Egipski show-biznes. Małżeństwo z dwiema kobietami, pochodzeniowy coming out i "Taniec z gwiazdami". "Tam też marzą o sławie"

"Romanse, zdrady, wzruszające historie. Wzloty i upadki. Kariera i miłość. Tam też gwiazdy tańczą, śpiewają i gotują. I marzą o sławie." Paulina Drażba przybliża nam egipski show-biznes. Kto jest na topie? Do kogo wzdychają kobiety? I jakimi wydarzeniami żyje się w Egipcie.

Urodziła? To pytanie zadawane w różnych językach świata słyszałam podczas sobotniego śniadania najczęściej. W Marsa Alam też żyliśmy narodzinami małej księżniczki. Polacy, Rosjanie, Włosi, Francuzi. Egipcjanie również.

Księżna KateKsiężna Kate Screen z Egypty.com Screen z Egypty.com

Uciekłam na krótki urlop. Nurkowanie to jedna z moich największych prywatnych pasji, więc większość czasu spędziłam pod wodą. A kiedy już dotarłam na ląd, prowadziłam śledztwo. Cel: egipskie gwiazdy. Kim są, jak się nazywają, za kim tam szaleją, o kim czytają? Kogo słuchają, oglądają, podziwiają. Przyznaję, że bardzo mnie to ciekawiło. A więc pytałam.

Oczywiście każdy z moich rozmówców podawał inne nazwisko, kobiety kochają się aktorach i piosenkarzach, mężczyźni uwielbiają znane modelki czy Miss, którą obserwowali w "Tańcu z gwiazdami". Tam, podobnie jak u nas, są gwiazdy jednego sezonu i legendy, które ludzie podziwiają od lat.

Jedną z nich jest Adel Imam. Poznałam go. To on, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Marakeszu, wzbudzał największe emocje na czerwonym dywanie wśród zgromadzonej wokół teatru publiczności. Każdy mógł zobaczyć gwiazdy, które przyjechały na to wydarzenie. My, europejscy dziennikarze czekaliśmy na Jeremy'ego Ironsa, Alana Rickmana i inne znane nam gwiazdy. Mieszkańcy Maroka szczególnie gorąco witali arabskich artystów. Kiedy pojawił się Adel Imam brawa nie milkły. Odbierał nagrodę specjalną festiwalu. Możecie to zobaczyć.

 

Miły starszy pan wszedł na scenę tanecznym krokiem. Zrobił na mnie wrażenie. Siedziałam w jednym z pierwszych rzędów i nie mogłam wyjść z podziwu. Żartowniś. Przyznaję bez bicia, że nie miałam pojęcia, że to jeden z najbardziej znanych egipskich aktorów, przez wielu uważany za symbol.

Festiwal w MarakeszuFestiwal w Marakeszu Fot. Paulina Drażba Fot. Paulina Drażba

Pewnie dlatego, że każdy z nas z Egiptem kojarzy inne nazwisko. Omar Sharif. To on, jako jedyny egipski aktor, zrobił międzynarodową karierę. Na swoim koncie ma nominację do Oscara i dwa Złote Globy, między innymi za tytułową rolę w filmie "Doktor Żywago". Zanim jednak stał się znany na całym świecie, musiał zaistnieć w egipskim kinie. I tu historia kariery łączy się z historią pięknej, dwudziestoletniej miłości. Sharif debiutuje w 1954 roku w "Oślepiającym słońcu" u boku znanej już w Egipcie Faten Hamamy.  Dla niej przechodzi na islam, rok później są już małżeństwem. Ona jest jedną z najbardziej podziwianych egipskich aktorek, on zaczyna zdobywać świat. Mają syna. Tarek, również aktor, występuje u boku ojca we wspomnianym już filmie "Doktor Żywago". Omar i Faten byli małżeństwem przez 19 lat. Dla niego było to jedyne małżeństwo, ona po rozwodzie jeszcze raz, po raz trzeci, wyszła za mąż. Podobno była jedyną miłością życia Omara Sharifa. Zmarła w styczniu w wieku 83 lat. Nazywana "Panią Arabskiego Ekranu", uważana za jedną z największych egipskich gwiazd.

Festiwal w MarakeszuFestiwal w Marakeszu Fot. Paulina Drażba Fot. Paulina Drażba

A on? Wciąż gra. Jeszcze 4 lata temu był bohaterem kolorowej prasy, po tym jak uderzył na czerwonym dywanie fankę, która nie chciała czekać w kolejce na zdjęcie. Miał problemy z agresją i hazardem, ale potem jego miejsce w rubryce "skandale" zajął Omar Sharif Junior, wnuk aktora. Jego coming out i wyznanie, że jest pół Żydem, wywołało skandal nie tylko w Egipcie, usłyszał o nim cały świat.

I o tym marzą egipskie znane twarze. Żeby świat je poznał. Żeby umiał wymawiać ich imiona i nazwiska. W kolejce do sławy ustawia się na przykład Amina Ashraf - Miss Egypt World 2014. Po zdobyciu tytułu tańczyła na przykład w "Tańcu z gwiazdami". Tak, tam też mają swoją edycję. Ten filmik robi na mnie wrażenie. Przyznaję, Amina również Już wiem, dlaczego mężczyźni, z którymi rozmawiałam, mówili, że ją uwielbiają.

 

Amina AshrafAmina Ashraf Screen z Facebook.com/MissEgyptWorld14/ Screen z Facebook.com/MissEgyptWorld14/

W tegorocznej edycji zatańczył również bardzo popularny egipski aktor i piosenkarz Mohamed Attia.

Mohamed AttiaMohamed Attia Mat. prasowe Mat. prasowe

Kobiety szaleją również za przystojnym aktorem po czterdziestce, który ma na swoim koncie małżeński trójkąt, o którym aż huczało w tamtejszych mediach.

Ahmed EzzAhmed Ezz Screen z Facebook.com/AhmedEzz/ Screen z Facebook.com/AhmedEzz/

Ahmed Ezz, bo o nim mowa, miał być mężem znanej egipskiej piosenkarki, aktorki i producentki muzycznej Angham (43 lata) i Zeiny (34 lata), egipskiej piosenkarki i modelki. Oczywiście jednocześnie.

AnghamAngham Screen z Facebook.com/Angham Screen z Facebook.com/Angham

Ta pierwsza, Angham, jest najbardziej utytułowaną egipską piosenkarką, w 2003 roku była najlepiej sprzedającą się artystką muzyki pop w krajach Bliskiego Wschodu. Druga, Zeina, nazywana jest "Sophią Loren Arabów". Zaczynała jako modelka, a potem dwukrotnie zdobyła tytuł najlepszej aktorki w sondażach publicznych. To właśnie ona długo walczyła, aby aktor przyznał, że jest ojcem jej bliźniaków i że zawarł z nią tajne małżeństwo Przyznał się. Po medialnym praniu brudów.

ZeinaZeina Screen z Instagram.com/zeinareda29/ Screen z Instagram.com/zeinareda29/

Nie dziwię się więc tym kobietom, które mówią, że szaleją za Ehabem Tawfikiem, kompozytorem i piosenkarzem, który w styczniu skończył 49 lat. Od lat ma tę samą żonę i dwójkę dzieci, doktorat z muzyki i śpiewu, to jeden z najlepszych arabskich muzyków, szczególnie czczony w rodzinnym Kairze.

Ehab TawfiqEhab Tawfiq Screen z Facebook.com/EhabTawfiqFanPage/ Screen z Facebook.com/EhabTawfiqFanPage/

 

Są też fankami Mohameda Hamaki, piosenkarza z Kairu, który ma na swoim koncie europejską nagrodę MTV dla najlepszego bliskowschodniego wykonawcy. Jego historia wzrusza. 4 lata temu przeszedł dwie operacje serca. Pracując nad kolejną płytą miał 3 zawały. Wyszedł z tego cało. Chociaż nie do końca. Swoje małżeństwo chciał zakończyć po cichu, ale dowiedziały się o tym media.

Mohamed HamakiMohamed Hamaki Screen z Facebook.com/hamaki Screen z Facebook.com/hamaki

 

Kiedy słuchałam tych historii pomyślałam, że tamten świat niczym nie różni się od naszego polskiego podwórka. Przystojni mężczyźni i piękne kobiety. Romanse, zdrady, wzruszające historie. Wzloty i upadki. Kariera i miłość. Tam też gwiazdy tańczą, śpiewają i gotują. I marzą o sławie.

Przyszła też smutna refleksja. Na koniec. Oni marzą, żeby świat o nich usłyszał. My też o tym marzymy. W jednym z najlepszych hoteli w Marsa Alam słyszę polską muzykę. Zostaję dłużej, aby posłuchać, jakie jeszcze piosenki będą grać. "Ona tańczy dla mnie", "Jesteś szalona" i "Bałkanica". Jeśli ma się trochę szczęścia, można usłyszeć Donatana i Cleo. Pytam DJ-a, skąd ma te piosenki. "Polacy przywieźli, mówią, że to wasze największe hity".

Zobacz wideo

Na wszelki wypadek zostawiłam im Marylę Rodowicz, Annę Jantar, Wodeckiego, Krawczyka i inne złote przeboje. Wolę, aby świat jednak to usłyszał.

Z pozdrowieniami,

Paulina Drażba

Pobierz nową aplikację Plotek.pl Buzz na telefony z Androidem

Więcej o: