Ojciec Mateusz

Ojciec Mateusz

Ojciec Mateusz to polski serial kryminalno-obyczajowy. Jest produkowanyoraz emitowany przez Telewizję Polską. Głównym bohaterem serialu jest duchowny, tytułowy ojciec Mateusz, w którego rolę wciela się Artur Żmijewski.


Gatunek: serial kryminalno-obyczajowy
Data pierwszej emisji: 11 listopada 2008
Telewizja: TVP1 i TVP2
Format oryginalny: "Don Matteo" (prod. włos.)

Fabuła i obsada serialu "Ojciec Mateusz"

Akcja serialu rozgrywa się w małym, niezwykle malowniczym miasteczku Sandomierzu, gdzie tytułowy ojciec Mateusz dostaje parafię tuż po powrocie z misji na Białorusi. Główny bohater grany przez Artura Żmijewskiego jest niezwykle ciepłym, empatycznym, inteligentnym człowiekiem, który niezwykle szybko nawiązuje relacje ze swoimi parafianami, będąc gotowym do niesienia im pomocy w razie zaistniałej potrzeby. Ks. Mateusz Żmigrodzki zaprzyjaźnia się między innymi z miejscowym policjantem Mieczysławem Noculem (Michał Piela). Znajomość ta okazuje się być kluczem do rozwiązania wielu kryminalnych zagadek. Nocul zdradza duchownemu szczegóły śledztw, a ten wykorzystuje swoją niezwykłą zdolność łączenia faktów i jednania serc ludzi, w rezultacie wykrywając sprawców i okoliczności przestępstw.
W Sandomierzu żyje również przełożony policjantów Orest Możejko (Piotr Polk), który nieco sceptycznie podchodzi do zaangażowania ojca Mateusza w sprawy kryminalne. Gospodynią plebanii jest charyzmatyczna Natalia Borowik (Kinga Preis), na plebanii mieszkają również Lucyna Wielicka (Aleksandra Górska) i Michał Wielicki (Maciek Musiał). Księdza biskupa zagrał Sławomir Orzechowski, redaktor naczelną lokalnej prasy Tamara Arciuch, kościelnego i organistę Łukasz Lewandowski.
Każdy odcinek serialu to odrębna historia i nowa zagadka do rozwiązania. Często bohaterowie stają przed poważnymi zbrodniami, nawet morderstwami.

Kontekst społeczny serialu "Ojciec Mateusz"

Ojciec Mateusz, co jest charakterystyczne dla jego postaci, porusza się po Sandomierzu rowerem. Jest niejako przykładem skromnego, pełnego zrozumienia i ciepła przedstawiciela kościoła, na którego zawsze można liczyć, nawet w kwestii do niego nie należącej, czyli rozwikłania przestępstw, motywów, znalezienia sprawców, ujawnienia okoliczności.
Serial sprawił, że Sandomierz położony w województwie świętokrzyskim stał się niezwykle atrakcyjną miejscowością dla turystów. Tak samo stało się z okolicznymi, miejscowościami i atrakcjami turystycznymi: Pałac Radziwiłów w Nieborowie, Busko Zdrój, Opatowo.

Zobacz także:

Na dobre i na złe - Barwy szczęścia - M jak miłość

ojciec mateusz

Więcej o:

ojciec mateusz

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.