Stuhr u Wojewódzkiego: Dowiedziałem się, że jestem Żydem, przykładem dla neonazistów i że jestem podobny do Breivika

Gośćmi Wojewódzkiego było dwoje aktorów. I to takich należących do grona najlepszych aktorów swojego pokolenia - Magdalena Cielecka i Maciej Stuhr. Taki zestaw dobrze rokował. I faktycznie - bywało poważnie, ale nie zabrakło zabawnych momentów.
Kuba Wojewódzki, Maciej Stuhr. Kuba Wojewódzki, Maciej Stuhr. X-News

O "Pokłosiu"

Prowadzą razem "Zwolnienie z WF-u" w radiu ESKA Rock i widać, że się po prostu lubią. Program zaczął się, jak to ujął showman, od "prywaty" i pytania, dlaczego Stuhr w ogóle zgodził się na współprowadzenie z nim audycji.

Ja się nad tym jakoś specjalnie nie zastanawiałem (...). Stwierdziłem, że jeszcze czasem noszę przetarte jeansy i jeszcze czasem słucham rockowej muzyki i chciałem z kimś młodym się spotkać, żeby rock'n'rollowo pożartować, bo jeszcze na to jest czas. I taka miła odmiana bardzo - odparł aktor.

Stuhr przyznał też, że frajdę mu sprawia zaglądanie na stronę internetową radia i czytanie komentarzy. Z tej okazji panowie sobie sympatycznie podokuczali:

Ludziom się spodobało, mamy fajne głosy. Niektórzy mówią, że podciągam ci poziom - dowcipkował Stuhr.
Tego nie słyszałem. A niektórzy mówią, że ja cię trochę rozkręcam - odpowiedział Wojewódzki.
Tak? A moi mówią, że się jakiś taki kulturalniejszy zrobiłeś przy mnie.
A moi, że przy mnie się otwierasz.
A moi mówią, że zbrzydłeś.
A moi w ogóle nie słuchają tego, co mówią twoi.

Temat jednak szybko zszedł na "Pokłosie" i związane z nim kontrowersje. Ten wywiad Maciej Stuhr zapowiadał jako ostatni, w którym wypowie się o filmie. Wojewódzki nawiązał nie tylko do "Pokłosia", ale również do "Obławy", drugiego mocnego filmu Stuhra, w którym zagrał czarny charakter. Zastanawiał się, czy wizerunek Stuhra jako aktora komediowego nie przeszkadza mu w zabraniu głosu w dyskusji na poważne tematy.

Nie boisz się, że ty, tu facet grający u Lubaszenki w komediach, stand up comedian, trochę konferansjer, pół żartem, pół serio kabareciarz, a tu nagle hasło: Jedwabne, płonąca stodoła, Żydzi, partyzanci - zapytał Wojewódzki.
Sporo udzieliłem różnych wywiadów na temat tych dwóch filmów, niektóre to są takie rozmowy, które wychodzą poza film, tylko wchodzą na tematy ogólnopolskie. I zauważyłem, że faktycznie, czasami są takie głosy, gdzieś na forach internetowych, że się trochę drapię nie po swoim tyłku, że co temu aktorzynie się wydaje, że może coś powiedzieć o katastrofie smoleńskiej.

Prowadzący odniósł się także do wypowiedzi Stuhra o tym, że przestał być on uważany za Polaka.

Ty się dowiedziałeś niedawno z sieci, że jesteś Żydem.
Najpierw się dowiedziałem, że jestem Żydem, a potem się dowiedziałem też, że jestem przykładem dla neonazistów, bo kiedyś powiedziałem, że kocham swój kraj. I taka była strona, co już jej nie ma, bo jest zakazana, i tam wisiało moje zdjęcie koło Adolfa, że to jest fajne. A internauci teraz porównują moje zdjęcia do Breivika i mówią, że muszę go zagrać.

Wojewódzki był ciekawy, jak Stuhr odnosi się do opinii o tym, że "Pokłosie" jest filmem "o tym, jak nasi prześladowali Żydów".

Przede wszystkim to jest historia dwóch braci. W filmie nie występuje, z wyjątkiem epilogu, ani jeden Żyd i nie ma w nim retrospekcji, nie jest filmem historycznym, jest filmem współczesnym. Oczywiście, ta historia jest w tym filmie jakoś tam obecna, ale ten film jest o tym, co ta historia z nami robi, jak my ją przyjmujemy, czy też są takie postawy bohaterów w tym filmie, które nie chcą się z tym konfrontować, które uważają, że nie należy o tym mówić.

Stuhr i Wojewódzki uważają, że mimo sprzeciwów, o pewnych sprawach trzeba zacząć mówić, ale, jak ujął to dziennikarz: "najpierw trzeba nabrać dystansu".

Nie jest przypadkiem to, że dzisiaj zaczynamy wracać do drugiej wojny światowej i mówić o pewnych rzeczach, że to nie było tak do końca fajnie, że ci wspaniali AK-owcy i ci źli Niemcy, tylko, że ci Polacy też, postawieni w najgorszej z możliwych sytuacji, jaką jest wojna, to ta wojna lubi ubrudzić każdego - stwierdził Stuhr.
Trzeba o pewnych rzeczach mówić i zajmować stanowisko. Chyba po raz pierwszy w życiu czuję, że to nie jest tylko film i rola, tylko, że to jest jakaś wypowiedź - dodał.

Kuba Wojewódzki, Magdalena Cielecka, Maciej StuhrX-News

Wojewódzki zapytał też, czy za Stuhrem wołają "Ty Żydzie" czy "do gazu!".

Sprawa antysemityzmu w Polsce jest bardzo dziwna, bo wszyscy są podejrzewani o bycie Żydem, natomiast można wyliczyć na palcach jednej ręki, kto tak naprawdę się przyznaje, kto w Polsce mówi "ja jestem Żydem". Dużo częściej słychać coming-outy gejowskie. Chyba jest łatwiej w Polsce powiedzieć "jestem gejem" niż "jestem Żydem". To jest nieprawdopodobne - odpowiedział Stuhr.

Tak poważne rozmowy skłoniły Wojewódzkiego do skomentowania zachowania kolegi:

Znamy się już parę lat. Ja cię nigdy nie widziałem tak serio.
No bo cały czas się wygłupiamy, to możemy sobie raz serio pogadać - odparł aktor.

Ale było też na luzie.

plotek

Kuba Wojewódzki, Dominika Wodzianka, Maciej Stuhr. Kuba Wojewódzki, Dominika Wodzianka, Maciej Stuhr. X-News

Słabość do Wodzianki i triathlon

Maciej Stuhr wydaje się być dużym fanem Dominiki Wodzianki i jej wdzięków. Gdy zrobiło się poważnie, Wojewódzki zażartował, że dla rozluźnienia atmosfery zaprosi do studia modelkę. A Stuhr chętnie na to przystał. Nawet bardzo chętnie.

Jezu, ale my rozmawiamy. O rany, już czuję, jak mi oglądalność leci. Może poproszę Dominikę, co?
Oj tak, bardzo proszę.
Wiesz, że ona też trochę jest Żydówką?
Naprawdę?
Dominika Żydówka, bardzo proszę!
Jak wypijemy wszystko, to może jeszcze raz przyjdzie - powiedział z nadzieją Stuhr.

Ale nie zostawił tego przypadkowi. Skutecznie doprowadził do tego, że Wodzianka, odziana jedynie w przezroczystą czarną sukienkę i stringi, przyszła ponownie:

Przepraszam, możecie pić trochę więcej wody? - poprosił Wojewódzkiego i Cielecką.

Po czym przywołał Dominikę zabawnym głosem mówiąc:

Wodzianko, przyjdź do mnie, przyjdź!

Sytuacja sprowokowała Wojewódzkiego do żartu:

Ty jesteś pies na baby! Od czasu tego filmu jakoś tak strasznie się zrobiłeś... no nieważne.

Kuba Wojewódzki, Magdalena Cielecka, Maciej StuhrX-News

Dowiedzieliśmy się też, że Maciej Stuhr pójdzie w ślady Macieja Dowbora, Tomasza Karolaka, Piotra Adamczyka i innych gwiazd, i zacznie treningi triathlonowe. Nie obyło się bez złośliwości pod adresem wspomnianych panów.

Tydzień temu był u mnie Bartman, polski siatkarz. Stary, ja tak nigdy nie będę wyglądał jak on. Ty masz kaloryfer? Ty pracujesz nad sobą?
Mam, w domu - zażartował Stuhr. - Bez sportu ja nie daję rady i przynajmniej raz, dwa razy w tygodniu muszę się poruszać. Siłownia, basen. W przyszłym tygodniu zaczynam, proszę pana, treningi triathlonowe. Dołączę do moich kolegów - dodał.
To jest bardzo modne. Ostatnio podobno Piotrek Adamczyk mało nie wyzionął ducha - odpowiedział Wojewódzki.
No tak, znosił go Karolak. Polska Pieta - Karolak niosący Adamczyka.
Magdalena Cielecka, Kuba Wojewódzki. Magdalena Cielecka, Kuba Wojewódzki. X-News

"Powinniśmy mieć razem dziecko"

Jeżeli komuś z Magdą Cielecką kojarzyły się określenia typu "królowa lodu" czy "wyniosła artystka", to po wizycie u Kuby powinien zmienić zdanie. Zresztą sama aktorka odżegnuje się od takiego wizerunku:

Masz aurę niedostępnej, zimnej, wyniosłej, te wszystkie takie stereotypy - zaczął Kuba.
Ale kiedy to było? To są jakieś przeterminowane informacje - odparła.

Cielecka była dowcipna i zaczepnie odpowiadała na komentarze Wojewódzkiego. Zaczęło się od wielkiego wyznania showmana - upatrzył on sobie aktorkę na matkę swojego dziecka:

Magdo, ja kiedyś miałem taki pomysł - jak mnie spoliczkujesz albo wyjdziesz, odbiorę to osobiście - że tacy ludzie jak ja i ty powinni mieć razem dziecko.
Ty jeszcze zdążysz, ja to już nie wiem. Ale możemy... Bo teraz są różne metody - odpowiedziała Cielecka.
Co ty! Tradycyjnie, normalnie, tradycyjnie!
Ale to dofinansowują teraz.
Ale po ci ci dofinansowanie? Ja cię dofinansuję, ja będę o ciebie dbał, kupię ci rajstopy!
W rajstopach byś chciał?
Bo będę miał wrażenie, że jesteś dziewicą.

Magdalena CieleckaX-News

Temat jeszcze kilka razy powracał:

Chodzi o to, że połączenie twojego wdzięku i mojego niebywałego intelektu dałoby piorunujący efekt w postaci dziecka! Nie miałaś takiego pomysłu, żeby zafundować sobie dziecko z kimś wyjątkowym?
Wszystkie moje wysiłki zmierzające w tym kierunku jednak oscylowały w kierunku tych, chyba wyjątkowych, mężczyzn.
No tak, ale, że tak powiem, nic się nie zadziało. A ja mówiłem o takim związku, tam związku! 2-3 spotkaniach celowych!
No tak jeszcze nie myślałam, bo jeszcze nie uplasowałam się po tej stronie takiej desperacji.
Boże! Dziecko ze mną to jest akt desperacji?! Zaraz wymiotuję, no!
Magda Cielecka i Kuba Wojewódzki. Magda Cielecka i Kuba Wojewódzki. X-News

Trochę poważniej

Pretekstem do spotkania był nowy sezon serialu "Bez tajemnic", w którym gra Cielecka. Wojewódzki zapytał, ile z bohaterki, która jest samotna i nieszczęśliwa, jest w niej samej:

Rzeczywiście, mam piękne mieszkanie, w którym jestem sama. Uwaga - to jest news w przestrzeń. Bywa, że nie śpię sama. Bywa, że śpię sama. Różnie się życie układa. Jeżeli mówimy o dniu dzisiejszym, to nie wiem. A którą mamy godzinę?
Jest wtorek, 23 z minutami - odpowiedział Kuba.
To dzisiaj już chyba nie zdołam się z nikim umówić.

Wojewódzkiego zaskoczyła szczera wypowiedź Cieleckiej:

To odważne. No, dobre, dobre - odparł po chwili milczenia.

Magda Cielecka, Kuba WojewódzkiX-News

To nie był koniec szczerych wyznań aktorki. Opowiedziała też, czy widzi się w roli matki:

Nie spełnię swojego życia w 100%, jak nie będę miał potomka - zaczął Wojewódzki.
No ja tak nie mam. Pewnie byłaby to zupełnie jakaś inna rzeczywistość dla mnie i fantastyczna - być może - aczkolwiek tego nigdy nie wiemy. Ja nie chcę powiedzieć, że kompletnie nie widzę się w tej roli, ale też nie jestem stuprocentowo pewna, że byłabym w tym szczęśliwa.

Świetnie całą rozmowę podsumował Wojewódzki:

Maciek jest u mnie trzeci czy czwarty raz, ty Magda drugi. Ale zauważyłem duży stopień przystępności. Jesteś mniej "dziewczyną ze szklanej góry" niż kiedyś. To jest chyba dobra zmiana.

Zdecydowanie.

Więcej o: