Sukces Preis i Więckiewicza. Dlaczego im się udało?

Tych aktorów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Oboje dość długo czekali na swoje "pięć minut". Teraz są w gronie najlepszych. I tak już na pewno zostanie.
Kinga Preis, Robert Więckiewicz. Kinga Preis, Robert Więckiewicz. KAPIF

Orły 2012

Kinga Preis i Robert Więckiewicz triumfowali na gali wręczenia Orłów. Ona zdobyła statuetkę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, a on za pierwszoplanową męską. Oboje zostali nagrodzeni za swoje role w nominowanym do Oscara filmie Agnieszki Holland "W ciemności", gdzie zagrali małżeństwo. Ci wspaniali aktorzy największe sukcesy odnieśli już w dojrzałym wieku. Od kilku lat są na topie, a w ostatnich miesiącach jest o nich coraz głośniej. Łączy ich nie tylko wielki talent, ale także skromność i życie z dala od błysku fleszy. A jak wyglądała ich droga na szczyt?

Kinga Preis. Kinga Preis. AG

Kinga Preis

Kinga Preis jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od początku kariery jest związana z wrocławskim teatrem. Już jako studentka odnosiła duże sukcesy. W 1995 roku została uhonorowana nagrodą młodych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za rolę w sztuce "Kasia z Heilbronnu" Heinricha Kleista w reżyserii Janusza Jarockiego.

Kinga Preis udźwignęła ciężar niemały, prezentując znaczny już zasób umiejętności, podkreślając powierzchowność Kasi postawą, gestem i sposobem chodzenia (ostro z pięt na palce), mimiką i reakcjami (zakłopotane mięcie sukienki), zdołała zarazem uwiarygodnić jej wewnętrzną niezwykłość - powiedział Jarosław Komorowski na łamach "Teatru".

Kinga Preis

Studia skończyła w 1996 roku. Przez lata pracy w zawodzie zyskała opinię specjalistki od ról trudnych i wymagających. W 1998 roku zagrała w "Poniedziałku" Witolda Adamka, gdzie wcieliła się w postać Renaty, ciężarnej narkomanki. Ten film przyniósł jej nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ale już trzy lata później odbierała nagrodę za rolę pierwszoplanową - w "Ciszy" Michała Rosy. W tym roku otrzymała także Złotą Kaczkę. Kolejną nagrodę odebrała w 2005 roku za drugoplanową rolę w "Komorniku".

Kinga Preis, Cztery noce z Anną

Bardzo ważny w jej dorobku jest film Jerzego Skolimowskiego "Cztery noce z Anną" z 2008 roku. Jako Anna P. Kinga Preis pokazała cały wachlarz swoich aktorskich umiejętności. Zawsze grała dużo, ale nie szło to w parze z rozpoznawalnością. I trzeba przyznać, że aktorka nigdy o nią nie zabiegała. Wszystko zmieniło się wraz z rolą w serialu "Ojciec Mateusz".

N.z Kinga Preis - aktorka. Plan zdjeciowy serialu Ojciec Mateusz. 09.07.2009 fot. Krzysztof Jarosz/Forum

Serial odniósł duży sukces, a widzowie polubili Kingę Preis jako Natalię, gospodynię księdza. Aktorka jednak nie skorzystała z okazji do medialnego zaistnienia i dalej robiła swoje.

Kinga Preis

Świetna jako gospodyni w serialu "Ojciec Mateusz", teraz stała się ulubienicą widzów w "Ja to mam szczęście". Gra Joannę Polak, zadziorną i wygadaną położną. Ma troje dzieci. Szalona Joanna może zawsze liczyć na swojego męża, w którego wcielił się Jacek Braciak.

Kinga Preis, Jacek Braciak, ja to mam szczęście

Trwa dobra passa Kingi Preis. Ostatnie miesiące przyniosły nam dwie świetne role aktorki - w "Róży" i "W ciemności". Krytycy i widzowie nie mogą się jej nachwalić. Za ten drugi film właśnie odebrała Orła w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

Kinga Preis

Czym jeszcze nas zachwyci?

Kinga Preis. Kinga Preis. KAPIF

Kinga Preis

Kinga Preis jest nie tylko genialną aktorką, ale i atrakcyjną kobietą. Kilka miesięcy temu przeszła istną metamorfozę. Jeszcze w 2008 roku w wywiadzie dla "Gali" mówiła:

Widzę, co się dzieje z moimi oczami, twarzą, szyją. Ale to proces naturalny, więc mnie specjalnie nie boli. Boli, kiedy tyję. Półtora roku temu rzuciłam palenie, a paliłam przez 21 lat półtorej paczki dziennie, i teraz jest mnie o 15 kilogramów więcej. I nie mam na to usprawiedliwienia. Trzeba o siebie dbać, ćwiczyć jogę, tai-chi.

Od tego czasu sporo schudła. Wyrzekła się słodyczy, zaczęła jeść więcej warzyw i regularne posiłki. Do tego ćwiczenia.

NZ. Kinga Preis   34 FPFF Festiwal Polskich Filmow Fabularnych Gdynia 2009, dzien 4 czwartek, 17.09.2009,   Fot.: Radoslaw NAWROCKI / FORUM

Kinga Preis

Jak sama twierdzi, wszystkie te zmiany w wyglądzie były spowodowane przygotowaniami do roli. Śmieszyły ją podejrzenia, że to z miłości do Artura Żmijewskiego, czyli serialowego ojca Mateusza, postanowiła stracić na wadze. Nic bardziej mylnego. Kinga Preis jest szczęśliwą żoną operatora filmowego, Piotra Borowca, oraz matką 15-letniego Antka.

Preis Kinga maz partner

Robert Więckiewicz. Robert Więckiewicz. Agencja Wyborcza.pl

Robert Więckiewicz

Robert Więckiewicz od kilku lat należy do czołówki polskich aktorów. Ciężko pracował, aby znaleźć się w tym miejscu. W 1993 roku ukończył PWST we Wrocławiu. Zawodowo związał się z Teatrem Polskim w Poznaniu, a później z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Występował w wielu filmach i serialach, ale najczęściej w epizodach. Aż nadszedł rok 2002 i rola w "Samym życiu". Serial stał się popularny, a dzięki Robert Więckiewicz nie był już taki anonimowy. Widzowie polubili sympatycznego Karola Młynarczyka, pracownika ochrony w redakcji gazety "Samo życie".

Robert Więckiewicz, vinci

Z popularnością nadeszły teraz coraz ważniejsze role. "Vinci", "Ciało", "Oficer" to tylko niektóre z tytułów w bogatej filmografii Więckiewicza. W 2007 roku na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni został uznany za najlepszego aktora pierwszoplanowego - i to za aż dwie role - w "Świadku koronnym" oraz w "Wszystko będzie dobrze". Ten drugi film przyniósł mu pierwszego Orła.

robert więckiewicz

Roberta Więckiewicza z całą pewnością można nazwać aktorem charakterystycznym. Nie jest klasycznym przystojniakiem, ale ma w sobie coś, czemu kobiety nie mogą się oprzeć. Świetnym przykładem może być jego rola w "Lejdis", gdzie, jako pewny siebie Marek, oszukuje i wykorzystuje przedstawicielki płci przeciwnej.

Robert Więckiewicz, Edyta Olszówka, lejdis

Zagrał też w najgłośniejszych filmach ostatnich lat, wystarczy wymienić takie tytuły, jak "Dom zły", "Zwerbowana miłość", "Baby są jakieś inne". Więckiewicz to aktor wszechstronny. Świetnie odnajduje się zarówno w komedii, jak i w dramacie. My po prostu uwielbiamy go w każdej roli - czy to jako brutalnego gangstera czy jako kominiarza.

Robert Wieckiewicz - Blacha

Robert Więckiewicz

Robert Więckiewicz

A co w 2012 roku? O aktorze cały czas głośno. Za rolę w nominowanym do Oscara filmie Agnieszki Holland "W ciemności" zdobył Orła w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Powtórzył tym samym swój sukces sprzed roku, kiedy to otrzymał tę nagrodę za "Różyczkę".

robert więckiewicz, orły 2012

Po brawurowej roli w "W ciemności" Robert Więckiewicz zmierzył się z legendą - zagrał byłego prezydenta Polski, Lecha Wałęsę w najnowszym filmie Andrzeja Wajdy.

11.01.2012 . GDANSK . STOCZNIA GDANSKA REMONTOWA , SALA TRADYCJI ZDJECIA DO FILMU ANDRZEJA WAJDY PT. " WALESA " ROBERT WIECKIEWICZ ODTWORCA GLOWNEJ ROLI .FOT. RENATA DABROWSKA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:WAJDA ANDRZEJ WIECKIEWICZ FILM ZDJECIA SOLIDARNOSC

Robert Więckiewicz. Robert Więckiewicz. Kapif

Robert Więckiewicz

Jest skromny i nie pokazuje się na każdej imprezie. Woli spokojne życie. Choć aktorowi nieźle się powodzi, woda sodowa nie uderzyła mu do głowy. Nie potrzebuje luksusów, aby być szczęśliwym. Więckiewicz mieszka razem z rodziną na warszawskiej Saskiej Kępie w zwykłym, 2-piętrowym bloku. Bonusem jest ogródek, który znajduje się z tyłu budynku. Jak sam o sobie powiedział:

Chcę po prostu sobie chodzić na zakupy na Saskiej Kępie do budek, do mojego warzywniaka, nie chcę zatrudniać osobnej osoby do sprzątania, osobnej do zakupów, osobnej do prowadzenia samochodu. Nie chcę się wpisywać w taki trend plotkarski. Poza tym jestem dosyć nudną osobą. Nie ma we mnie pierwiastka skandalisty.

Jego żoną jest Natalia Adaszyńska, para ma syna, Konstantego.

robert więckiewicz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.