Tina Turner

Tina Turner

Tina Turner to jedna z największych gwiazd muzyki rockowej i soulowej. Zaczynała karierę pod koniec lat 50-tych i nagrywała płyty oraz grała koncerty aż do roku 2009. Jej życie prywatne i twórczość stały się kanwą nakręconego filmu biograficznego pt. ‘Tina”. Od wielu lat Tina mieszka w Szwajcarii.

Imię i nazwisko: Anna Mae Bullock
Pseudonim: Tina Turner
Data i miejsce urodzenia: 26.11.1939 roku Nutbush
Zawód: piosenkarka, aktorka
Oficjalna strona: tinaturnerofficial.com
Facebook: facebook.com/TinaTurner
Instagram: @tina.turner

Początki kariery artystycznej

Tina Turner to jedna z największych i najważniejszych artystek sceny muzycznej, która swoją karierę zaczęła od śpiewania w chórkach kościelnych muzyki gospel, a potem w chórkach popowych grup muzycznych. Jako osiemnastolatka została dostrzeżona przez znanego muzyka, lidera grupy Kings of Rhythm – Ike’a Turner’a. To był początek jej prawdziwej drogi muzycznej i jednocześnie związku małżeńskiego z muzykiem. Ike był autorem wielu wielkich przebojów Tiny, jednak jego talentowi towarzyszył bardzo trudny charakter i skłonność do destrukcyjnego stylu życia. Lata upajania się alkoholem, narkotykami i maltretowania Tiny doprowadziły do głośnego rozwodu pary w 1978 roku. Rozwód zniszczył zespół oraz na wiele lat zachwiał solową karierą Tiny. Przez osiem lat artystka wprawdzie nagrywała płyty i koncertowała, pozostawała jednak niezauważona.

Wielka zmiana w karierze Tiny

Rok 1984 był wielkim przełomem w życiu zawodowym Tiny Turner. Porzuciła swój dotychczasowy styl muzyczny oraz wizerunek sceniczny. Lata 1984- 1992 to okres największych sukcesów artystki. Tina nagrała wtedy swoje największe przeboje, jak „What’s love Got to do with it”, „Private dancer” czy „Typical male”, jej koncerty przyciągały tysiące fanów, zagrała obok Mela Gibsona główną rolę w filmie „Mad Max - pod Kopułą Gromu”, z którego pochodzi słynna piosenka „We don’t need another hero”.
W 1993 roku powstał film „Tina” pokazujący życie prywatne i karierę zawodową artystki, w rolę której wcieliła się Angela Bassett. Kolejne lata przyniosły nam następne płyty, ważne utwory, jak choćby do filmu o Bondzie „Golden Eye”, koncerty, w tym m.in. koncert w Sopocie. 2009 roku to rok, w którym Tina pożegnała swoich fanów ostatnią trasą koncertową i nagrała ostatnią płytę „Tina Live”. W międzyczasie – w 1995 roku - Tina przeniosła się z wieloletnim partnerem Erwinem Bachem do Szwajcarii, a po 18 latach oczekiwania zmieniła obywatelstwo na szwajcarskie. W marcu Internet, a za nim różne media, obiegła smutna wiadomość o śmierci Tiny Turner. Na szczęście informacja ta okazała się nieprawdą – była spreparowana przez hakerów w celu przechwycenia danych internautów.

tina turner

Więcej o:

tina turner

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.