Pogrzeb Kazimierza Mazura. Aktora "Nocy i dni" pożegnano nietypową ceremonią. Był ogień i symbole kultu Słowian

14 września w Wołominie odbył się pogrzeb Kazimierza Mazura. Aktor znany z takich produkcji jak m.in. "Noce i dnie", "Dom" i "Barwy szczęścia" zmarł w wielu 74 lat. W trakcie ceremonii pogrzebowej rozpalono specjalne paleniska.

O śmierci Kazimierza Mazura szóstego września poinformował na Instagramie jego syn, Kazik Mazur. Aktor, znany z serialu "Na Wspólnej", który imię otrzymał po ojcu, opublikował bardzo osobisty i wzruszający wpis. 

Dziś odszedł mój największy przyjaciel, tata, wybitny aktor, kochany człowiek. Kazimierz Mazur. Przemierzaliśmy razem noce i dnie. "Dobranoc Mój Kochany" - tym pięknym wierszem pożegnał się z nami, posłuchajcie... "Dobranoc Mój Książę" - napisał. 

Kazimierz Mazur zmarł w wieku 74 lat w wyniku długotrwałej choroby. Pogrzeb aktora odbył się w obrządku słowiańskim na cmentarzu w Wołominie. 

Zobacz wideo Wiktor Koperski, 28-letni trumniarz: 'Wychowałem się na tyłach zakładu'

Pogrzeb Kazimierza Mazura. Aktora znanego z filmu "Noce i dnie" pożegnano w trakcie nietypowej ceremonii

Kazimierz Mazur popularność zyskał dzięki roli Tomaszka Niechcica w filmie i serialu "Noce i dnie". Na ostatnim pożegnaniu aktora pojawiły się tłumy. Oprócz najbliższej rodziny widziano także znajomych z branży m.in. Dariusza Kordka i Jakuba Wieczorka.

Na cmentarzu w Wołominie odbyła się wyjątkowa ceremonia. Aktor był rodzimowiercą, współzałożycielem zarejestrowanego w 1995 roku Rodzimego Kościoła Polskiego. W trakcie pogrzebu odprawiono słowiańskie obrzędy.

Pogrzeb Kazimierza MazuraPogrzeb Kazimierza Mazura fot. Plotek EXCLUSIVE

Obok urny z prochami aktora rozstawiono stół, na którym znalazły się m.in. chleb, sól i naczynia wykorzystywane przy obrzędach pogrzebowych Słowian.

Ceremonia została poprowadzona przez ubranych w słowiańskie szaty kapłanów, którzy rozpalili dwa paleniska z drewnem. Związane jest to z wierzeniami, że ogień jest łącznikiem pomiędzy światem żywych i umarłych. Potem odpalono pochodnie, które zostały przekazane w ręce zebranego tłumu. W miejscu ceremonii rozstawiono sztandary, na których widniały trzy najważniejsze symbole religii i kultury Słowian - kołowrót, swarzyca i tzw. Ręce Boga.

Na pogrzebie przemówienie wygłosił także syn aktora, który z ojcem pożegnał się rozczulającymi słowami. 

"Tato, spotkamy się w zaświatach" - powiedział Kazik Mazur
 
 

Zobacz też: Kelly Preston była z Johnem Travoltą 30 lat, dla rodziny porzuciła aktorstwo. Na raka chorowała w tajemnicy przed światem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.