusz".

Imię i nazwisko: Bogusław Linda
Data urodzenia: 27 czerwca 1952r.
Miejsce urodzenia: Toruń
Zawód: aktor, reżyser
Rodzina: żona Lidia, syn Mikołaj, syn Michał, córka Aleksandra
Facebook: facebook.com/Boguslaw-Linda-1701387370085806/

Bogusław Linda - droga do kariery

Bogusław Linda na świat przyszedł w 1952 roku w Toruniu, gdzie ukończył szkołę średnią. Po niej z sukcesem zdawał na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.
Debiutował w 1977 roku na deskach krakowskiego Teatru Starego w spektaklu "Zbrodnia i kara", w którym wcielił się w rolę Mikołka. W kolejnych latach grywał w tym teatrze oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.
Od początku lat osiemdziesiątych XX wieku związany był z Teatrem Studio w Warszawie.
Przed kamerą debiutował w 1976 roku niewielką rolą w filmie "Dagny". Przez kolejne lata grywał epizodyczne role, w filmach takich jak: "Pasja", "Wodzirej", "Janek", "Punkt widzenia".
W 1980 roku przyszła pierwsza większa rola - Gryziaka w filmie "Gorączka". Został za nią uhonorowany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdobył Wyróżnienie Honorowe w kategorii najlepszych kreacji aktorskich.

Bogusław Linda

Kolejne lata w karierze Bogusława Lindy zaowocowały rolami, które na długie lata przykleiły mu łatkę "twardziela". Były to role w filmach "Zabij mnie glino" (1987), "Psy" (1992), "Psy II: ostatnia krew" (1994), "Sara" (1997), "Demony wojny wg Goi" (1998).
W 1999 roku Linda wcielił się powstać Jacka Soplicy w ekranizacji "Pana Tadeusza". Dwa lata później zagrał Petroniusza w "Quo vadis".

Zobacz także:

Lidia Popiel - Cezary Pazura - Marek Kondrat

bogusław linda

Więcej o:

bogusław linda

Copyright © Agora SA