Andrzej Chyra

Andrzej Chyra

Andrzej Chyra jest aktorem oraz reżyserem. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (wydział aktorski, a potem reżyserski). Jest laureatem najważniejszych, polskich nagród filmowych tj. Orły, Złote Lwy i Złote Kaczki. Przez siedem lat grał na deskach Teatru Rozmaitości. Ma na swoim koncie także role w Teatrze Telewizji.

Data urodzenia: 27.08.1964 r.
Miejsce urodzenia: Gryfów Śląski
Nagrody: Dwa Orły (1999, 2005 r.), Złoty Lew (2005 r.), Złota Kaczka (2006 r.)
Związki: Marta Kownacka (rozwód w 2002 r.), Magdalena Cielecka, Paulina Jaroszewicz (2013-obecnie)
Dzieci: syn (ur. 2015 r.)

Andrzej Chyra: życiorys i kariera

Andrzej Chyra urodził się w Gryfowie Śląskim. Do liceum uczęszczał w Lubinie. W 1987 r. został absolwentem wydziału aktorskiego warszawskiej PWST. Siedem lat później na tej samej uczelni ukończył wydział reżyserii.

Chyra zadebiutował w 1986 r. w spektaklu "Stracone zachody miłości". Dwa lata później pojawił się w 4. części "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego. W 1992 r. zaczął występować m.in. w Teatrze Scena Prezentacje. Najdłuższej był związany z Teatrem Rozmaitości, w którym grał w latach 2000-2007. Przełomowym momentem w dorobku Chyry okazał się film "Dług" z 1999 r. Otrzymał za niego statuetkę Orła (kategoria Najlepsza drugoplanowa rola męska) oraz pierwsze nominacje do Złotych Kaczek i Złotych Lwów. Jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. W 2001 r. wystąpił aż w sześciu produkcjach m.in. w "Wiedźminie", a dwa lata później - ośmiu np. w "Powiedz to Gabi" czy "Zmruż oczy". W kolejnych latach zagrał główne role m.in. w serialu "Oficer", filmach "Tulipany" czy "Komornik", za który otrzymał trzy nagrody: Orła, Złotego Lwa i Złotą Kaczkę. Został doceniony za role w "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Katyniu", "Magicznym drzewie", "Wszystko, co kocham", "Trick" i "W imię...". Jednym z najbardziej znanych filmów z jego udziałem jest "S@motność w sieci". Zagrał także m.in. w "Sponsoringu", "Kamieniach na szaniec", "Carte Blanche", francusko-polskiej produkcji "Znam kogoś, kto cię szuka" czy "Na granicy".

Andrzej Chyra: życie prywatne

Andrzej Chyra był znany z imprezowego stylu życia. W tabloidach niejednokrotnie plotkowano o jego rzekomych problemach z alkoholem oraz publikowano kompromitujące zdjęcia. Sam Chyra nie zabierał nigdy głosu w tej sprawie.

Aktor był żonaty z aktorką i reżyserką Martą Kownacką. Ich małżeństwo rozpadło się, gdy poznał w Teatrze Rozmaitości Magdalenę Cielecką. Byli parą przez kilka lat. Ich związek był jednym z najbardziej burzliwych w polskim show-biznesie - wielokrotnie się rozstawali i schodzili. W 2013 r., na planie "W imię..." poznał młodszą o 24 lata Paulinę Jaroszewicz, asystentkę kierownika produkcji. W 2015 r. urodził się syn pary.

Zobacz także:

Magdalena Cielecka - Maciej Stuhr - Borys Szyc - Weronika Rosati

andrzej chyra

Więcej o:

andrzej chyra

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.