Król Karol III wygłosił orędzie. Zwrócił się do zmarłej matki

Król Karol III wygłosił w piątek orędzie do Brytyjczyków jako władca Zjednoczonego Królestwa. Odezwę wyemitowano o 18:00 czasu lokalnego.

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek, 8 września, w szkockiej posiadłości Balmoral, otoczona przez bliskich. Śmierć monarchini sprawiła, że koronę dziedziczy automatycznie Karol, najstarszy z jej potomków. Aby jednak formalności stało się zadość, fakt ten musi zostać ogłoszony przez Radę Akcesyjną. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się oficjalna koronacja nowego władcy (Elżbieta formalnie wstąpiła na tron dopiero po 14 miesiącach od śmierci ojca, Jerzego VI). Na pewno nie stanie się to przed końcem żałoby. Jak podaje agencja Press Association, bardzo prawdopodobne jest, że żałoba narodowa potrwa 12 dni, a uroczystości pogrzebowe królowej rozpoczną się 20 września. 

Królowa Elżbieta II Mateusz Damięcki Katarzyna ZielińskaGwiazdy żegnają królową Elżbietę II. Dla niektórych to był prawdziwy cios

Zobacz wideo

Pierwsze oficjalne wystąpienie króla Karola III

Król Karol III przybył z małżonką do zamku Balmoral 8 września, gdzie zdążył pożegnać matkę. Wieczorem, po jej śmierci, wydał oficjalne oświadczenie, które zostało opublikowane m.in. na oficjalnej witrynie internetowej brytyjskiej rodziny królewskiej oraz natychmiast obiegło media. W szkockiej rezydencji spędził noc, a do Londynu udał się nad ranem. W stolicy udzielił audiencji nowej premier, Liz Truss.

Zdjęcia nowego władcy Wielkiej Brytanii znajdziesz w galerii u góry artykułu

9 września król Karol III wygłosił przemówienie do narodu, w którym po raz pierwszy zwracał się do poddanych jako władca. Monarcha wystąpił o 18:00 czasu lokalnego.

Mówię do was dzisiaj z głębokim smutkiem - zaczął monarcha.
Przez całe życie, Jej Królewska Mość, moja matka, była przykładem dla całej mojej rodziny. Czujemy teraz największy dług, jaki rodzina może mieć za miłość, przykład. Życie królowej Elżbiety było życiem dobrze przeżytym. Obietnicą, która została dotrzymana. Jest żegnana z wielkim smutkiem w sercu. To wszystko odczuwamy dzisiaj. Czujemy głębokie poczucie wdzięczności za 70 lat, gdy moja mama panowała.

Nie zabrakło słow podziwu dla królowej. 

W jej życiu służby widzieliśmy to trwałe umiłowanie tradycji wraz z nieustraszonym przyjęciem postępu, który czyni nas wielkimi jako narody. Uczucie, podziw i szacunek, które wzbudzała, stały się znakiem rozpoznawczym jej panowania.

Zwrócił się też do poddanych:

Gdziekolwiek mieszkasz w Wielkiej Brytanii - lub na całym świecie - postaram się służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością. Uroczyście przyrzekam przestrzegać zasad konstytucyjnych w sercu naszego narodu. Moje życie oczywiście się zmieni, gdy podejmę nowe obowiązki. Nie będzie już możliwe, abym poświęcała tyle czasu i energii organizacjom charytatywnym i sprawom, na których tak bardzo mi zależy. Ale wiem, że ta ważna praca będzie kontynuowana w zaufanych rękach innych. To także czas zmian dla mojej rodzin.

Na zakończenie nie zabrakło wzruszających słow pod adresem zmarłej królowej. 

Dziękuję, dziękuję za twoją miłość, twoje poświęcenie dla naszej rodziny i rodziny narodów, którym służyłaś przez te wszystkie lata.

Księżna Kate, królowa ElżbietaKsiężna Kate ukochała sobie klasykę, za to Anna wygodę. Podglądamy domy royalsów

Zdjęcia nowego władcy Wielkiej Brytanii znajdziesz w galerii u góry artykułu.

Więcej o: