Meryl Streep do polskich polityków: Reprezentujecie przegraną sprawę, panowie tracicie władzę!

Meryl Streep wystosowała swoiste orędzie do polskich polityków. O czym mówiła?

Magdalena Żakowska, dziennikarka " Gazety Wyborczej ", spotkała się z Meryl Streep , aby porozmawiać o jej nowym filmie "Sierpień w hrabstwie Osage''. Rozmowa pań bardzo szybko zeszła na tematy dotyczące dyskryminacji kobiet w różnych sferach życia, szczególnie w przemyśle filmowym. Streep, która stara się walczyć z nierównością płci, podawała zatrważające statystyki, wskazujące na to, że od dekad nic nie się zmieniło i nadal pogłębiają się nierówności i szerzą stereotypy dotyczące kobiet. Dziennikarka "Gazety" wykorzystała okazję, aby opowiedzieć gwieździe o tym, jak negatywnie niektórzy polscy politycy odnoszą się do "gender". Aktorka była w szoku.

W Polsce trwa obecnie krucjata przeciw gender - prowadzona przez Kościół katolicki i środowiska prawicowe. Powstał nawet zespół parlamentarny "Stop ideologii gender" - powiedziała dziennikarka.
Nie gadaj? Myślałam, że po latach komunizmu dogoniliście już Zachód w sensie społeczno-kulturowym. - odpowiedziała aktorka. - No cóż, jako - jak to nazwałaś - ikona gender mogę powiedzieć jedynie, że ta krucjata skazana jest na porażkę. Domyślam się, że na tę krucjatę wyruszyli głównie mężczyźni, więc powiem tak: Panowie, okłamujecie się tak samo jak talibowie. Wyobraźcie sobie siebie jako drużynę sportową i rozejrzyjcie się. W pierwszym składzie macie religijnych ekstremistów. Czy naprawdę chcecie grać w tym klubie? Przyjrzyjcie się światu i kierunkowi, w którym ewoluuje. Czy naprawdę myślicie, że możecie to zatrzymać?!

I dodała:

Przeszłość umiera w bólach, a stary porządek nie chce się poddać bez walki. Rozumiem to, ale z radością zawiadamiam was, że reprezentujecie przegraną sprawę. Równość jest wielkim marzeniem i przyszłością tego świata. Jesteśmy różni - kobiety i mężczyźni, heterycy i geje, czarni i biali - ale wszyscy powinniśmy mieć równe szanse wyrażania siebie i bycia sobą. Równe szanse w pracy, miłości i swojej własnej drodze do szczęścia. Panowie, tracicie władzę, a wasze stare zasady odchodzą w niebyt.

Fot. Armando Gallo/Retna Ltd./Corbis/FotoChannels

Co myślicie o słowach aktorki? Może niektórzy posłowie powinni pójść po rozum do głowy i posłuchać amerykańskiej gwiazdy?

Przypomnijmy, że oprócz talentu i inteligencji, Streep pokazała nie raz, jak wielki ma dystans do siebie i poczucie humoru. Pamiętacie jej ostatni występ w programie Ellen? Nie? Musicie to zobaczyć. (Zobacz: Orgazm nad owsianką i TA mina. To będzie najlepsze wideo, jakie dziś zobaczycie! ).

MATT SAYLES/INVISION/AP/Matt Sayles

majk

Więcej o: