Salma Hayek oskarża Weinsteina o molestowanie. "Był dla mnie potworem". Producent groził jej śmiercią

Salma Hayek to kolejna ofiara producenta Harvey'a Weinsteina. Aktorka była przez niego molestowana na planie "Fridy".

Salma Hayek przez lata milczała, gdyż wstydziła się ujawnienia szczegółów tego, co zrobił jej Harvey Weinstein na planie "Fridy". Dopiero teraz na łamach "New York Timesa" opowiedziała o tym, jak traumatyczna była dla niej współpraca z producentem. Nazwała go "potworem, którym był dla niej przez lata".

Harvey Weinstein był pełnym pasji kinomanem, człowiekiem, który nie boi się podejmować ryzyka, opiekunem wielu aktorskich talentów, kochającym ojcem. I potworem. Przez lata był dla mnie potworem - tym wyznaniem rozpoczęła tekst.

Salma HayekSalma Hayek Allure

Swoją historię zdecydowała się ujawnić za namową dziennikarzy, którzy nalegali, żeby opowiedziała o przykrym "epizodzie" z jej życia. Aktorka z biegiem lat pogodziła się z tym, co ją spotkało. Przyznała także, że wybaczyła Weinsteinowi i milczała, bo nie sądziła, że jej głos będzie ważny albo coś zmieni.

Nie uważałam wówczas, że mój głos będzie ważny albo że coś zmieni. W rzeczywistości chciałam jednak uchronić samą siebie i tych, których kocham - wyznała aktorka.

Nienawidził słowa "nie"

Salma Hayek była podekscytowana rozpoczęciem współpracy z producentem i jego firmą. Nie dbała wtedy o pieniądze, liczyło się dla niej to, że będzie miała szansę z nim pracować.

W swojej naiwności myślałam, że moje marzenia się spełniły. Dał mi szansę i powiedział mi "tak". Wtedy nie wiedziałam, że nadejdzie pora, że to ja będę musiała powiedzieć "nie" - powiedziała Hayek. 

Okazji do powiedzenia "nie" Weinsteinowi było wiele. Aktorka wspomina, jak bardzo gnębił ją na planie "Fridy". Podczas zdjęć upierał się, żeby umieścić rozbieraną scenę z Hayek i inną aktorką. 

"Nie" dla otwierania mu drzwi o każdej porze dnia i nocy, kiedy zjawiał się niespodziewanie. "Nie" dla oglądania mnie nagiej pod prysznicem. "Nie" dla brania razem kąpieli. "Nie" dla masażu, "nie" dla seksu oralnego. Nie, nie, nie, nie... A z każdą odmową pojawiał się jego gniew. Nie wiem, czy nienawidził czegokolwiek bardziej, niż słowa "nie" - wyznała.

Harvey WeinsteinHarvey Weinstein Richard Shotwell / Richard Shotwell/Invision/AP

Nie powstrzymywał się także przed złośliwościami i wmawiał jej, że jest za mało seksowna. Hayek czuła wtedy, że w jego oczach nie była artystką. W czasie kręcenia "Fridy" przeszła pierwsze i ostatnie załamanie nerwowe. Aktorka mówi, że producent groził jej śmiercią.

Zabiję cię, nie myśl, że nie mogę - miał mówić.

Choć producent znęcał się i molestował Salmę Hayek, udało się nakręcić film. "Frida" okazała się wielkim sukcesem. Zdobył 6 nominacji do Oscara, w tym dla najlepszej aktorki.

Aktorki oskarżają Weinsteina
 
Weinstein to jeden z najbardziej wpływowych producentów filmowych i telewizyjnych w Hollywood. Teraz wychodzi na jaw, że przez kilkadziesiąt lat wykorzystywał seksualnie kobiety, z którymi współpracował. Wśród ofiar, które opowiedziały o swoich traumatycznych doświadczeniach, znajdują się m.in. Uma Thurman, Angelina Jolie i Gwyneth Paltrow. Do podobnych doświadczeń przyznały się również Rosanna Arquette, Tomi-Ann Roberts, Katherine Kendall, Judith Godrèche oraz Dawn Dunning.

Przerwanie milczenia przez jego ofiary rozpoczęły serię oskarżeń innych mężczyzn związanych z Hollywood, którzy dopuszczali się molestowania i gwałtów. Są wśród nich m.in. Dustin Hoffman, Kevin Spacey, Nick Carter i Ben Affleck.

AW