Więcej aktualnych informacji przeczytasz na stronie Gazeta.pl
W 2022 roku na niebie będzie można zaobserwować kilka naprawdę ciekawych zjawisk astronomicznych. Niektóre z nich powtarzają się co roku, a nawet częściej. Są również takie, które można obserwować wyjątkowo rzadko - raz na kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat. Warto zatem wiedzieć jakie niesamowite "spektakle" szykują dla nas gwiazdy i gdzie będą najlepiej widoczne.
W 2022 roku będą miały miejsce dwa niepełne zaćmienia, kiedy Księżyc przesunie się między Ziemią a Słońcem, częściowo zasłaniając jego tarczę. Jedno będzie już niebawem, bo 30 kwietnia. Niestety nie zobaczą go obserwatorzy z Polski. Widoczne będzie jedynie nad częścią Ameryki Południowej, Antarktydą, częścią Pacyfiku i Oceanu Południowego.
Z kolei zaćmienie Słońca z 25 października 2022 roku będzie można już obserwować z całego terytorium Polski. Jego początek zapowiadany jest na godzinę 11:13.
6 maja 2022 roku w pobliżu Ziemi znajdzie się Asteroida JF1. Jej wielkość odpowiada Wielkiej Piramidzie w Gizie i jest dwa razy większa od nowojorskiego Empire State Building. Gdyby zatem doszło do zderzenia z Ziemią, siła wybuchu byłaby piętnaście razy większa niż siła bomby atomowej spuszczonej na Hiroszimę. NASA podaje, że prawdopodobieństwo zderzenia JF1 z Ziemią wynosi 1 do 3800, czyli w przybliżeniu 0,026 proc.
Fani nocnego nieba będą mieli również okazję zaobserwować roje meteorów, znane powszechnie jako noce spadających gwiazd. Poniżej podajemy daty, kiedy będą najlepiej widoczne.
Pod koniec roku również czeka na nas wyjątkowe zjawisko astronomiczne, które będzie można obserwować z terenu Polski. 8 grudnia 2022 roku od 7:04 do 7:47 rano tarcza Księżyca w pełni zakryje Marsa. Warto zapamiętać tę datę.
Plotek.pl jest dla Was i dla Was piszemy o rozrywce. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach:
Wszystkie wiadomości na temat wojny w Ukrainie
Jak pomóc Ukrainie - pomoc prawna