Kayah

Kayah

Kayah to polska piosenkarka. Zalicza się do grona najpopularniejszych artystów w naszym kraju. Jest również autorką tekstów i producentką muzyczną. W 2001 roku założyła własną wytwórnię płytową o nazwie "Kayax". Kayah występowała jako jurorka w programie "The Voice of Poland".

Imię i nazwisko: Katarzyna Magda Szczot
Pseudonim artystyczny: Kayah
Data urodzenia: Warszawa
Miejsce urodzenia: 5 listopada 1967r.
Zawód: wokalistka
Instagram: @kayah_official
Facebook: facebook.com/kayah.official

Kayah - kariera artystyczna

Katarzyna Magda Szczot przyszła na świat w listopadzie 1967 roku, w Warszawie. W 1985 roku ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Rok wcześniej rozpoczęła karierę muzyczną. Wraz z zespołem Tilt nagrała piosenkę "Mówię ci, że...", która zdobyła sporą popularność na polskim rynku muzycznym.
W 1988 roku Kayah nagrała piosenkę "Córeczko", z którą wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Piosenka stała się przebojem, a Kayah dzięki niej stała się znana szerszej publiczności. W tym samym roku ukazał się debiutancki album artystki zatytułowany "Kayah". Trzy lata później piosenkarka nagrała jego angielską wersję.
W 1993 roku piosenkarka zdobyła Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie za utwór "Jak liść". Dwa lata później ukazał się drugi album wokalistki, "Kamień". Zyskał on status złotej płyty. W 1997 roku ukazała się kolejna płyta Kayah - "Zebra". Pochodzą z niego dwa największe hity nagrane przez artystkę, czyli "Na językach" oraz "Supermenka".
W 1999 roku Kayah podjęła współpracę z bośniackim kompozytorem Goranem Bregoviciem. Ich wspólny album "Kayah i Bregović" odniósł ogromny sukces. Pochodzi z niego m.in. hit "Prawy do lewego". W kolejnych latach Kayah nagrała jeszcze sześć albumów, z których każdy odniósł sukces.

Kayah - życie prywatne

W 1998 roku Kayah wyszła za producenta telewizyjnego Rinke Rooyensa. Z ich związku narodził się syn Roch. Para rozwiodła się w 2010 roku, po ośmiu latach separacji. Następnie artystka spotykała się z Sebastianem Karpiel-Bułecką.

kayah

Więcej o:

kayah