Polacy docenieni przez księcia Williama. Mają szansę na ogromne pieniądze

Książę William ogłosił listę finalistów do nagrody Earthshot Prize. Wśród nich wyróżnił Polaków. Organizacja z naszego kraju ma szansę na ogromne dofinansowanie.

Nagroda Earthshot Prize została zainicjowana przez księcia Williama w 2020 r. w celu poszukiwania najbardziej innowacyjnych rozwiązań dla największych wyzwań środowiskowych na świecie. Opiera się na pięciu punktach dla Ziemi, prostych, ale ambitnych i uniwersalnych celach na rok 2030, opracowanych we współpracy z najlepszymi ekspertami w dziedzinie ochrony środowiska. Są to: ochrona i odnowa przyrody, oczyszczanie powietrza, ożywienie oceanów, zbudowanie świata wolnego od odpadów oraz naprawa klimatu. Każdego roku pięciu zwycięzców otrzyma po milion funtów na realizacje zadań, ale na wsparcie finansowe może liczyć także 15 finalistów. W tym roku wśród nominowanych znajduje się organizacja z Polski.

Zobacz wideo Do „Dog & Duck" kolejki. Dzień wcześniej Kate & William niespodziewanie pojawili się w lokalu, żeby przywitać się przed koronacją z poddanymi

Książę William docenił polską organizację ekologiczną

Nominacje zostały ogłoszone 19 września na szczycie Earthshot Innovation Summit w Nowym Jorku. Finaliści reprezentują sześć kontynentów i zostali wybrani spośród ponad 1300 nominowanych. O nagrodę Earthshot Prize 2023 ubiega się Polski Alarm Smogowy za jedną z najbardziej skutecznych kampanii społecznych na świecie. To ogromne osiągnięcie, polska inicjatywa jest jedyną nominowaną z Europy Środkowo-Wschodniej. Znalazła się w grupie trzech finalistów do nagrody Earthshot Prize Awards w kategorii "Ochrona powietrza". PAS skupia 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych i walczy m.in. o przestrzeganie norm jakości węgla, zakaz sprzedaży najbardziej trujących instalacji grzewczych oraz termomodernizację domów.

Ta nominacja to docenienie zaangażowania wielu lokalnych aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego, którzy przez ostatnią dekadę działali na rzecz czystego powietrza. Dzięki ich determinacji jakość powietrza w Polsce wyraźnie się poprawiła, choć jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Naszym celem jest Polska wolna od smogu. Zanieczyszczenie powietrza wciąż co roku przyczynia się do 40 tysięcy przedwczesnych śmierci. Musimy to zmienić. Jesteśmy wdzięczni kapitule nagrody Earthshot za to wyróżnienie, będące ogromnym wsparciem w naszej walce o czyste powietrze w Polsce – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego dla TVN24.

Ceremonia wręczenia nagród Earthshot odbędzie się 7 listopada 2023 r. w Singapurze. W skład kapituły wchodzą m.in.: książę William, Sir David Attenborough, Christiana Figueres, królowa Jordanii Rania Al Abdullah i aktorka Cate Blanchett. Trzymamy kciuki za Polski Alarm Smogowy i gratulujemy nominacji.

Polska Akcja Smogowa nominowana przez księcia WilliamaPolska Akcja Smogowa nominowana przez księcia Williama Fot. screen www.earthshotprize.org

Więcej o: