Mandaryna nie plagiatuje?

Pamiętacie niedawną aferę związaną z nowym singlem Mandaryny pt "Heaven", który, wedługi wielu osób ze środowiska muzycznego, jest bezczelnym plagiatem jednego z hitów Madonny? Publikowaliśmy wtedy między innymi wypowiedź Hirka Wrony i czujemy się przez to zobowiązani do powiadomienia Was, co ma na ten temat do powiedzenia druga strona - Marek Sośnicki, kompozytor "Heaven".
Gdyby "Heaven" było plagiatem, nie wypuścilibyśmy tego utworu na rynek. Jesteśmy w branży 15 lat i nie pozwolilibyśmy sobie na taki krok - mówi kompozytor.

Oczywiście nie śmiemy wątpić w jego doświadczenie zawodowe, lecz fakty są faktami - "Heaven" JEST podobne do "Jump" Madonny. Jak Sośnicki tłumaczy ten fakt?

Żeby coś było popularne, musi być w pewnym stylu, bo inaczej nie znajdzie uznania szefów rozgłośni radiowych i wytwórni fonograficznych. Fachowcy, którzy słuchali "Heaven", twierdzą, że to produkcja na światowym poziomie. Niektórzy z nich byli wręcz zdania, że zrobiliśmy coś znacznie lepszego od Madonny.

Hmm.. Nie wydaje nam się, żeby nowy singiel Marty osiągnął większy sukces niż piosenka Madonny. Mało tego, jesteśmy pewni, że "Heaven" nawet go nie powtórzy. Ale każdy może mieć na ten temat swoje zdanie.

Swoje zdanie można mieć też w innej sprawie: czy Mandaryna wypuściła łudząco podobną do hitu Madonny piosenkę tylko po to, by ją wypromować i zrobić szum wokół swej osoby? Wielu twierdzi, że tak właśnie było, ale sam kompozytor ma na ten temat inne zdanie:

Ludzie uparli się, by dopiec Marcie. Tymczasem to bardzo pracowita osoba i nie rozkapryszona, jak niektóre polskie piosenkarki.

Cóż, akurat z tym się zgadzamy. Marta wydaje się być całkiem miła, co pokazała chociażby w trakcie wywiadu , którego niedawno nam udzieliła.

Dla porównania: 

Mandaryna "Heaven ":

Madonna "Jump ":

Więcej o: