Urszula Dudziak wczoraj i dziś

Jak zmieniała się ikona jazzu?
Urszula Dudziak Urszula Dudziak Ag

Urszula Dudziak

Aż trudno uwierzyć, że Urszula Dudziak cieszy nasze oczy i uszy od 53 lat! Wciąż wygląda tak, jakby miała najwyżej 40 wiosen. Postanowiliśmy prześledzić zdjęcia Dudziak z przeszłości aż po dziś dzień. Podróż w czasie z ikoną jazzu - Urszulą Dudziak.

Urszula Dudziak Urszula Dudziak AG/Sławomir Kamiński

Urszula Dudziak

Tak gwiazda prezentowała się w 1992 roku. Trzy lata wcześniej wydała krążek "Magic Lady". To był ten okres, w którym Polka była na szczycie popularności, a świat kłaniał jej się do stóp. Niepowtarzalny urok i talent powodował, że jej pobyt w Stanach Zjednoczonych okazał się najbardziej owocny.

Urszula Dudziak Urszula Dudziak AG

Urszula Dudziak

Tu rok 2000. Dudziak ma wtedy 57 lat. Kwitnie w oczach i cieszy się życiem. Długie włosy i promienna twarz. Gdy przylatywała do Polski, stawała się przez chwilę nie tylko ikoną jazzu. Była też symbolem kobiety spełnionej. Polki chciały być takie jak ona. Wciąż wyglądająca młodo i ciesząca się z życia dama, która zbliża się do 60-tki. Wtedy też w Polsce pojawia się kult młodości i przestaje zwyciężać stereotyp, że kobieta w wieku Urszuli Dudziak powinna szydełkować i wychowywać wnuki. Może nawet dzięki niej.

Urszula Dudziak Urszula Dudziak Ag Michał Mutor

Urszula Dudziak

2001 rok to wciąż okres, kiedy Dudziak dużo czasu poświęca samej sobie. Nadal koncertuje po całym świecie, ale dzieli życie między tym w Stanach, a tym w Polsce. Pytana o kondycję i wygląd, zawsze mówiła, że potrzebny jest ruch, ćwiczenia i radość z małych rzeczy. Z roku na rok wygląda coraz bardziej kwitnąco. W Polsce staje się gwiazdą, którą ludzie kojarzą nie tylko z komponowania muzyki. To osobowość tak wielka, że dostrzegają ją producenci telewizyjni. Pojawia się w wielu programach talk-show.

Urszula Dudziak Urszula Dudziak AG Kamil Gozdan

Urszula Dudziak

Charyzmatyczna Urszula Dudziak przeżywa "drugą młodość", a dokładnie jej kariera. W 2007 roku jej utwór "Papaya" staje się hitem na Filipinach. Ameryka Północna tak była zachwycona tym utworem, że powstał "Papaya Dance", przy którym tańczył niemal cały świat. Dzięki jednej piosence Urszula Dudziak stała się znów światową ikoną. Wrażenie robiła jeszcze większe, gdy prezenterzy radiowi i telewizyjni omawiający jej fenomen wspominali, że Dudziak jest Polką, gwiazdą jazzu i ma do tego 64 lata. Świat ją pokochał. A my znów byliśmy z niej dumni.

Urszula Dudziak Urszula Dudziak AG Paweł Malecki

Urszula Dudziak

W marcu 2011 Urszula Dudziak robi kolejny krok w kierunku dotarcia do młodych ludzi. Bierze udział w programie "Bitwa Na Głosy", gdzie występuje jako trenerka zielonogórskiej drużyny. Program emituje TVP2 i staje się hitem. To znak czasów i kompromis dla samej Dudziak. Bo właśnie tak funkcjonują dziś gwiazdy. A ona przecież nie jest 20-letnią gwiazdą pop. To jej osobisty sukces, bo odnajduje się w formule znakomicie.

Więcej o: