Danuta Wałęsa: Teraz jestem tylko ja. Odważnie diagnozuje polskie małżeństwa

Współczesne matki rozczulają się nad sobą, kobiety są zbyt pobłażliwe dla swoich partnerów - podsumowuje w najnowszym "Twoim Stylu" Danuta Wałęsa. A ona sama? Dziś stała się przykładem niezależnej i spełnionej żony, matki i kobiety.

Kobieta Ćwierćwiecza - taki tytuł "Twój Styl" przyznał na gali 25-lecia magazynu Danucie Wałęsie. W jubileuszowym numerze ukazał się także wywiad z pierwszą damą, w którym odważnie deklaruje, że dopiero teraz może zacząć żyć pełną piersią.

Spotykam się, z kim chcę, jeżdżę dokąd chcę (...). Teraz jestem tylko ja. Jeszcze raz podkreślę - przedtem żyłam, ale mnie nie było. Po prostu byłam dla kogoś, wciąż miałam coś do zrobienia. (...) Teraz już nie muszę, teraz mam dystans. (...) Przez te wszystkie lata narażałam się na różne upokorzenia. Teraz stop! Teraz wybieram sobie to, co mi odpowiada.

Życie u boku Lecha Wałęsy nie było łatwe. Powtarzaną przez wszystkich bajkę o cichej i uległej i zadowolonej ze swojej roli - żony człowieka idei - ona napisała na nowo. Ze szczegółami, które boleśnie uświadomiły, jak wymagające były minione lata. Mowa oczywiście o jej książce, która zmieniła nie tylko postrzeganie przez opinię publiczną dawnej pierwszej damy, lecz także i samo małżeństwo Wałęsów. Prezydent obraził się za falę szczerości w autobiografii żony, choć sam do tej pory jej nie przeczytał. Z rozmowy wynika jednak, że stosunki między małżonkami są już poprawne.

Nie będziemy się rozwodzić nad moim mężem. To starszy pan, który potrzebuje czułości i opieki. (...) Żyjemy obok siebie i jest nam dobrze... (...) Śniadanko robię, obiadek robię, a jak czasami się wkurzę, to nie robię... Jak w życiu. (...) Nie chodzimy za sobą krok w krok i nie spijamy z dzióbków, jak to mówią. Jestem szczęśliwa i jest mi dobrze.

Lech Wałęsa i Danuta Wałęsa.Lech Wałęsa i Danuta Wałęsa. East News East News

Prawie pół miliona sprzedanych egzemplarzy książki Danuty Wałęsy to ogromny sukces, którego jednak za prawdziwą miarę można uznać nie cyfry, lecz ludzkie historie. Prezydentowa wspomina ich wiele, lecz nie swoich, a kobiet - czytelniczek, których życie zmieniła autobiografia Wałęsy.

Młoda kobieta, 34 lata, mąż wojskowy, jedno dziecko. Powiedziała mi, że zawsze nosiła długie włosy, a kiedy ze mną rozmawiała, już miała krótkie. Bardzo długo nosiła długie, bo mąż nie pozawalał jej obciąć. Ale po przeczytaniu książki obcięła! No bo jak mężczyzna może mówić kobiecie, że musi mieć długie włosy?!

Danuta WałęsaDanuta Wałęsa 'Twój Styl' okładka 'Twój Styl' okładka

Dziś Danuta Wałęsa otwarcie krytykuje obecny model rodziny. Jej zdaniem zbyt często partnerzy pozwalają sobie nie być wymagającym wobec siebie.

Pojawiły się takie przypadki, że to kobieta pracuje, a mężczyzna nie. I to jest wina kobiety, że doprowadziła do  sytuacji, w której to ona utrzymuje męża. (...) A jak on nie chce [pracować - przyp. red.], to go zostawić, proszę pana, po prostu go zostawić.

Wałęsa powoli otwiera się jednak na małżeństwa, w których role się zamieniły. Ona utrzymuje dom, on o niego dba i pielęgnuje. Jednak podkreśla, że zawsze wkład pracy powinien być wyrównany.

Jak mężczyzna jest leniem, który nie pracuje, ale i w domu nic nie robi, to się nie da z takim żyć - stwierdza z przekonaniem.

Może zaskakiwać, że "Kobieta Ćwierćwiecza" nie jest przeciwna rozwodom. Jednak jedynie w przypadkach, kiedy "mężczyzna terroryzuje żonę", wtedy trwanie przy partnerze "to grzech".

Danuta Wałęsa i Maria Wiktoria WałęsaDanuta Wałęsa i Maria Wiktoria Wałęsa Danuta Wałęsa i Maria Wiktoria Wałęsa na gali 25-lecia 'Twojego Stylu'/ Fot.Kapif Danuta Wałęsa i Maria Wiktoria Wałęsa na gali 25-lecia 'Twojego Stylu'/ Fot.Kapif

Wałęsa surowo ocenia postawę współczesnych mężczyzn, jednak jeszcze bardziej wymagająca jest wobec kobiet, które jej zdaniem "rozczulają się nad sobą" i traktują dom jako synonim "monotonni, nudnej, w kółko tej samej pracy".

Na przykład matki jedynaków. Słyszę czasem, że jest z tym jednym dzieckiem i wzdycha, jak trudno, jak jej ciężko. Przepraszam, ale ja sobie tego nie wyobrażam, jak to może być ciężko z jednym dzieckiem.

Przypomnijmy, że Danuta Wałęsa urodziła i wychowała ośmioro dzieci.

Danuta Wałęsa, Lech Wałęsa.Danuta Wałęsa, Lech Wałęsa. Agencja Wyborcza.pl Agencja Gazeta

karo

Pobierz nową aplikację Plotek.pl Buzz na telefony z Androidem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.