Kazadi szczerze o macierzyństwie. Ma pretensje do rządzących. "Państwo powinno to ułatwiać" [PLOTEK EXCLUSIVE]

W rozmowie z Plotkiem Patricia Kazadi otworzyła się mówiąc o endometriozie, z którą się zmaga. Podkreśliła, że brak jest systemowych rozwiązań, a późna diagnoza może dla wielu Polek wiązać się z utratą szansy na macierzyństwo.

Patricia Kazadi to piosenkarka, aktorka i osobowość telewizja, która od lat bierze udział w wielu medialnych projektach. Celebrytka od jakiegoś czasu zmaga się z endometriozą, o czym otwarcie mówi publicznie. Podstępna choroba wiąże się z bólem, ale także zmniejsza szanse wielu kobiet na zajście w ciążę. W rozmowie z Plotkiem Kazadi podkreśliła, że brak jest systemowych rozwiązań. 

Zobacz wideo Patricia Kazadi o Dodzie podczas gali Empiku i banie w TVP. "Sytuacja była śmieszna"

Kazadi szczerze o świadomym macierzyństwie

Patricia Kazadi wydała ostatnio nowy singiel. "Ganesha" to duet nagrany z Kayah. Przy okazji promocji utworu wokalistka podkreśliła, że w warstwie lirycznej to bardzo osobista piosenka. Poruszyła także temat macierzyństwa i zmieniające się w tej kwestii standardy.

Macierzyństwo to wielki cud, ale też ogromna odpowiedzialność. Jeszcze do niedawna standardem było podejście, że każdy człowiek musi wciąż ślub i "posiadać" dzieci. Świat się zmienia i wraz ze wzrostem świadomości ludzie coraz częściej decydują się na ten ważny krok dopiero, gdy są na to naprawdę gotowi. W naszym duecie z Kayah śpiewamy "przeze mnie przepływa pamięć myśli przodków moich...". To bardzo osobisty tekst, który nawiązuje do tego, jak wielką częścią nas zawsze będzie nasza przeszłość - rodzina i dzieciństwo - powiedziała w rozmowie z Plotkiem Patrycja Kazadi.
 

Patricia Kazadi otwarcie o chorobie: Ponad 30% Endopolek boryka się z niepłodnością

Patricia Kazadi w rozmowie z Plotkiem dodała też, że ma pretensje do rządzących za brak systemowych rozwiązań dla kobiet, które zmagają się z endometriozą. Celebrytka zaznaczyła, że wiele Polek borykających się z tą chorobą cierpi na niepłodność. Endometrioza to przewlekła choroba, która polega na występowaniu komórek błony śluzowej macicy, poza jamą macicy. Długo może nie dawać żadnych objawów. Następnie pojawiają się uciążliwe dolegliwości, takie jak: ból w podbrzuszu, intensywne krwawienia miesiączkowe, guzki, zrosty i torbiele. 

Jeśli kobieta, która chce zostać odpowiedzialną matką, przez problemy zdrowotne nie może zajść w ciążę - w XXI wieku rozwinięte państwo powinno to ułatwiać. Brak rozwiązań systemowych dla kobiet z endometriozą to ogromny problem, który dotyka nie tylko cierpiących na tą chorobę, ale również ich rodzin. Ponad 30% endopolek boryka się z niepłodnością. Gdyby u mnie choroba została zdiagnozowana na wcześniejszym etapie - nie zmniejszałaby moich szans na powiększenie rodziny. Ta szansa została już całkowicie odebrana wielu Polkom - podkreśliła Patrycja Kazadi.

Patricia KazadiPatricia Kazadi Fot. KAPiF

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.