Wiele polskich gwiazd popularność wykorzystuje nie tylko do promowania się w mediach społecznościowych czy pojawiania się na eventach. Niektóre z nich otwarcie zabierają głos w istotnych sprawach społecznych, które są im bliskie. Dowodem na to jest konferencja "MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi", która odbyła się 3 września w sali plenarnej Senatu. Na wydarzeniu w charakterze gości specjalnych pojawili się m.in. Małgorzata Rozenek, Anna Dereszowska, Barbara Kurdej-Szatan, Julia Kamińska, Rafał Zawierucha i Szymon Majewski.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10 przemówieniem marszałkini Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Jedną z pierwszych osób, które miały okazję przemówić podczas konferencji, była Małgorzata Rozenek. Zwróciła się do młodzieży, która bierze udział w Senacie w ramach Akcji Uczniowskiej. - Wy jesteście naszą nadzieją - powiedziała. Na mównicy głos zabrała także Anna Dereszowska, która wypowiedziała się jako mama 16-latki borykającej się z problemami natury psychicznej.
Jako mama, szukając pomocy, zderzyłam się ze ścianą. Na szczęście w dużym mieście, Warszawie, udało nam się znaleźć pomoc na czas
- mówiła. - Doświadczyłam braku rozwiązań systemowych, takich, które pozwoliłyby wszystkim, rodzicom, nauczycielom, lekarzom, psychologom działać wspólnie - dodała. O doświadczeniach z czasów szkolnych mówiła z kolei Julia Kamińska. - Jednej umiejętności nie mam. Jest to umiejętność odpoczywania, a bez niej nie da się być w pełni zdrowym i w pełni szczęśliwym - wyznała aktorka. - Osiągnięcia są ważne, ale słuchanie swoich potrzeb też - dodała.
- Senat to miejsce, gdzie można zrobić wiele i gdzie dochodzi do realnych zmian wpływających na nasze życie. Będziemy pracować w grupach, wyciągać wnioski, a ja ze swojej strony mogę obiecać jedno - na tych rozmowach się nie skończy - zapowiedziała Małgorzata Rozenek. - My już działamy. Powstają grupy dyskusyjne, fundacje i stowarzyszenia, takie jak Akcja Uczniowska. Musimy usłyszeć, jakich zmian chcą młodzi ludzie - dodała. Zdjęcia z wydarzenia znajdziecie w galerii na górze strony.
Jeśli potrzebujesz pomocy, codziennie przez całą dobę możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, oprócz konsultacji dla najmłodszych, oferuje też pomoc rodzicom i nauczycielom, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!