Zenek, Narożna i Miller królują w disco polo? Liczby mówią co innego. Następuje zmiana warty

Marcin Wolniak
Disco polo już nie grają w TVP, ale wykonawcy tego gatunku są wciąż bardzo popularni w Polsce. Z rankingu słuchalności serwisu Spotify wynika jednak, że to wcale nie Zenek rządzi obecnie na scenie disco. Do głosu dochodzą młodsi wykonawcy, którzy skręcają w kierunku muzyki dance.

Za czasów prezesury Jacka Kurskiego w TVP wykonawcy disco polo przeżywali swoją "złotą erę". Polityk, który jest fanem rytmicznych dźwięków i niezbyt skomplikowanych układów choreograficznych, lekką ręką wydawał "miliony monet" na imprezy w stylu disco. Szczególnie upodobał sobie Zenona Martyniuka z zespołu Akcent, którego nazywał nawet "ekscelencją". Kurski obiecywał też, że zawsze drzwi w TVP będą stały dla Zenka otworem, dopóki on będzie prezesem. Już nie jest. TVP w ostatnich latach chętnie promowała wykonawców disco polo, ale zdecydowanie najczęściej na licznych telewizyjnych koncertach można było zobaczyć Martyniuka, Magdalenę Narożną z zespołem Piękni i Młodzi, czy też Marcina Millera z Boys. Czy jednak wciąż można nazywać ich królami tego gatunku? Sprawdziliśmy dane ze streamingu. Liczby mówią same za siebie.

Zobacz wideo Liszewski mówi wprost o zarobkach gwiazd disco polo

Według rankingu Spotify to nie Zenek króluje obecnie w disco polo

Muzyka disco polo wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich słuchaczy. Świadczą o tym chociażby, które wykonawcy disco i dance potrafią osiągnąć w streamingu. Z danych słuchalności serwisu Spotify za maj 2024 roku możemy dowiedzieć się, że do największej liczby odbiorców, ponad 1 200 000, dotarł zespół MIG. Zespół z Pruszkowa w powiecie Płońskim ma na koncie takie hity jak: "Wymarzona", "Miód malina", "Nie ma mocnych na Mariolę" czy "Lalunia". Zarówno w wersji tekstowej, jak i muzycznej prezentują dość siermiężne disco polo. Co ciekawe w tym zestawieniu Zenon Martyniuk z zespołem Akcent zajął dziewiąte miejsce (437 695 słuchaczy). Trochę lepiej poradziła sobie Magdalena Narożna z zespołem Piękni i Młodzi - ósme miejsce (477 239 słuchaczy), ale po piętach depcze jej były mąż, Dawid Narożny, który także założył zespół Piękni i Młodzi. W zestawieniu zajął 11. pozycję. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszy się Marcin Miller i zespół Boys. W rankingu Spotify za maj wylądował na 21. miejscu. Dwie pozycje niżej jest też zwolniony ostatnio z TVP Sławomir. 

Wykonawcy disco polo skręcają w stronę dance. Do głosu dochodzi młodsze pokolenie

Obecnie na rynku artystów disco polo widać też wyraźny skręt w kierunku muzyki dance. Do głosu dochodzą wykonawcy, którzy stawiają na bardziej nowoczesne aranżacje, nieodbiegające zbytnio od tego, co grają największe radiostacje. W tekstach jest też bardziej młodzieżowo. W czołówce najpopularniejszych obecnie wykonawców jest Miły Pan (szóste miejsce, 517 000. słuchaczy w maju). Ma na koncie takie przeboje jak "Królowa", "Jeszcze raz" (nagrane z Defisem i Bogdanem Borowskim), a także "Jeden taniec jedna noc" (wydane z Defisem i Topky). W sumie Miły Pan może pochwalić się pięcioma diamentowymi, trzema platynowymi i dwiema złotymi płytami. 

 

Królują też Łobuzy (siódme miejsce, ponad 500 000 słuchaczy w maju), którzy nagrali takie hity jak "Ona czuje we mnie piniądz", "Łobuz kocha najbardziej", "Zbuntowany anioł", a w ubiegłym roku także piosenkę "Dżoana", którą nagrała z nimi Joanna Krupa. W tym roku ukazał się ich singiel "Madmuazel" w stylu retro disco. 

 

Na topie jest też żeńsko-żeński duet Topky. Panie mają na koncie takie przeboje jak "Dawaj mi pyska", "Zatańcz ze mną", "Pokora" i "Nie liczy się nic". Z tą ostatnią piosenką wylądowały nawet na playliście Equal Polska jako pierwszy zespół disco/dance. Obecnie zapowiadają nowy utwór "Kto wkurzy Cię jak ja", którego premiera odbędzie się 23 maja. Cały ranking znajdziecie w galerii na górze strony.

Czy słuchasz disco polo?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.