Anna Skrobiszewska, wdowa po Grzegorzu Ciechowskim od lat skłócona jest z członkami zespołu Republika o prawa do nazwy grupy. Jeden z założycieli i członków Republiki, Zbigniew Krzywański, pozwał Skrobiszewską, kiedy w urzędzie patentowym zarejestrowała nazwę grupy jako znak towarowy. "Ta sytuacja jest absurdalna. Ktoś, kto nie miał nic wspólnego z zespołem poza byciem żoną Grzegorza, przypisał sobie prawa do wszystkiego" - komentował w rozmowie z "Faktem". Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie, który jest niekorzystny dla wdowy po Ciechowskim.
Legendarny zespół Republika, który bardzo szybko zdobył popularność, został założony w 1981 roku w Toruniu przez studentów Grzegorza Ciechowskiego, Sławomira Ciesielskiego, Zbigniewa Krzywańskiego i Pawła Kuczyńskiego. W drugiej połowie lat 80. grupa się rozpadła i po jakiś czasie wróciła do koncertowania. Zespół nigdy formalnie się nie rozwiązał, ale od czasu śmierci Grzegorza Ciechowskiego członkowie Republiki mierzą się z konfliktem z wdową po wokaliście.
Anna Skrobiszewska w 2016 roku podjęła kroki mające na celi uzyskanie wyłącznych praw do nazwy zespołu. W 2017 roku zarejestrowała w Urzędzie Patentowym nazwę "Republika" jako znak towarowy. Muzycy dopiero po kilku latach dowiedzieli się, że musieliby uzyskać licencję, aby używać nazwy zespołu w swoich projektach. Członkowie grupy podkreślali, że przywłaszczenie tej nazwy ma "znamiona przestępstwa" a Skrobiszewska nigdy nie była członkinią zespołu, więc nie mogła odziedziczyć praw do jego nazwy. Jeden z założycieli Republiki, Zbigniew Krzywański, pozwał Skrobiszewską - złożył w toruńskim sądzie pozew o ochronę dóbr osobistych. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie. Krzywański nie ukrywa radości.
Moi drodzy! Tak, wygrałem proces o Republikę. Wprawdzie wyrok nie jest prawomocny, ale jestem pełen optymizmu. Republika jest nasza - członków zespołu - do chwili śmierci ostatniego z nas
- podkreślił uradowany muzyk w publikacji, która pojawiła się na jego profilu w mediach społecznościowych.
Krzywański właśnie opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych treść wyroku, zgodnie z którym Anna Skrobiszewska ma opublikować w wyznaczonych mediach oświadczenie, że naruszyła dobra osobiste członka zespołu, Zbigniewa Krzywańskiego, poprzez nieuprawnione zgłoszenie do ochrony nazwy zespołu "Republika" w Urzędzie Patentowym RP. Na tym nie koniec, bo wdowa po Ciechowskim ma zrzez się prawa do znaku towarowego "Republika", zarejestrowanego na jej wniosek w Urzędzie Patentowym RP. Jak poinformował sam Zbigniew Krzywański, wyrok nie jest jeszcze prawomocny.
Maja Gadowska nie żyje. Nagrała piosenkę z Łatwogangiem
Książulo srogo rozczarował się łódzkim kebabem. Takiej reakcji właścicielki lokalu nikt się nie spodziewał
Polskie media żegnają młodego dziennikarza. Damian Świderski miał 28 lat
Nawrocki na szczycie NATO wypadł sztywno. Zaliczył wpadkę, zachowując się jak Trump
Tak Iga Świątek relaksuje się na rajskich wakacjach. Nie jest tam sama
Steczkowska podniosła stawkę. Za koncert trzeba zapłacić krocie
Ostrowska-Królikowska przekazała wieści ws. 19-letniego syna. "Jesteśmy bardzo dumni"
Doda pracowała nad ustawą z kancelarią Nawrockiego. Zdradziła, co ma się zmienić
Antoni Królikowski stracił władzę rodzicielską nad synem. Jednej rzeczy jednak nie uniknie