Karol III wygłosił pierwszą świąteczną przemowę. Cios dla Harry'ego i Meghan. Słowa o Elżbiecie II poruszają

25 grudnia brytyjski monarcha wygłosił swoją pierwszą w historii świąteczną przemowę. Jej treść może być sporym zaskoczeniem dla księcia Harry'ego i Meghan Markle.

Przemowa wygłaszana w Boże Narodzenie przez brytyjskiego monarchę to tradycja zapoczątkowana jeszcze przez króla Jerzego V. W 1957 roku pierwszy raz została wyemitowana w telewizji, gdy na tronie zasiadała królowa Elżbieta II, a w 2022 roku w wystąpieniu do poddanych zadebiutował król Karol III. Wśród licznych tematów poruszonych przez brytyjskiego monarchę zabrakło jednak nawet drobnej wzmianki o młodszym synu i jego żonie.

Zobacz wideo Tak zmieniło się życie Sussexów po odejściu z rodziny królewskiej

Pierwsza świąteczna przemowa króla Karola III

W kilkuminutowym wystąpieniu król Karol III skupił się przede wszystkim na pracy i obowiązkach członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Monarcha podał jako przykład księżną Kate i księcia Williama, gdy zwracał uwagę na to, że wielu Brytyjczyków codziennie stara się pomagać innym. Podkreślił także, że zdaje sobie sprawę, iż w ostatnim czasie życie wielu osób stało się bardzo trudne.

W tym czasie wielkiego niepokoju i trudności, czy to dla ludzi na całym świecie stojących w obliczu konfliktu, głodu czy klęski żywiołowej, czy też dla tych, którzy szukają sposobu na opłacenie rachunków i utrzymanie swoich rodzin, dostrzegamy człowieczeństwo w obywatelach naszych nacji i całej Wspólnoty, którzy tak chętnie reagują na trudną sytuację innych - mówił monarcha.

Król Karol III odniósł się także do królowej Elżbiety II, podkreślając, że podziela jej wiarę w ludzkość i chęć obdarzania ludzi dobrem i współczuciem. Monarcha podziękował poddanym za ogromne wsparcie, które on i jego małżonka otrzymali po śmierci jego matki.

Nie mogę dostatecznie wyrazić wdzięczności za miłość i współczucie, które okazaliście całej naszej rodzinie. Boże Narodzenie jest szczególnie trudnym okresem dla osób, które straciły kogoś bliskiego. Odczuwamy ich brak w każdej tradycji i pamiętamy o nich, podtrzymując ukochane zwyczaje - dodał.

W emitowanej w telewizji przemowie monarchy znalazły się ujęcia członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Pokazani zostali m.in. księżna Kate i książę William podczas wizyt w koście św. Tomasza, odwiedzający bank żywności czy też wspierający lokalną społeczność. Na przebitkach znaleźli się także m.in. królowa małżonka Camilla, księżniczka Anna i książę Edward.

Na żadnym z kadrów nie pojawili się natomiast książę Harry i Meghan Markle, a król Karol III nie wspomniał o Sussexach ani jednym słowem.

Nie wiadomo, z jakiego dokładnie powodu młodszy syn króla Karola III nie doczekał się w wystąpieniu żadnej wzmianki. Być może ma to związek z serialem Netfliksa o księciu Harrym i Meghan Markle, który mocno uderzył w rodzinę królewską. Czy to dla Sussexów kara? Niewykluczone. Następca królowej Elżbiety II nie pominął ich bowiem w przemowie, którą wygłosił po śmierci matki we wrześniu tego roku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA