Diety, emerytura... Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie ma na co narzekać. Ile zarabia? Kwoty przyprawiają o zawrót głowy

Jarosław Kaczyński razem z PiS rządzą w Polsce już pięć lat. Sporo się od tego czasu zmieniło - jedną z takich rzeczy są przychody Jarosława Kaczyńskiego. Ile ma pieniędzy?

Pod koniec 2015 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński mógł pochwalić się oszczędnościami w postaci około 12 tysięcy złotych. W kolejnych latach jego przychody znacznie się zwiększyły - otrzymuje m.in. sporą emeryturę i diety poselskie.

Ile zarabia prezes PiS Jarosław Kaczyński? 

PiS było partią rządzącą w latach 2005-2007, wtedy też, od 2006 roku Jarosław Kaczyński pełnił funkcję premiera. Rząd jednak upadł i dopiero w 2015 PiS wrócił do władzy. To właśnie wtedy oszczędności prezesa PiS mogły sprawiać wrażenie niezbyt imponujących. Ale to było pięć lat temu, dziś, kiedy jest wicepremierem, jego zarobki znacznie się zwiększyły. Ile teraz zarabia Jarosław Kaczyński?

Kaczyński w swoim oświadczeniu majątkowym wspominał, że jest współwłaścicielem 1/3 domu o wartości 1,5 miliona złotych. Nie było to jednak aż tak dużo, zważywszy na fakt, że miał na głowie trzy zobowiązania finansowe - kredyty o łącznej wartości 245 tysięcy złotych.

Zobacz wideo „Cały obóz władzy się zagubił. Większość wisi na cienkim włosku”

W oświadczeniu majątkowym za rok 2019 wiele się zmieniło. Kaczyński zaznaczył, że zaoszczędził 104 tysiące złotych. Ma pensję i dietę poselską, ale w międzyczasie dostawał także emeryturę. Mimo że wiek emerytalny osiągnął już 2014 roku, świadczenie z ZUS zaczął pobierać dopiero po dwóch latach.

Zobacz też: Monika Olejnik wrzuciła archiwalne zdjęcia z Lechem i Marią Kaczyńskimi. W ten sposób przypomina prezesowi PiS ważną rzecz

Prezes PiS w 2019 roku zarobił 94 tysiące złotych jako poseł, do tego otrzymał także nieopodatkowane 30 tysięcy złotych diety poselskiej i w ciągu 12 miesięcy pobrał ponad 82 tysiące złotych emerytury (prawie 7 tysięcy miesięcznie). Wszystkie kwoty wyszczególnił w swoim zeznaniu podatkowym za 2019 rok. Polityk łącznie zarobił w 2019 roku przynajmniej 200 tysięcy złotych, co oznacza, że na swoje miesięczne utrzymanie ma średnio 17 tysięcy.

Do spłaty kredytu pozostało mu około 107 tysięcy. Gwarancją zabezpieczenia hipotecznego jest jego dom. Jako powód zaciągnięcia kredytu podano "opiekę nad chorą mamą i koszty związane z Jej upamiętnieniem".

Dziś jego pensja jako wicepremiera utrzymuje się na poziomie około 15 tysięcy złotych miesięcznie, a nie wliczono do tego jeszcze przysługującej mu emerytury.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.