Romuald Twardowski nie żyje. Legendarny kompozytor miał 93 lata

Polskę obiegła bardzo przykra informacja. Zmarł wybitny kompozytor, Romuald Twardowski. Artysta był inicjatorem prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka".

Nie żyje Romuald Twardowski. Smutną informację o śmierci kompozytora przekazała Opera i Filharmonia Podlaska. Wspomniano zasługi artysty. "Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Romualda Twardowskiego - jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, laureata licznych nagród i wyróżnień, wieloletniego pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, inicjatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka" - czytamy na stronie. Mężczyzna miał 93 lata. Muzyka towarzyszyła mu przez całe życie. 

Zobacz wideo Małgorzata Werner o ostatnich chwilach ojca. "Dopóki taty nie zabrał zakład pogrzebowy, cały czas było disco polo"

Romuald Twardowski był znany na całym świecie

Romuald Twardowski urodził się 17 czerwca 1930 roku w Wilnie. To właśnie w tym mieście artysta spędził dzieciństwo. Od najmłodszych lat uczył się gry na skrzypcach oraz fortepianie. Pełnił obowiązki organisty w wileńskich kościołach. Po skończeniu szkoły średniej rozpoczął naukę u litewskiego kompozytora, Juliusa Juzeliunasa. W 1957 roku wyjechał do Polski. Kontynuował naukę Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Bolesława Woytowicza. Pierwszą nagrodę w karierze zdobył podczas Konkursu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w 1959 roku. Później wyjechał do Paryża, aby uczyć się u Nadii Boulanger. Romuald Twardowski osiągnął szczyt popularności w latach 60. i 70. Skomponował wiele wyjątkowych dzieł, takich jak: "Tragedyja albo Rzecz o Janie i Herodzie" oraz "Lord Jim". Najpopularniejszym utworem operowym artysty była "Maria Stuart". Premiery kompozycji Romualda Twardowskiego odbywały się na całym świecie. Muzyk cieszył się dużą popularnością w Finlandii, Czechosłowacji oraz Jugosławii. Przez wiele lat pracował jako pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. 

Romuald Twardowski był laureatem najważniejszych konkursów dla kompozytorów

Twórczość Romualda Twardowskiego była doceniana na całym świecie. Kompozytor zdobył m.in. dwukrotne Grand Prix w Monaco oraz drugie miejsce na Trybunie Kompozytorskiej UNESCO. Romuald Twardowski został odznaczony złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz orderem Odrodzenia Polski. W 2012 roku stał się patronem Państwowej Szkoły Muzycznej w Puławach. Swoją pasją dzielił się również z innymi. Twardowski był inicjatorem i przewodniczącym jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". ZOBACZ TEŻ: Pogorszył się stan polskiego zdobywcy Oscara. Córka Jana A.P. Kaczmarka z dramatycznym apelem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.