TVN - Towarzystwo wzajemnej adoracji obchodzi urodziny!

Tusk Vision Network, Towarzystwo Wzajemnej Adoracji czy perfekcyjnie sterowany kanał telewizyjny? TVN obchodzi swoje urodziny i jest to najlepszy moment, żeby podsumować jego 12 letnią działalność.

Przez 12 lat swojej działalności TVN stał się najpopularniejszą stacją komercyjną w Polsce. Władze TVN-u potrafią w perfekcyjny sposób wylansować właściwie każdą swoją gwiazdę.

Przykład: Kinga Rusin . Dostała pracę w "Dzień dobry TVN". Później trafiła do "Tańca z gwiazdami", pojawiła się u Szymona Majewskiego, Kuby Wojewódzkiego i była bohaterką reportażu w Uwadze. Od dwóch lat prowadzi też " You Can Dance ". Takich przykładów jest mnóstwo.

Złośliwi mówią, że TVN to towarzystwo wzajemnej adoracji ( najlepiej im wychodzi promocja samych siebie) lub Tusk Vision Network( media na usługach PO). Przypomnijmy sobie historię stacji TVN. Wyróżnijmy programy, seriale, skandale i czołówki, które zmieniły polską telewizję.

1) Programy

Serwis informacyjny: Fakty

Pierwsze wydanie "Faktów" poprowadził Tomasz Lis . Nie udało się uniknąć usterek technicznych i małych pomyłek. Zobaczcie jak wyglądały wtedy gwiazdy TVN-u:

Reality show: Big Brother

Grupa uczestników została na 15 tygodni zamknięta w domu pełnym kamer. Cel - kłótnie, romanse i intrygi. To najlepiej sprzedaje się w mediach. W Polsce powstało pięć edycji " BB ". Pierwsza miała największą oglądalność, ponieważ ludzie po raz pierwszy mieli styczność z programem typu reality-show i byli zwyczajnie ciekawi formuły " BB ".

Na fali popularności pierwszej edycji powstał film "Gulczas a jak myślisz". To był jeden z najgorszych filmów w historii polskiej kinematografii.

Agent:

Program prowadził Marcin Meller . Pierwsza edycja została wyemitowana w 2000 roku. W grupie uczestników programu była jedna osoba ( Agent), której zadaniem było utrudnianie grupie wykonywania zadań.

Osoba, która doszła do finału i wytypowała Agenta, zgarniała pieniądze zarobione przez grupę przez całą edycję. To był świetny programu i szkoda, że już nie jest emitowany. Zamiast niego mamy np. 10 edycję "Tzg".

Jestem jaki jestem:

Program o życiu gwiazdora Michała Wiśniewskiego wywoływał bardzo mieszane uczucia. Muzyk nigdy nie ukrywał, że zrobił ten program dla pieniędzy. Sprzedał prywatność swoją oraz swojej rodziny na potrzeby show. Jak skończył? Odszedł w zapomnienie. Prawa rynku są bezlitosne.

Wszystko o Miriam:

Nudna formuła, średnio przystojni uczestnicy i słaby prowadzący. Klapa? Tak, ten program byłby klapą, gdyby nie fakt, że jego główna bohaterka, która wyglądała jak kobieta urodziła się tak naprawdę mężczyzną!

Widzowie już od pierwszego odcinka znali tajemnicę Miriam i naśmiewali się z chłopaków walczących o jej względy. Zwycięzca programu nie zgodził się wypłynąć w rejs z dziewczyną i odebrać nagrodę. Wcale mu się nie dziwię.

Teleturnieje: Milionerzy

Nikt w Polsce nie wygrał jeszcze głównej nagrody, ale teleturniej prowadzony przez Huberta Urbańskiego zawsze cieszył się sporą sympatią widzów. Oto fragment jednego z pierwszych odcinków:

Talk-show: Rozmowy w toku

Program Ewy Drzyzgi uświadomił mi, że ludzie są w stanie zrobić dla sławy naprawdę WSZYSTKO. Nie tylko gwiazdy lubią "prać brudy" na łamach prasy czy w telewizji. Różnica jest taka, że oni za to przeważnie dostają duże pieniądze.

"Przeciętny Kowalski" idzie do Drzyzgi, opowiada swoją łzawą historię i myśli, że jest gwiazdą. Po wyjściu ze studia wraca do szarej rzeczywistości i słyszy złośliwe komentarze.

Rozrywkowe: Zostań gwiazdą

Program prowadził Krzysztof Ibisz . Niewiele się zmienił z wyglądu i zachowania. Jest tak samo infantylny jak kiedyś. Tylko fryzurę ma trochę inną. Myślicie, że to czas go oszczędza?

Mamy Cię:

Cel programu polegał na tym, żeby znane i lubiane postacie show-biznesu zostały wplątywane w zabawne sytuacje. Wszystko było nagrywane przez ukrytą kamerę. Większość gwiazd dała się wkręcić Szymonowi Majewskiemu i jego ekipie. W gagach często brali udział bliscy i przyjaciele bohatera co ułatwiało"oszukanie" gwiazdy. Tak wkręcili Chylińską:

You Can Dance:

Za sprawą stacji TVN cała Polska oszalała na punkcie tańca towarzyskiego i nowoczesnego. Szkoły tańca zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu, a uczestnicy " You Can Dance " czy "Tańca z gwiazdami" stali się w ekspresowym tempie największymi gwiazdami w kraju.

Każdy wie kim jest Maserak czy Terrazzino. Zadziwiające jest to, że nawet 10 edycji " Tańca z gwiazdami " nie zdołało zniechęcić Polaków do tańca. Śmiało można powiedzieć, że programy taneczne są dla kobiet tak samo wciągające jak piłka nożna dla mężczyzn.

Oto programy, które jeszcze mogliśmy zobaczyć w TVN-ie: Ananasy z mojej klasy, Zwariowana Forsa , Wyprawa Robinson, Zostań gwiazdą, Mini Playback Show, Wszystko albo nic, Maraton uśmiechu, Twoja droga do gwiazd, Najsłabsze ogniwo, Trzy serca, Kawaler do wzięcia. 

Seriale:

Esmeralda:

TVN jako pierwszy w Polsce wyemitował telenowelę. Szybko okazało się, że serial o losach niewidomej dziewczynki jest absolutnym hitem. To był strzał w 10-tkę. Oczywiście inne stacje telewizyjne szybko podchwyciły ten pomysł i zaczęły emitować inne tasiemce. Esmeralda zawsze będzie wyjątkowa. Nie pokona jej nawet żaden "Zbuntowany anioł".

Kasia i Tomek:

To za sprawą tego serialu Joanna Brodzik stała się jedną z najpopularniejszych aktorek w Polsce. Produkcja "Kasia i Tomek" charakteryzowała się specyficznie ograniczonym polem widzenia kamery, która cały czas pokazywała tylko głównych bohaterów. Serial został nawet wydany na płytach DVD.

Magda M.:

Środa godzina 21.30. Faceci wiedzieli, że tego dnia mogą wyskoczyć sobie z kolegami na piwo, bo ich kobieta będzie zapewne siedziała przed telewizorem i wzdychała na widok Pawła Małaszyńskiego .

Serial był rekordy oglądalności, dlatego TVN-owi ciężko było zrezygnować z kury znoszącej złote jaja. W końcu "Magda M." skończyła się ślubem głównych bohaterów, Małaszyński został gwiazdą TVN-u, a Brodzik poszła do konkurencji.

Seriale, które mogliśmy również zobaczyć w TVN-ie: Miasteczko, Kryminalni , Twarzą w twarz , BrzydUla , 39 i pół , Teraz albo nigdy .

Skandale:

Lis prezydentem:

Tomasz Lis poprowadził pierwsze wydanie "Faktów" i przez wiele lat walczył o to, żeby jego serwis informacyjny był niezależny oraz nieupolityczniony w przeciwieństwie do "Wiadomości" w TVP.

Jego błyskotliwa kariera w TVN-ie skończyła się w 2004 roku, gdy jeden z dzienników opublikował sondaż prezydencki, w którym Lis zajął drugie miejsce tuż za Jolantą Kwaśniewską. Władze TVN-u uznały, że potencjalny kandydat na prezydenta nie może być prowadzącym "Faktów". Odszedł, ale w wyborach nie startował. Oto jego historia:

Kamil Durczok i jego czysty stół:

To nagranie wzbudziło bardzo duże kontrowersje. Kulturalny i miły zazwyczaj Durczok w końcu pokazał swoją drugą twarz. Bardzo wulgarną twarz .

Nagranie szybko rozeszło się po internecie i nawet TVN ( specjalista od usuwania filmów) nie zdołał się pozbyć wszystkich nagrań. Paradoksalnie Kamil więcej zyskał na tym filmie niż stracił. Nagle nabrał ludzki cech.

Czołówki:

Stacja TVN jako pierwsza w Polsce zaczęła nagrywać profesjonalne spoty reklamowe z udziałem swoich największych gwiazd.

Cieszyły się one wielką popularnością, dlatego inne stacje telewizyjne szybko ściągnęły ten pomysł. Tak samo jak TVN ściągnął ten pomysł od amerykańskich stacji.

Jesień 2008

Wiosna 2009:

Jesień 2009:

Ewelina Zadrożna

Więcej o: