Tytus Skiba o swoim coming outcie. Mówiono mu, że jego orientacja nie istnieje

Pod koniec ubiegłego roku Tytus Skiba dokonał publicznego coming outu. Powiedział, że jest biseksualny. Wyznał po czasie, z jakimi reakcjami się spotyka i dlaczego najpierw o swojej orientacji zdecydował się powiedzieć mamie.

Wyznanie Tytusa Skiby ukazało się w grudniu 2022 roku na łamach magazynu "Replika". Miesiąc później muzyk otrzymał zaproszenie do programu "Dzień dobry TVN", gdzie opowiedział nieco więcej na temat reakcji ludzi, którzy dowiedzieli się, że jest biseksualny. Skiba przyznał, że z brakiem zrozumienia zdarza mu się spotkać nawet ze strony osób ze środowiska LGBTQ+. 

Zobacz wideo Oliwier Kubiak o coming oucie

Tytus Skiba o strachu przed coming outem. Ludzie próbowali mu wmówić, że jest gejem

W programie śniadaniowym Tytus Skiba przyznał, że na jego coming out mama zareagowała najlepiej, jak mogła. Choć zapewniła, że w pełni go akceptuje, miał opory, aby powiedzieć jej, że jest biseksualny. Przez pewien czas ukrywał też przed nią, że ma partnera.

Wcześniej udawaliśmy kolegów, tak jak niestety wiele par. To jest przykre. Mimo że z ust mamy nigdy nie słyszałem niczego homofobicznego, to jednak bardzo bałem się i tego coming outu. To chyba sporo mówi. Miałem bezpieczne, komfortowe warunki, żeby dokonać coming outu, a mimo tego był we mnie ogromny strach - wyznaje.

Syn Krzysztofa Skiby dodał, że z powodu wszechobecnej homofobii w przestrzeni publicznej przez długi czas borykał się z problemami z samoakceptacją i miał obniżoną samoocenę. Zaznaczył, że wokół biseksualizmu narosło wiele mitów. Zdarza się nawet, że ludzie próbują wmówić mu, że jest gejem.

Wielokrotnie słyszałem: jesteś biseksualny, to znaczy, że jesteś niezdecydowany. Wiem, kim jestem od dość dawna. Zresztą kwestia decyzji nie ma tu znaczenia, bo orientacji się nie wybiera.
Zetknąłem się z teoriami, że biseksualizm nie istnieje, nawet w środowisku osób LGBT. Parę osób mówiło mi: nie, to niemożliwe, nie jesteś biseksualny, jesteś po prostu gejem - opowiada.

Tytus Skiba przyznał, że próbował tłumaczyć, że doskonale wie, jakiej jest orientacji, jednak wielu ludziom często ciężko jest to pojąć. Jego zdaniem problem braku zrozumienia dla biseksualizmu w dużym stopniu leży w braku odpowiedniej edukacji seksualnej.

Muzyk dokonał coming outu najpierw przed mamą i to ją poprosił, aby przekazała tę informację ojcu. Podkreślił, że wie, że jego tata jest otwarty i tolerancyjny, ale nie ma z nim aż tak bliskich relacji i obawiał się jak zareaguje. Tytus Skiba dodał jednak, że jego najbliżsi są dla niego dużym wsparciem.

To jest najważniejsze, żeby wspierała nas rodzina, najbliższe otoczenie - podsumował.

Dodał też, że chociaż cały czas spotyka się niestety z homofobicznymi komentarzami w internecie, jednak radzi sobie coraz lepiej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.