Karol Strasburger

Karol Strasburger

Karol Strasburger to polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, prezenter, osobowość telewizyjna. Szerszej publiczności znany jako prowadzący program rozrywkowy emitowany przez telewizję TVP 2 "Familiada" oraz aktor w takich produkcjach, jak "Noce i dnie", "Polskie drogi" czy "Kolumbowie".
Data urodzenia: 2 lipca 1947 r.
Miejsce urodzenia: Warszawa
Facebook: Facebook.com/Karol.Strasburger

Karol Strasburger: życiorys

Karol Strasburger przyszedł na świat 2 lipca 1947 roku w Warszawie jako syn Edwarda i Ireny Strasburgerów. Jako młody chłopiec i nastolatek interesował się sportem, trenował nawet gimnastykę sportową. Razem z drużyną zdobył Mistrzostwa Polski w 1964 roku. Studiował w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Karol Strasburger: kariera

Karol Strasburger zadebiutował w 1970 roku wcielając się w rolę Siwego w serialu "Kolumbowie". Zagrali w nim również Jan Englert, Jerzy Trela, Bożena Kowalczyk. Następnie zagrał w: "Kłopotliwy gość" (1971), "Jeszcze słychać śpiew. I rżenie koni " (1971), "Agent nr 1" (1971), serialu "Czarne Chmury" (1973), serialu "Karino" (1974).
W 1975 roku wcielił się w pamiętną rolę Józefa Toliboskiego w serialu "Noce i dnie". Pamiętna scena, w której jego bohater zabiega o względy Barbary Niechcic (Jadwiga Barańska), zrywając w jeziorze nenufary, przeszła do historii polskiego kina. Rok później Strasburger zaczął kreować rolę Władysława Niwińskiego w kultowym serialu "Polskie drogi". Następnie wziął udział w takich produkcjach, jak m.in.: "Wielki Szu" (1982), "Umarłem, aby żyć" (1984), "Wojna i miłość" (1985), "Chichot Pana Boga" (1988), "Panny i wdowy" (1991), "Wszystko, co najważniejsze" (1992), "Klan" (od 1997), "Pierwsza miłość" (od 2009).
W 1997 roku Karol Strasburger został prowadzącym słynnego teleturnieju rodzinnego emitowanego przez telewizję TVP 2 "Familiada". Zasłynął z tego, że na początku każdego odcinka opowiadał nie zawsze śmieszne dowcipy.
Karol Strasburger zawsze podkreśla, że wiedzie aktywne życie: gra w tenisa, pływa na basenie, jeździ na nartach, gra w hokeja. W 2008 roku wydał książkę kulinarną "Apetyt na życie".

Karol Strasburger: życie prywatne

Karol Strasburger był żonaty z aktorką Barbarą Burską, jednak małżeństwo skończyło się rozwodem. Poślubił później Irenę Morcińczyk, która zmarła w grudniu 2013 roku.

Zobacz także:

Aleksandra Hamkało - Tadeusz Sznuk - Kuba Wojewódzki

karol strasburger

Więcej o:

karol strasburger

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.