Parafraza tekstu piosenki Zenona Martyniuka w podręczniku szkolnym. Internauci nie wierzą własnym oczom

Parafraza tekstu piosenki Zenona Martyniuka pojawiła się... w podręczniku szkolnym. To nie żart.

Zenon Martyniuk nie może narzekać na brak zainteresowania mediów. 51-latek jest królem disco-polo, a o jego pozycji z pewnością marzy niejeden artysta wykonujący "muzykę rozrywkową znad Wisły". Razem ze swoim zespołem występuje na największych scenach w Polsce, ma za sobą duet z Marylą Rodowicz podczas nocy sylwestrowej, a ostatnio głośno było o jego planach nagrania piosenki z Edytą Górniak. Autor hitu "Przez twe oczy zielone” doczekał się już nawet własnego filmu biograficznego, który trafił do kin w Walentynki 2020 roku. Okazuje się, że Zenon Martyniuk jest jednak o wiele bardziej ceniony niż mogłoby się wydawać, a jego twórczość pojawia się na lekcjach języka polskiego.

Zobacz też: Zenek Martyniuk rozpieszcza żonę i sprawił jej wyjątkowo drogi prezent. Wydał na niego około ćwierć miliona złotych

Zenon Martyniuk w podręczniku szkolnym

Kabaret Smile zamieścił na swoim facebookowym profilu zdjęcie fragmentu książki do nauczania języka polskiego dla klas 6. szkoły podstawowej. Uczniowie mieli za zadanie podkreślić czasowniki w... sparafrazowanym tekście piosenki "Przez twe oczy zielone”, autorstwa Martyniuka. Wyznania o "błękitnych oczach" przez które rozbawiony podmiot liryczny "zapomniał iść w szranki", znajdują się w niedalekim sąsiedztwie biograficznego tekstu o Tadeuszu Kościuszce:

Odkąd zobaczyłem ciebie, nie tknę jadła ni napoju. Ciągle czuję się jak w niebie, podczas ćwiczeń nawet w boju. Przez twe oczy błękitne, błękitne zapomniałem, że dziś w szranki od rana miałem iść. Że do lochu mnie wtrącą, mnie wtrącą, nie myślałem. I w twych oczu błękicie, błękicie będą żyć - czytamy.

Nieco absurdalna fantazja autorów podręcznika była szeroko komentowana na Facebooku. Zdziwieni rodzice rzeczywiście odnaleźli w książkach swoich pociech tekst do złudzenia przypominający dobrze znane wszystkim słowa wyśpiewywane przez Martyniuka:

Niestety to prawda. Znalazłam w ćwiczeniach córki. Szok i niedowierzanie.
Jeszcze trochę i teksty Zenka będą obowiązkowe na maturze
Matko jedyna... Miałam nadzieję, że to żart.

Przeróbka przeboju grupy Akcent pojawiła się w ćwiczeniach dołączonych do podręcznika z serii "Między nami" z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Zarówno podręcznik, jak i ćwiczenia zostały dopuszczone do użytku szkolnego i znajdują się na oficjalnej liście udostępnionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zobacz wideo Zenek Martyniuk: Nie rozgraniczam gatunków muzycznych. Nagrywam piosenki, które wpadają w ucho
Więcej o: