Andrzej i Agata Dudowie są już w Wielkiej Brytanii. Oddali hołd królowej przy jej trumnie

Goście, którzy wezmą udział w pogrzebie królowej Elżbiety II, już dzień przed wydarzeniem zaczęli zjeżdżać do Londynu. Znalazła się wśród nich polska para prezydencka. Andrzej i Agata Dudowie udali się do pałacu Westminsterskiego.

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II opuściła Balmoral w niedzielę 11 września, a trzy dni później została wystawiona w Westminster Hall. W tym miejscu spocznie aż do pogrzebu monarchini, który zaplanowano na poniedziałek 19 września. Do tego czasu poddani mają możliwość wejścia do pałacu Westminsterskiego i oddania hołdu zmarłej. Zaproszeni do tego zostali również przedstawiciele państw, którzy wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych. Polskę podczas tego wydarzenia reprezentują Andrzej i Agata Dudowie.

Zobacz wideo Pożegnanie królowej Elżbiety II

księżna DianaDiana łamała królewski protokół. W tych sytuacjach nic dla niej nie znaczył

Para prezydencka przy trumnie królowej Elżbiety II. Do Londynu przyjechali dzień przed pogrzebem

O tym, że Andrzej i Agata Dudowie są już w Wielkiej Brytanii, poinformował na Twitterze dziennikarz Jakub Krupa. Około południa para prezydencka stawiła się w pałacu Westminsterskim, a na miejscu towarzyszył im ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek. Jak informuje TVN24.pl, w godzinach popołudniowych Andrzej Duda ma spotkać się również z premier Liz Truss.

Camilla Parker-BowlesElżbieta II mianowała Camillę królową małżonką. Kiedyś tak ją nazwała. Nieładnie

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II rozpoczną się w poniedziałek 19 września od godziny 10:30 londyńskiego czasu. Trumna zostanie wówczas odprowadzona przez procesję do opactwa Westminsterskiego. Pół godziny później rozpocznie się nabożeństwo, w którym ma wziąć udział aż 2000 osób. Następnie trumna zostanie odprowadzona do zamku w Windsorze.

Uroczystości będą transmitowane w telewizji aż do godziny 19:00. Monarchini zostanie wówczas pochowana w kaplicy św. Jerzego, a to wydarzenie zostało zarezerwowane wyłącznie dla najbliższej rodziny. Królowa Elżbieta II spocznie m.in. obok swojego ojca, króla Jerzego VI, a także zmarłego przed rokiem księcia Filipa.

Więcej o: