Znane są szczegóły koronacji króla Karola III. W tle wielki lunch i artyści z całego świata. Ważna rola Camilli

Pałac Buckingham wydał oficjalny komunikat, z którego dowiadujemy się, jak będzie wyglądała koronacja króla Karola III. Królowa małżonka ma ważną rolę. W planach jest duży koncert.

Pałac Buckingham w połowie października poinformował, że koronacja króla Karola III została zaplanowana na 6 maja 2023 roku. Brytyjskie media podawały, że monarcha zdecydował się na skromną uroczystość, która nie pochłonie zbyt dużych kosztów. Właśnie poznaliśmy szczegóły wydarzenia.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Tak będzie wyglądała koronacja króla Karola III

Pałac Buckingham w jednym z najnowszych komunikatów podzielił się planami na koronacyjny weekend króla Karola III. Uroczystość rozpocznie się 6 maja 2023 roku nabożeństwem, które poprowadzi arcybiskup Canterbury w Opactwie Westminsterskim. Para królewska opuści miejsce w "Procesji koronacyjnej" wraz z pozostałymi członkami rodziny królewskiej. Następnie udadzą się na balkon Pałacu Buckingham i pozdrowią poddanych.

Niedziela 7 maja rozpocznie się od koncertu w zamku Windsor, który będzie transmitowany przez BBC. Na miejscu zjawią się światowe gwiazdy, które wraz z królem Karolem uczą ten wyjątkowy dzień. Według informacji podanych na stronie internetowej Pałacu Buckingham pojawią się również wolontariusze charytatywnych stowarzyszeń królewskiej pary oraz światowej sławy orkiestra, chóry i tancerze. Całość zostanie zwieńczona pokazem laserów. 

Po koncercie odbędzie się Wielki Lunch Koronacyjny, do którego król Karol III zaprosi poddanych. Podobnie, jak w przypadku jubileuszu królowej Elżbiety II będą oni zachęcani do wspólnego celebrowania z sąsiadami w ogrodach, domach czy parkach. Patronem tej części będzie królowa małżonka Camilla.  

Koronacyjny weekend zakończy się 8 maja, jako poniedziałek wolny od pracy. Tego dnia król Karol III skupi szczególną uwagę na działaniu organizacji charytatywnych i zachęci poddanych do zapisania się do lokalnych wolontariatów. 

Król Karol zaprosi księcia Harry'ego na koronację

Na ten moment nie wiadomo, kto zostanie zaproszony na koronację. Zainteresowanie budzi szczególnie obecność księcia Harry'ego, który w ostatnim czasie wydał autobiografię oraz krótki dokument na Netfliksie, gdzie w niepochlebnych słowach wypowiadał się o rodzinie królewskiej. Nieoficjalnie wiadomo, że król Karol III zgodził się, aby syn towarzyszył mu podczas tak ważnego wydarzenia. Wcześniej będzie chciał odbyć z nim poważną rozmowę i ustalić pewne wytyczne. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.