Kobiety przed telewizory! Co proponują jesienią stacje dla pań? Jak być lepszą na 1000 sposobów, lecz także coś nie tylko dla żon ze Stepford

Telewizja dla kobiet - to znaczy co?

Choć dekadę temu złośliwi sarkali: "po co robić cały kanał o sprzątaniu i lepieniu pierogów", to jednak 10 lat obecności kanałów dla kobiet pokazuje, że to chyba jednak coś więcej, skoro te ciągle są na rynku i co ważniejsze, powstają nowe. Co więc dziś proponują kobietom?

Przełom sierpnia i września to nie tylko ciężki okres dla uczniów, którzy przygotowują się do pierwszego dnia w szkole, lecz także dla stacji telewizyjnych, które z kolei prezentują swoje jesienne ramówki. Na sam koniec zwyczajowo swoje konferencje urządzają stacje kobiece. Choć zwykle są to imprezy dużo skromniejsze niż te głównych stacji, to nie można odmówić im ważkości, ponieważ dziś tego typu kanały to ważna gałąź rynku medialnego w Polsce.

W poniedziałek "okres ramówkowy" zakończyła konferencja Polsat Cafe. Impreza w Villi Foksal była kameralna, jednak i tak nie zabrakło gwiazd: Anny Guzik, Joanny Horodyńskiej czy nowej twarzy stacji Sary Boruc. Choć był to debiut żony Artura Boruca, to właśnie ona cieszyła się największym zainteresowaniem mediów.

W podobnym tonie utrzymana była też konferencja TVN Style - najstarszej kobiecej stacji w Polsce. Zorganizowano ją w niecodziennym miejscu, bo w Domu Kultury na warszawskim Służewiu. Kameralnie, bez wielkiej pompy - niemalże w rodzinnej atmosferze lub jak na plotkach z koleżanką przy kawie. W końcu to stacje dla kobiet i w dużej mierze tworzone przez kobiety.

Joanna Horodyńska i Sara BorucJoanna Horodyńska i Sara Boruc Joanna Horodyńska i Sara Boruc/WBF Joanna Horodyńska i Sara Boruc na konferencji Polsat Cafe / Fot. WBF

JAK WSZYSTKO ZROBIĆ LEPIEJ...

Starając się uporządkować jesienne propozycje telewizyjne, nie sposób nie zauważyć, że w kobiecej telewizji dominują programy, dzięki którym widzowie płci żeńskiej (przez szefową Polsat Cafe nazywane po prostu widzkami) mogą zbliżyć się do chodzącej perfekcji. Pierwszy przystanek: wygląd zewnętrzny.

Okej, może nie zawsze jest na pierwszym miejscu, ale każda z nas lubi wiedzieć po pierwsze co jest na czasie, a po drugie (i ważniejsze) jak w tym jeszcze dobrze wyglądać. TVN Style atakuje więc ten sektor sprawdzonym programem "Sablewskiej sposób na modę", w którym była menedżerka Dody i Edyty Górniak, a zarazem stylistka, Maja Sablewska za pomocą nowych ubrań i fryzury pomaga stanąć kobietom na nogi. Nie sposób nie zauważyć w tym programie inspiracji kasową serią metamorfoz Goka Wana. I tu bonus. Guru mody, a zarazem ktoś między stylistą a psychologiem odwiedził Polskę ( Gok Wan spędza czas w Warszawie. Do Polski przyjechał z...) , a efekty pracy z Polkami do oglądania już od 21.09 (TVN Style).

Nieco inaczej do tematu podeszło TLC (amerykański kanał telewizyjny należący do spółki Discovery Communications, od 2010 w Polsce). Tutaj w rolę stylistów kobiet wcielają się ich partnerzy ("On cię ubierze" niedziele, 12.00). Ewentualnie kobiety mogą ubierać się też same - tak będzie w show "Shopping Queen". Uczestniczki w określonym czasie i z określoną sumą pieniędzy muszą stworzyć jak najlepszą stylizację. W roli gospodyni debiutująca w TV Sara Boruc, żona Artura Boruca.

Jesienna ramowka TVN styleJesienna ramowka TVN style CEZARY PIWOWARSKI/WBF Gwiazdy na prezentacji jesiennej ramówki/WBF

Kolejny przystanek na drodze do "spełnienia" to uzyskanie perfekcji na zewnątrz, poprzez działania od wewnątrz. Telewizja kobieca stara się więc odpowiedzieć na pytania typu: jak być zdrowszą, szczuplejszą i tym samym piękniejszą. Na tym polu jesienią o oglądalność będzie walczyć ostro Polsat Cafe. Kanał rusza z aż dwoma nowymi programami tego typu: "Zdrowa w każdym detalu" - w którym Katarzyna Dowbor razem z prof. Adamem Torbickim (nazwisko Was nie myli, to mąż Grażyny Torbickiej) wyjaśniają, co robić i jak się badać, aby żyć długo i zdrowo oraz "U-Turn. Zawróceni", gdzie znowuż na przykładach uczestników dowiemy się, co zrobić, gdy na profilaktykę jest już za późno. Jak to nic nie da, pozostaje jeszcze "Klinika urody" w TVN Style (program o klientach chirurgów plastycznych).

Zdrowie jednak zaczyna się od diety, a dieta zaczyna się w sklepie. Nie zabraknie więc też sprawdzonych hitów: "Wiem, co jem. Wiem, co kupuję" Katarzyny Bosackiej w TVN Style i "Zdrowia na widelcu" w Polsat Cafe. A gdy już wróci się z zakupów do domu, Dorota Szelągowska (córka Katarzyny Grocholi) pokaże, jak ów dom uczynić bardziej funkcjonalnym i nowoczesnym (TVN Style "Dorota was urządzi!" w soboty), przydadzą się też nowinki technologiczne, o których już kolejny sezon donosi Anna Nowak-Ibisz ("Pani Gadżet" czwartek 22.25).

Anna GuzikAnna Guzik Anna Guzik na konferencji Polsat Cafe/ Fot. WBF Anna Guzik na konferencji Polsat Cafe / Fot. WBF

USŁYSZEĆ WIĘCEJ

Gdy już zaspokoi się pęd do wiedzy o tym, jak wszystko zrobić lepiej, można zająć się ulepszaniem innych. Na jesień w Polsat Cafe zwiedzimy polskie salony kosmetyczne w programie "Beauty inspector", gdzie prowadząca (w tej roli Kalina Ben Sira, założycielka i prezes klinik La Perla) spróbuje je ulepszyć, a zarazem nauczyć ich klientki, na co uważać.

Pod lupę wzięte zostaną też gwiazdy. Ich styl oceniony zostanie w programie Polsat Cafe "Gwiazdy na dywaniku" (środa i czwartek 22:30), a ich medialny wizerunek w "Maglu towarzyskim" (TVN Style, sobota 22:30). Na tym jednak nie kończy się pasmo show-biznesowe. TVN Style proponuje jeszcze nowy program Agnieszki Szulim "Tajemnice show-biznesu" czy "O tym się mówi". Polsat Cafe zaprasza natomiast na spacer "Aleją gwiazd" oraz do "Kulis Tańca z gwiazdami" (gospodarze Agnieszka Popielewicz i Bilguun Ariunbaatar) czy "Zoomu na miasto".

Agnieszka SzulimAgnieszka Szulim Agnieszka Szulim/Fot. WBF Agnieszka Szulim / Fot. WBF

DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ

Producenci programów dedykowanych kobietom zdają się jednak coraz częściej dochodzić do wniosku, że kobiecy horyzont nie kończy się na smukłych udach, ciuchach i ciągłym wyścigu do bycia perfekcyjną. Dlatego praktycznie każda kobieca stacja z roku na rok umieszcza w swoich ramówkach coraz więcej programów z innej beczki. Zupełnie nową propozycją jest show Katarzyny Kwiatkowskiej "Baw mnie" (w każdym odcinku pojawi się gwiazda, która będzie musiała wykonać określone, zabawne zadanie - zatańczyć w przebraniu, wyrecytować kwestię, zagrać w kalambury czy zaśpiewać. Poniedziałek 21.00).

Cieszy też rosnąca w siłę reprezentacja programów dokumentalnych i to nie tylko tych zagranicznych z polskim lektorem. TLC wypuszcza nowy dokument rodzimej produkcji "Seks - kup teraz", poświęcony rynkowi usług towarzyskich w Polsce, a TVN Style "Oblicza prostytucji" o życiu i pracy polskich prostytutek. Na uwagę wydaje się też zasługiwać reportaż Anny Dereszowskiej o gwałtach w Indiach ("Trzy godziny" TVN Style, listopad), czy kolejny sezon talk show Doroty Wellman i Pauliny Młynarskiej "Miasto kobiet", który jak zwykle poruszy wiele istotnych, aczkolwiek niechętnie wyciąganych na światło dzienne spraw.

 Paulina Młynarska i Dorota Wellman Paulina Młynarska i Dorota Wellman  Paulina Młynarska i Dorota Wellman/ Fot. WBF Paulina Młynarska i Dorota Wellman / Fot. WBF

DLA KOGO?

Większość programów emitowanych na kanałach kobiecych z pewnością nie przeszkadza, a być może i urozmaica czas zapracowanej pani domu. Chwilę wytchnienia przy plotkach o gwiazdach czy metamorfozie znajdzie też niejedna kobieta pracująca (nie w swoim domu). W jesiennej ramówce mamy coraz więcej (oby tak dalej) programów nastawionych na poznanie świata, a nie jedynie na odkrycie tajników nieistniejącej doskonałości, której wypatrują już tylko żony ze Stepford.

Zuzanna Iwińska

Więcej o: