Barack Obama

Barack Obama

Barack Obama to amerykański polityk. Przynależy do Partii Demokratycznej. W 2009 roku został 44. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Drugą kadencję rozpoczął w 2012 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem. Został uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla.


Imię i nazwisko: Barack Hussein Obama II
Data urodzenia: 4 sierpnia 1961r.
Miejsce urodzenia: Honolulu, USA
Zawód: polityk, prawnik
Rodzina: żona Michelle, córka Malia Ann, córka Natasha
Instagram: @barackobama
Facebook: facebook.com/barackobama

Barack Obama - lata młodości

Barack Obama przyszedł na świat w 1961 roku na Hawajach. Jego ojciec ma korzenie afrykańskie. Rodzice rozwiedli się gdy Barack miał dwa lata. Po powtórnym zamążpójściu matki zamieszkał z nią i ojczymem w Indonezji. W czasach szkoły wrócił na Hawaje, gdzie wychowywali go dziadkowie.
Barack Obama studiował politologię oraz prawo na Harwardzie. Po studiach pracował jako działacz społeczny, a w następnych latach jako wykładowca akademicki.

Barack Obama i polityka

W 1996 roku Obama rozpoczął swoją przygodę z polityką. Od stycznia 1997 sprawował funkcję senatora stanu Illinois z 13. okręgu. Mandat złożył w listopadzie 2004 roku, kiedy został powołany do Senatu Stanów Zjednoczonych. W 2008 Obama wystartował w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Demokratów. Pokonał konkurentów i 20 stycznia 2009 został zaprzysiężony na 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był pierwszym czarnoskórym mężczyzną w historii, który objął ten urząd. Liczna krytyka przeciwników podnosiła, że podczas kampanii Obama używał wielokrotnie argumentów rasowych.
W 2009 roku Barack Obama został uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla w związku z jego działaniami mającymi na celu ograniczenia arsenałów nuklearnych.
W 2012 roku Obama ponownie wygrał wybory prezydenckie i rozpoczął sprawowanie drugiej kadencji.

Barack Obama - życie prywatne

Obama jest żonaty z Michelle Obama. Poznali się w 1988 roku w kancelarii, w której Obama pracował jako prawnik, a młoda prawniczka Michelle miała tymczasową praktykę. Para pobrała się w 1992 roku. W 1998 roku na świat przyszła ich pierwsza córka Malia Ann, trzy lata później druga - Natasha.

Zobacz także:

Donald Trump - Michelle Obama - Hillary Clinton

Barack Obama

Więcej o:

Barack Obama

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.