Salma Hayek

Salma Hayek

Salma Hayek to meksykańska aktorka, reżyserka, producentka filmowa, jedna z najpopularniejszych aktorek Hollywood. Stworzyła niezapomnianą kreację filmową wcielając się w rolę Fridy Khalo, meksykańskiej malarki, za którą to rolę Hayek została nominowana do Oscara.


Data urodzenia: 2 września 1966 r.
Miejsce urodzenia: Coatzacoalcos (Meksyk)
Pełne imię i nazwisko: Salma Valgarma Hayek-Jimenez
Wzrost: 157 cm
Instagram: @salmahayek
Związki: Francois-Henri Pinault (mąż od 2009)
Dzieci: córka Valentina Paloma Pinault

Salma Hayek - dzieciństwo i początki kariery

Salma Hayek przyszła na świat 2 września 1966 roku w Coatzacoalcos w Meksyku jako córka śpiewaczki operowej Diany Jiménez Mediny i Samiego Hayek Domingueza. Gdy miała dwanaście lat poprosiła rodziców o wysłanie jej do katolickiej szkoły do Grand Coteau w Stanach Zjednoczonych. Po dwóch latach wyrzucono ją z placówki za niestosowne zachowanie, po czym wróciła do Meksyku. Po ukończeniu liceum, dostała się do prestiżowego Uniwersytetu Ibero-Amerykańskiego, gdzie studiowała stosunki międzynarodowe. Salma porzuciła studia i postanowiła zostać aktorką.
Hayek zaczęła grywać w lokalnym teatrze, gdzie grała w przedstawieniu dla dzieci "Alladyn". W telewizji zadebiutowała grając w serialach "Un Nuevo amanecer", tytułową rolę w "Teresa", "Życie jak sen", "The Sindbad Show".
Salma Hayek potrafi mówić czterema językami: angielskim, hiszpańskim, portugalskim, arabskim.

Salma Hayek - kariera aktorska

Jej międzynarodowa kariera rozpoczęła się w 1995 roku, gdy zagrała Carolinę w filmie "Desperado" obok Antonia Banderasa. O meksykańskiej aktorce zrobiło się głośno. Zagrała później w takich produkcjach jak: "Ścigani" (1996), "Od zmierzchu do świtu" (1996), "Szaleństwa miłości" (1997), "Klub 54" (1998), "Oni" (1998), "Dogma" (1999), "Bardzo Dziki Zachód" (1999), "Co za życie" (2000), "Czas motyli" (2001), "Hotel" (2001).
Kolejną ważną rolą w życiu Samy Hayek była kreacja w filmie "Frida", gdzie zagrała tytułową Fridę Kahlo, malarkę po wielu trudnych przejściach. Za tę rolę została nominowana do Oscara, Złotego Globu, BAFTA za najlepszą pierwszoplanową rolę. Następnie zagrała w takich filmach jak m.in.: "Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2", "Po zachodzie słońca" (2004), "Samotne serca" (2006), "Pytając o miłość" (2006), "Duże dzieci" (2010), "Życie to jest to" (2011), "Everly" (2014).

Życie prywatne Salmy Hayek

Od 2006 roku Salma Hayek jest partnerką Francois-Henri Pinaulta, prezesa firmy PPR, właściciela klubu piłkarskiego i syna miliardera. Para ma córkę Valentinę Palomę (ur. 2007 r.). W 2009 roku Hayek i Pinaulta wzięli ślub.

Zobacz także:

Penélope Cruz - Antonio Banderas - Adam Sandler

salma hayek

Więcej o:

salma hayek

Copyright © Agora SA