Edyta Olszówka

Edyta Olszówka

Edyta Olszówka to polska aktorka filmowa i teatralna. Stworzyła wiele niezapomnianych postaci. Grała w serialach "Samo życie", "Ludzie Chudego", "Dom" i "Przepis na życie". Edyta Olszówka jest również aktorką dubbingową.


Imię i nazwisko: Edyta Olszówka
Data urodzenia: 15 grudnia 1971r.
Miejsce urodzenia: Lubin
Zawód: aktorka
Facebook: facebook.com/edytaolszowkafanpage/

Edyta Olszówka - początki kariery

Edyta Olszówka na świat przyszła w 1971 roku w Lubinie. Liceum ogólnokształcące skończyła w Koninie, a po maturze dostała się na Łódzką Szkołę Filmową, w której uzyskała dyplom w 1994 roku. Zadebiutowała jeszcze jako studentka podczas Konkursu Teatrów Ogródkowych. Jej "Spacerek przed snem" zdobył drugie miejsce konkursu.
Edyta Olszówka przed kamerą po raz pierwszy stanęła w 1992 roku, kiedy zagrała w filmie "Psy". Kolejne filmy, w których grała jeszcze za studenckich czasów to: "Europejska noc", "Motyw cienia", "Fitness Club", "Gnoje".
W 1995 roku Olszówka zagrała narkomankę Myszę w serialu Ekstradycja. Przez kolejne lata przyjmowała wiele ról teatralnych i filmowych, a jej kariera nabierała rozpędu.

Edyta Olszówka - u szczytu kariery

W 2000 roku Edyta Olszówka została nagrodzona dodatkową, pozaregulaminową nagrodą aktorską za najlepszą rolę komediową w obrazie "Pół serio". W tym samym roku zagrała w filmie "Sezon na leszcza". W roku 2002 Olszówka dostała pierwszą nominację do nagrody Złotych Kaczek - w kategorii dla najlepszej aktorki za film "Strefa ciszy". W 2003 roku zagrała w filmie "Ciało". Kolejny duży sukces przyszedł w 2008 roku z filmem "Lejdis", w którym Olszówka zagrała nauczycielkę Łucję. Za tę rolę ponownie została nominowana do Złotych Kaczek. Trzecia nominacja do tej nagrody miała miejsce w roku 2010 w kategorii "najlepsza aktorka sezonu 2009/2010" za filmy "Milczenie jest złotem" oraz "Nigdy nie mów nigdy".
Od 2011 roku Olszówka wcielała się rolę Poli w serialu "Przepis na życie". W 2014 roku rozpoczęła przygodę z serialem "Czas honoru", gdzie gra w postać Rosy Knapik.

Zobacz także:

Magdalena Kumorek - Anna Dereszowska - Szymon Bobrowski

edyta olszówka

Więcej o:

edyta olszówka

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.