Truskawkowy Księżyc w czerwcu. Co oznacza i jaki ma na nas wpływ?

W połowie czerwca będziemy mogli doświadczyć ciekawego zjawiska zwanego truskawkowym Księżycem. Co właściwie oznacza ten termin i dlaczego tego dnia warto spojrzeć w niebo? Sprawdźcie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

W scenie filmu "Bruce Wszechmogący" z 2003 roku, Bruce (Jim Carrey) spotyka się na randce z wymarzoną dziewczyną. Główny bohater jest zwykłym człowiekiem, który na chwilę otrzymał nadprzyrodzone, boskie moce. Aby zauroczyć wybrankę, postanawia je wykorzystać i przyciąga Księżyc bliżej Ziemi.

Ten zaskakujący pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę i obydwoje mogą podziwiać ogromnych rozmiarów Księżyc na rozgwieżdżonym niebie. Bruce nie zdaje sobie jednak sprawy, jak wielkie konsekwencje dla świata będzie miał jego mały randkowy kaprys. Dlaczego? No właśnie, rola Księżyca jest bardzo ważna dla Ziemi.

Księżyc pełni istotną funkcję dla naszej planety, wpływa m.in. na przypływy i odpływy oceanów. Jego poszczególne fazy oddziałują także na nasze nastroje i samopoczucie. 14 czerwca będziemy mogli doświadczyć wyjątkowej pełni, określanej mianem truskawkowego Księżyca. Tego dnia Księżyc będzie najbliżej ziemi i będzie wydawał się większy niż zazwyczaj. Ale tak, jak wymienionym filmie, nie pozostanie to bez konsekwencji dla naszej codzienności. Czego możemy się spodziewać? Sprawdźcie.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Kadr z serialu 'Przyjaciele'Najmilsze znaki zodiaku. Jakie cechy zapewniająim popularność?

Truskawkowa pełnia Księżyca

Truskawkową pełnię będziemy mogli zaobserwować na niebie już 14 czerwca. Kulminacyjny moment tego zjawiska przypadnie na godzinę 13:52, więc jeśli dopisze nam pogoda i niebo będzie bezchmurne, mamy szansę dostrzec je gołym okiem. Oczywiście najlepiej widoczny będzie po zmierzchu, obserwowany z dala od rozpraszających wzrok miejskich świateł.

Czy możemy tego dnia liczyć na zmianę barwy Księżyca na czerwony odcień? Nie, nazwa nie jest związana z kolorem, ale okresem zbioru truskawek, który ma miejsce w tym samym miesiącu. Określenie wymyślili rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, Indianie z plemienia Algonquin.

Tego dnia będziemy mogli obserwować na niebie tzw. Superksiężyc. To określenie dotyczy pełni, w trakcie której Księżyc maksymalnie zbliża się do ziemi, 14 czerwca odległość między ziemią a Księżycem będzie wynosić 363 808 km. Dzięki temu jego światło będzie jaśniejsze, a Księżyc będzie wydawać się większy niż zazwyczaj.  

Jak Superksiężyc wpływa na człowieka?

W trakcie pełni dochodzi w ludzkim organizmie do zaburzeń produkcji serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Konsekwencją może być pogorszenie nastroju i gorszy humor. Księżyc w trakcie pełni jest większy i jaśniejszy, a to może powodować problemy ze snem.

Przez wieki pełni Księżyca przypisywano magiczne właściwości i właśnie tego dnia odprawiano ważne rytuały. Astrolodzy przypisują poszczególnym fazom Księżyca ogromne znaczenie i wierzą, że te zmiany  w dużym stopniu wpływają na ludzi. Także niektórzy naukowcy zaobserwowali, że pełnia wyzwala w ludziach dziwne zachowania. Rola Księżyca jest także mocno zakorzeniona w kulturze ludowej. Pamiętacie opowieści o wilkołakach? To właśnie w czasie pełni wybierały się na polowania i czyhały na ludzkie ofiary.

Półcieniowe zaćmienie Ksieżyca można oglądać w nocy z sobotę na niedzielę w pierwszy weekend lipcaCiekawe zjawiska astronomiczne, które zobaczymy w 2022 roku. Warto zapamiętać te daty!

Niezależnie od wierzeń i teorii jedno jest pewne, różne środowiska od wielu lat przypisują Księżycowi ogromną rolę i znaczenie. Spróbujcie przyjrzeć się sobie w tym dniu i zaobserwować, czy zjawisko pełni wpływa w jakiś sposób na wasz nastrój i samopoczucie.

Zobacz też: Czy istnieje zodiakalna bratnia dusza? Te znaki zodiaku to najlepszy materiał na przyjaciela.

Więcej o: