Młynarska uciekła z domu, Górniak była na Broadwayu. Te gwiazdy nie miały czasu na maturę

Matura uchodzi za najważniejszy egzamin w Polsce, który może istotnie wpłynąć na losy młodego człowieka. Są jednak gwiazdy, które w czasach szkolnych wolały skupiać się na karierze.

Matura to sprawdzian wiedzy, który stanowi przepustkę do dalszej edukacji. Bez zdanego egzaminu dojrzałości ani rusz myśleć o podjęciu nauki na wyższej uczelni. Są jednak znane postaci, które udowodniły, że nawet bez matury można osiągnąć niebywały sukces. Potrzebne są do tego talent, determinacja oraz ciężka praca.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Edyta Górniak w czasie matury była na Broadwayu

Edyta Górniak już od wczesnych lat wykazywała niebywały talent muzyczny i wcześnie odkryła, że jej przeznaczeniem jest scena. Jako młoda dziewczyna zaczęła robić wszystko, aby rozwijać umiejętności wokalne. Skupiając się na karierze, musiała jednak zrezygnować z podejścia od matury. "Do matury nie podchodziłam, bo pracowałam w tym czasie w Nowym Jorku i mogłam dzięki temu utrzymać rodziców, spełniać ich marzenia i oczekiwania, a także swoje ambicje" - wyznała po latach.

Edyta GórniakEdyta Górniak KAPiF.pl

Agnieszka Chylińska nienawidzi nauczycieli

Podobną historią do Edyty Górniak może opowiedzieć Agnieszka Chylińska. Choć obie reprezentują skrajnie różne muzyczne światy, za młodu podjęły podobną decyzję o rezygnacji z matury. Chylińska nie podeszła do egzaminu dojrzałości, bo wolała skupić się na karierze scenicznej. Swój stosunek do szkolnictwa wyraziła na Fryderykach w 1996, kiedy krzyknęła ze sceny, że nienawidzi nauczycieli.

Paulina Młynarska nie ma matury, bo uciekła z domu

Paulina Młynarska to jedna z najbardziej znanych dziennikarek w Polsce. Mimo tego gwiazda nie może się pochwalić maturą. Już jako młoda dziewczyna porzuciła szkołę i wyjechała z kraju. "Ja wiem, że byłoby lepiej, gdybym miała formalne wykształcenie. Lepiej bym się z tym czuła. Ale kiedy miałam 16 lat, uciekłam z domu i wyjechałam do Francji" - wspominała po latach.

Paulina MłynarskaPaulina Młynarska kkatny KAPIF

Kamil Bednarek w czasie matury miał swoje "pięć minut"

Kamil Bednarek był zajęty robieniem kariery na scenie. W wywiadach nieraz zaznaczał jednak, że nie wyklucza, że jeszcze spróbuje zdobyć świadectwo dojrzałości. "Mamy swoje pięć minut, z których chcemy zrobić co najmniej godzinę. Trasa i koncerty wykańczają, nie czułem się na siłach podchodzić do egzaminów. Zresztą chcę być zadowolony z matury, a nie robić ją na ostatnią chwilę" - wyznał po latach.

Kayah w czasie matury nagrywała płytę

Kayah również nie może pochwalić się maturą. Kiedy jej koledzy przygotowali się do egzaminów, piosenkarka pracowała nad swoją pierwszą płytą. "Tak się złożyło, że tuż przed maturą weszłam do studia, nagrywałam swoją pierwszą płytę i niestety matura już mnie ominęła. Później jeszcze raz dokonałam próby podejścia, próbowałam się uczyć wieczorowo, ale jakoś sytuacja ławkowa mnie nie nęci. Może nie powinnam się przyznawać do takich rzeczy" - wyznała kiedyś w "Pytaniu na śniadanie".

KayahKayah Fot. KAPiF

Lech Wałęsa nie zdał matury, a ma tytuły profesorskie

Lech Wałęsa, który pełnił funkcję prezydenta w latach 1990-1995, także nie zdał matury. Przez wiele lat był elektrykiem, aż ostatecznie udało mu się wejść do polityki. Charyzmą porwał tłumy ludzi. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla mimo braku egzaminu dojrzałości ma liczne tytuły profesorskie oraz doktoraty, które zostały mu nadane za działalność polityczną.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.