20 lat temu na wybiegu zachwycały świat. Teraz niektóre trudno rozpoznać na ulicy. Sprawdzamy, jak zmieniły się supermodelki lat 90.

Podobno dziś prawdziwych supermodelek już nie ma. O królowach wybiegu, które dwie dekady temu rządziły światem mody, przypomnieliśmy sobie za sprawą Heleny Christensen, której nowymi zdjęciami zachwycają się brytyjskie media. A jak "trzymają się" Claudia Schiffer, Eva Herzigova i pozostałe supermodelki lat 90.? Sprawdzamy!
Helena Christensen Helena Christensen East News

Helena Christensen

Miss Danii z 1986 roku w latach 90. należała do absolutnej czołówki modelek. Współpracowała z najsłynniejszymi projektantami i domami mody, pojawiała się na okładkach renomowanych magazynów, ma też na koncie występ w teledysku Chrisa Isaaka "Wicked Games". Na "emeryturze" zajęła się wydawaniem czasopisma "Nylon", do którego robiła też zdjęcia, założyła własną linię odzieżową, zaangażowała się w działalność fundacji wspierającej kobiety cierpiące na raka piersi.

46-latka nie zrezygnowała całkowicie z pracy modelki. Nadal bierze udział w sesjach okładkowych, jest ambasadorką marki Reebok. Projektuje bieliznę dla Triumpha.

Helena Christensen

Fot. Mat. prasowe/Triumph

Christensen jest matką 15-letniego Mingusa (owoc związku z aktorem Normanem Reedusem). Od siedmiu lat związana jest z 37-letnim liderem zespołu Interpol, Paulem Banksem.

Paul Banks i Helena Christensen,

infusny-160 / Elder Ordonez/INFphoto.com

Cindy Crawford Cindy Crawford East News/Bulls

Cindy Crawford

W latach 90. nie było większego nazwiska w świecie modelingu. W 1995 roku magazyn "Forbes" ogłosił ją najlepiej zarabiająca modelką na świecie. Z wybiegiem skończyła w 2000 roku, od tego czasu w sesjach zdjęciowych bierze udział raczej sporadycznie. Obecnie znana jest bardziej jako osobowość telewizyjna i bizneswomen. 49-letnia modelka otwarcie przyznaje się do korzystania z dobrodziejstw medycyny estetycznej, w tym ze stosowania botoksu.

Cindy Crawford

East News

U szczytu kariery związała się z aktorem Richardem Gere'em, którego poślubiła w 1991 roku. Rozwiedli się po czterech latach. Od 1998 roku jest żoną byłego modela Randy'ego Gerbera, z którym ma dwójkę dzieci: 15-letniego Presleya i 13-letnią Kaię. Uroda nastolatki przykuła uwagę mediów i już teraz mówi się o niej, że może zrobić jeszcze większą karierę niż słynna mama.

Kaia Gerber; Rande Gerber, Cindy Crawford, daughter Kaia Gerber and son Presley Gerber attend the Premiere of

James Murphy / CAMERA PRESS/LNC / James Murphy

Linda Evangelista Linda Evangelista East News/Bulls

Linda Evangelista

To ona jest autorką słynnych słów, że nie wstaje z łóżka za mniej niż 10 tysięcy. Osoba, którą w 2008 roku widzowie "Fashion File" uznali za najlepszą supermodelkę wszech czasów, z pewnością mogła sobie na to pozwolić. Oficjalnie na emeryturę przeszła w 1998 roku, ale wciąż pojawia się w sesjach zdjęciowych. W 2015 roku 50-letnia obecnie Linda wzięła udział w kampanii sieci sklepów Hudson's Bay.

Linda Evangelista

Balawa Pics / 1765

Ma na koncie jedno nieudane małżeństwo, narzeczeństwo z aktorem Kylem MacLachlanem i związek z piłkarzem Fabienem Barthezem. Na czołówki pierwszych stron gazet trafiła, kiedy w 2006 roku urodziła syna Augustina, nie podając do wiadomości publicznej, kto jest jego ojcem. Wkrótce okazaoa się, że jest nim francuski biznesmen, François-Henri Pinault, który w tym czasie był już związany z aktorką Salmą Hayek.

Naomi Campbell Naomi Campbell East News/Bulls

Naomi Campbell

W 1991 roku magazyn "People" uznał ją za jedną z 50 najpiękniejszych osób na świecie. Sukces okupiła problemami w życiu osobistym - pod koniec lat 90. leczyła się z uzależnienia od kokainy. Regularnie pojawia się w sesjach zdjęciach i kampaniach, napisała książkę i nagrała płytę, ale w mediach na całym świecie pojawia się przede wszystkim przez wzgląd na swoje bujne życie uczuciowe i skandale związane z oskarżeniami o publiczne napaści na współpracowników (przegrała proces z byłą gosposią, która w przypływach złości swojej pracodawczyni "obrywała" od niej telefonem komórkowym).

Campbell nigdy nie wyszła za mąż. Na liście jej byłych partnerów znajdują się miedzy innymi, Mike Tyson i Robert de Niro. Ostatnio związana była z rosyjskim miliarderem Vladislavem Doroninem. Rozstali się w 2013 roku.

Vladislav Doronin i Naomi Campbell

Landmark Media / Landmark Media

Claudia Schiffer Claudia Schiffer East News/Bulls

Claudia Schiffer

Claudia Schiffer ma 44 lata i jest w posiadaniu pewnego szczególnego rekordu - żadna modelka nie była tyle razy na okładce, co ona. Schiffer ozdobiła swoim wizerunkiem dotąd ponad tysiąc! Obecnie Niemka zajmuje się zarządzaniem swoją własną marką odzieżową, udziela się charytatywnie, występuje gościnnie w filmach (m.in. "To właśnie miłość").

Przez 6 lat jej partnerem był najsłynniejszy iluzjonista na świecie, David Copperfield. Przez chwilę była narzeczoną Alberta, księcia Monako. Od 2002 jest żoną reżysera filmowego Matthew Waughna, z którym ma troje dzieci. Nadal pracuje jako fotomodelka. Od kilku lat jest ambasadorką marki L'Oreal.

Claudia SchifferSplash News / Splash News

Eva Herzigova Eva Herzigova East News/Bulls

Eva Herzigova

42-letnia Czeszka pracowała przede wszystkim jak modelka bielizny. Ma też całkiem pokaźny dorobek w branży filmowej. Miała znaleźć się w obsadzie głośnego dramatu erotycznego "Oczy szeroko zamknięte", ale odmówiła ze względu na zbyt dużą liczbę scen erotycznych. Mimo że nie pracuje już jako modelka, nadal może poszczycić się idealną figurą.

Eva Herzigova

East News/ PR Photos

W latach 90. przez dwa lata była żoną perkusisty zespołu Bon Jovi, Tico Torresa. Obecnie związana jest z biznesmenem Georgio Marsiajem, z którym wychowuje trzech synów.

Christy Turlington Christy Turlington East News/Bulls

Christy Turlington

Ma 46 lat i na koncie ponad 500 okładek, w tym 9 dla "Vogue'a". Od lat podkreśla, że najbardziej spełnia się jednak w macierzyństwie. Z mężem, aktorem i producentem filmowym Edwardem Burnsem, wychowuje dwójkę dzieci: Finna i Grace.

Edward Burns i Christy Turlington

Storms Media Group / Storms Media Group

Rola, z jaką najbardziej się identyfikuję, to rola matki - powiedziała w jednym z wywiadów.

Turlington angażuje się w sprawy związane z macierzyństwem nie tylko prywatnie. Jest założycielką fundacji "Every Women Counts", która działa na rzecz zwiększania świadomości problemów zdrowotnych kobiet w ciąży, młodych mam i noworodków. W 2010 roku nakręciła film dokumentalny "No Women, No Cry" o sytuacji matek w krajach Trzeciego Świata.

Nie porzuciła jednak pracy modelki na dobre. Wciąż udziela się w sesjach i kampaniach. W 2014 roku nawiązała współpracę z marką Calvin Klein.

Christy TurlingtonCalvin Klein

Kate Moss Kate Moss East News/Bulls

Kate Moss

40-letnia Kate Moss ma na koncie ponad 300 okładek. Nadal jest aktywną modelką, ale media interesują się nią obecnie raczej jako celebrytką. Jest znana z mocno imprezowego stylu życia. Nie była tajemnicą jej słabość do używek, także tych najsilniejszych. W 2005 roku skandalem odbiło się zdjęcie, na którym widać modelkę wciągającą biały proszek. Nazwano ją wtedy "kokainową Kate".

Publikacja skończyła się dla niej zerwaniem kontraktu przez markę H&M, której była ambasadorką, ale powrót na szczyt nie zajął jej dużo czasu. Dziś nadal nie może narzekać na brak ofert pracy w branży. W 2013 roku pojawiła się w głośnej sesji dla "Playboya".

Kate MossPlayboy

Burzliwym życiem uczuciowym Moss tabloidy ekscytowały się przez dekady. W latach 90. spotykała się z aktorem Johnnym Deppem, później przez wiele lat była związana z kontrowersyjnym muzykiem Petem Dohertym. Od 2011 roku jest żoną lidera grupy The Kills, Jamie'ego Hince'a. Ma 13-letnią córkę Lilę ze związku z dziennikarzem Jeffersonem Hackiem.

Jamie Hince i Kate MossLIA TOBY/N&S SYNDICATION / www.expresspictures.com/Toby