Dua Lipa wspiera protesty kobiet w Polsce przeciwko zakazowi aborcji. Pokazała, jak można pomóc

Dua Lipa dołączyła do grona gwiazd, które wspierają protesty kobiet przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Na swoim profilu udostępniła dwa zdjęcia.

Od czwartku 22 października trwają protesty w całej Polsce. To właśnie tego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkich wad genetycznych czy śmiertelnych chorób płodu jest niezgodna z Konstytucją. W praktyce oznacza to, że kobiety będą musiały rodzić zdeformowane dzieci, które po kilku chwilach umrą w męczarniach. Wyrok oburzył kobiety w całej Polsce, które zaczęły protestować na różne sposoby - zarówno w sieci, jak i na ulicach. Do pierwszego grona przyłączyła się właśnie Dua Lipa.

Zobacz: Gwiazdy protestują po wyroku TK ws. aborcji. Na ulice Warszawy wyszli m.in. Trzaskowscy, Musiał, Zborowska

Zobacz wideo Protesty w Warszawie po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji [Puławska, róg Narbuta, 26.10]

Dua Lipa popiera protesty kobiet w Polsce

Gwiazda, która jest jedną z najpopularniejszych artystek młodego pokolenia, udostępniła na swoim profilu dwa zdjęcia, dotyczące protestów w Polsce. Oba zdjęcia pochodzą z profilu "Cielesne" i dotyczącą obecnej sytuacji w Polsce.

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny w Polsce orzekł, że aborcje z powodu nieprawidłowości płodu naruszają Konstytucję, skutecznie narzucając niemal całkowity zakaz w kraju, który już posiadał jedne z najsurowszych praw dotyczących aborcji w Europie. W orzeczeniu prezes Trybunału Julia Przyłębska stwierdziła, że dopuszczenie aborcji w przypadkach nieprawidłowości płodu zalegalizowało praktyki eugeniczne w stosunku do nienarodzonego dziecka, a tym samym zaprzecza poszanowaniu i ochronie godności ludzkiej - czytamy na pierwsze grafice udostępnionej przez artystkę.

Na drugiej grafice widać natomiast, w jaki sposób można pomóc. "Cielesne" proponują, żeby wspierać organizacje oraz instytucje, które zajmują się prawami kobiet - Amnesty International Polska, Strajk Kobiet, Dziewuchy Dziewuchom czy Aborcyjny Dream Team.

Dua LipaDua Lipa Instagram/dualipa

Dua Lipa jest kolejną zagraniczną gwiazdą, która wspiera protesty kobiet w Polsce. W tym gronie znalazły się już Miley Cyrus, Zara Larsson czy piosenkarka Anne-Marie, a także dziewczyna Brada Pitta, Nicole Poturalski.

 Zobacz: Miley Cyrus wsparła protestujące Polki na Instagramie! "Tysiące maszerują w Polsce w obronie obronie praw człowieka"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.