Zareagował na oburzenie pracowników. Redbad Klynstra-Komarnicki odniósł się do zarzutów

Redbad Klynstra-Komarnicki postanowił zareagować na list pracowników swojego teatru. Odpowiedział na ich zarzuty. Napisał między innymi o zarobkach aktorów.

Pracownicy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie postanowili napisać list do ministra kultury Piotra Glińskiego, który został opublikowany na stronie e-teatr.pl. W liście oskarżyli dyrektora Redbada Klynstrę-Komarnickiego o liczne nieprawidłowości i przewinienia względem zarówno teatru, jak i pracowników. Dyrektor postanowił zareagować i wydał oficjalne oświadczenie, które również trafiło na wyżej wymienioną stronę.

Zobacz wideo Stenka wspomina pracę w teatrze. To powiedziała

Redbad Klynstra-Komarnicki odpowiada pracownikom. Zareagował na ich zarzuty

W swoim liście pracownicy teatru sporo zarzucili Redbadowi, który dyrektorem został w 2021 roku, a obowiązki zaczął pełnić już rok wcześniej. Przede wszystkim bulwersował ich fakt licznych zwolnień "zdolnych i doświadczonych pracowników", a także zarobki, które miały być znacznie poniżej średniej krajowej. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Redbad Klynstra-Komarnicki zdecydował się zareagować na zarzuty i odniósł się do nich w oficjalnym oświadczeniu. Wyjaśnił, że kończy prowadzoną obecnie restrukturyzację. Zwrócił uwagę, że w teatrze odbyło się już kilkanaście kontroli, w tym nawet trzymiesięczna z NIK, i żadna z nich "nie wykazała rażących zaniedbań". Pochwalił się także, że teatr przestał być stratny. "W pierwszej połowie 2022 roku po zakończeniu pandemii, Teatr miał stratę wynoszącą prawie 700 tysięcy złotych, a po dokonaniu pierwszej części restrukturyzacji na koniec 2022 roku wynik Teatru był już 90 tys. na plusie, przychody ze sprzedaży zwiększyły się prawie dwukrotnie w porównaniu do roku 2021" - napisał.

Dyrektor teatru nie pominął też tematu zarobków aktorów. Stwierdził, że rozmawiał z pracownikami i związkami zawodowymi na temat podwyżek. "Zaproponowaliśmy podwyżki w postaci premii regulaminowej i uznaniowej – by dodać elementy motywacyjne i wynagrodzić pracowników za zadania dodatkowe, a jednocześnie móc wymagać profesjonalizmu i jakości. Związki zawodowe przekazały dyrekcji pismo, że nie zgadzają się na żaden rodzaj premii, w związku z tym nie było możliwości ich przyznania. Jeśli chodzi o aktorów to ich całkowite średnie wynagrodzenie jest na poziomie dwukrotnie wyższym niż minimalna krajowa i wynosi ponad 7 500 złotych brutto miesięcznie (dane statystyczne za pierwsze półrocze 2023). Dodatkowo Teatr Osterwy daje aktorom możliwości rozwoju i zarobku poprzez realizację własnych spektakli w ramach projektu Demokreacje oraz możliwość prowadzenia warsztatów teatralnych. Jednocześnie nie ma planów na redukcję etatów w zespole aktorskim o 1/3" - zapewnił. Redbad Klynstra-Komarnicki zapewnił też, że stawia na rozwój repertuaru oraz zespołu. Napisał, z jakimi aktorami podjął współpracę i pochwalił się, że otwiera się na współpracę z zagranicznymi teatrami.

Więcej o: