Krystyna Łybacka nie żyje. Była minister edukacji miała 74 lata

Krystyna Łybacka - była minister edukacji i wieloletnia posłanka SLD - zmarła w szpitalu. O jej śmierci poinformował Waldemar Witkowski, szef Unii Pracy.

Krystyna Łybacka zmarła w poniedziałek wieczorem w szpitalu. Były szef jej biura poselskiego, Ryszard Zaczyński w rozmowie z epoznan.pl poinformował, że śmierć posłanki nie jest powiązana z panującym wirusem. 74-latka miała inne schorzenia, które doprowadziły do jej zgonu.

Na początku tego roku trafiła do szpitala na badania. Żartowała, była w dobrym nastroju. Nigdy wcześniej nie skarżyła się na kłopoty zdrowotne - mówił Ryszard Zaczyński w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim"

W mediach społecznościowych politycy żegnają posłankę. 

Krystyna Łybacka nie żyje

We wtorkowy poranek 21 kwietnia na Facebooku Waldemara Witkowskiego pojawiła się informacja o śmierci Krystyny Łybackiej. Działacze znali się dzięki współpracy na Politechnice Poznańskiej.

Krystyna Łybacka już nigdy nikomu nie doradzi, co ma robić. Zawsze była wierna SLD i taką Ją zapamiętam, a poznałem ją w latach 70-tych ubiegłego wieku. Byliśmy nauczycielami akademickimi na Politechnice Poznańskiej. Działaliśmy w ZNP i PZPR" - napisał Waldemar Witkowski.

Łybacka była doktorem nauk matematycznych oraz adiunktem w Instytucie Matematyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. Przez niemal 30 lat pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym.

Na Twitterze byłą działaczkę pożegnał także Leszek Miller. 

Krystyna Łybacka nie żyje. Odeszła wielka dama polskiej polityki. Znakomita minister edukacji, wieloletnia posłanka do Sejmu z ramienia SLD. Ceniona członkini Parlamentu Europejskiego. Wielkopolanka o błyskotliwej inteligencji. Dobry i uczciwy Człowiek. Cześć Jej pamięci.

Swój smutek po odejściu Łybackiej wyraził także Robert Biedroń

Odeszła Krystyna Łybacka, wielka dama polskiej lewicy. Wielkością jej było to, czego w polityce najmniej: mądrość, empatia, czułość i kultura. Będziemy tęsknić za Tobą, Krysiu.

Krystyna Łybacka w ubiegłym roku zakończyła pracę w Parlamencie Europejskim. W 2019 r. w ramach plebiscytu MEP Awards została uznana przez za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media.

Więcej o: