Donald Tusk w tym roku skończy 65 lat. Wyliczono, ile wyniesie jego emerytura. Niemało

Donald Tusk wchodzi w wiek emerytalny. "Super Express" wyliczył, na ile co miesiąc będzie mógł liczyć.

Więcej ciekawostek ze świata polityki znajdziesz na Gazeta.pl

Donald Tusk w kwietniu skończy 65 lat. Według polskiego prawa, od tego momentu będzie mogła mu przysługiwać emerytura. Dziennikarzy zainteresowało, ile były premier może otrzymywać co miesiąc. Prognozy są optymistyczne, a Tusk na pewno nie będzie musiał się martwić o swoje finanse.

Zobacz wideo Dzieje się

Donald Tusk - jaką może otrzymać emeryturę?

Jak dowiadujemy się z doniesień tabloidu, Tusk za pracę w strukturach europejskich może dostawać ok. 21 tysięcy złotych. Do tego dochodzą świadczenia z kraju. Ich kwota sięga nawet do dziewięciu tysięcy złotych. Dziennikarze założyli też opcję, gdyby ponownie piastował urząd premiera Polski. Wtedy na jego konto wpływałoby dodatkowo 20 tysięcy złotych. W sumie wychodzi więc prawie 50 tysięcy. Kwestię emerytury Tuska w rozmowie z "SE" skomentował europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki:

Przewodniczący Rady Europejskiej dostaje ją niezależnie od tego, czy - tak jak jego poprzednik - pracuje się od świtu do nocy, czy - tak jak on - pracą za bardzo się nie przejmował - podsumował.

Podwyżki emerytur dla polityków zostały przyznane w sierpniu 2021 roku. Od tego momentu premier i marszałkowie mogą liczyć na uposażenie w wysokości ponad 20 tysięcy miesięcznie, zaś na konto  posłów i senatorów trafia 12 tysięcy złotych.

Emerytury gwiazd

A jak wygląda sytuacja wśród gwiazd? Jest nieco gorsza. Marek Piekarczyk niedawno poinformował, że może liczyć na niewiele ponad siedem złotych miesięcznie. Ale przyznał, że sam się do tego przyczynił. Beata Tyszkiewicz po ostatnich podwyżkach otrzymuje 1500 złotych, a Katarzyna Skrzynecka według wyliczeń ZUS-u dostanie 35 złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.