Żona Hawkinga mówiła, że "w małżeństwie było ich czworo". Nie policzyła jego pielęgniarki

Gdy Stephen Hawking miał 21 lat, usłyszał, że nie będzie żył dłużej niż kolejne trzy. Lekarze się jednak pomylili - znany naukowiec dożył 76 lat i w międzyczasie dwukrotnie się ożenił. Swoją pierwszą miłość zostawił dla pielęgniarki, którą po ślubie miał rzekomo zdradzać z nową opiekunką.

Stephen Hawking był wybitnym fizykiem teoretycznym i matematycznym. Jego prace koncentrowały się głównie na teorii względności i astrofizyce. Hawking znany jest przede wszystkim ze swoich wykładów na temat czarnych dziur i Wielkiego Wybuchu. Jego badania przyniosły mu wiele nagród, w tym Nagrodę Alberta Einsteina, Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego czy Nagrodę Specjalną Fizyki Fundamentalnej.

Ogromny dorobek naukowy nie przełożył się jednak od razu na sławę Hawkinga. Fizyk zyskał szerszą rozpoznawalność w wieku 46 lat, kiedy do księgarń trafiła jego książka "Krótka historia czasu". Pozycja ta była na liście bestsellerów "British Sunday Times" przez rekordowe 237 tygodni. 

Zobacz wideo Kinowe biografie, w których pominięto ciemną stronę życia gwiazdy

Życie Stephena Hawkinga było silnie związane z chorobą. W młodym wieku lubił jeździć konno i był aktywny fizycznie, pływał także w uniwersyteckiej czwórce wioślarskiej. Gdy studiował na Cambridge, pewnego dnia stracił równowagę i upadł ze schodów. Takie sytuacje zaczęły się powtarzać, dlatego Hawking poszedł do lekarza. Gdy miał 21 lat, zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Prognozy nie były dobre - medycy dawali mu wówczas maksymalnie trzy lata życia.

Z upływem czasu choroba stopniowo postępowała, co doprowadziło do paraliżu i odebrało Hawkingowi zdolność mówienia. Mimo tych trudności naukowiec kontynuował pracę naukową. Aby móc komunikować się z otoczeniem, korzystał z syntezatora mowy. Dzięki występom w filmach dokumentalnych i programach telewizyjnych Hawking zaczął zdobywać coraz większą popularność na całym świecie. Widzów przyciągały jego poczucie humoru, inteligencja i siła charakteru, ale i niezwykła historia walki z chorobą. Nie wiedzieli jednak, jak wygląda życie prywatne naukowca.

Żona Hawkinga twierdziła, że w małżeństwie było ich czworo: ona, on, choroba i fizyka

Gdy Hawking studiował na Cambridge, poznał Jane Wilde, która była wówczas studentką językoznawstwa na Uniwersytecie Londyńskim. W czasie, gdy para przygotowywała się do ślubu, fizyk usłyszał dramatyczną diagnozę. Mimo złych rokowań Stephen i Jane wzięli ślub. To właśnie małżeństwo miało być dla Hawkinga punktem zwrotnym. Dzięki pomocy żony naukowiec odzyskał motywację do dalszych badań i wrócił do pracy nad doktoratem.

"The Guardian" pisze, że Jane była ogromnym wsparciem dla Stephena. Para zmagała się z szeregiem problemów - napięcia powodowała chorobą naukowca, jego coraz większa popularność, ale i to, że rodzina Hawkinga nie akceptowała Jane i była przekonana, że ich związek prędzej czy później się rozpadnie. Jane Hawking mówiła po latach, że w tym małżeństwie było ich czworo: ona, on, choroba oraz fizyka. Kobieta przyznała, że to wszystko było ogromnym wyzwaniem dla jej małżeństwa i powoli doprowadzało do jego rozpadu.

Jane przez lata trzymała się Stephena, próbując zrozumieć świat fizyki, który był dla niego tak istotny. W pewnym momencie zaangażowała się jednak w relację z Jonathanem Jonesem. Choć mężczyzna stał się dla niej bardzo ważny, nie chciała opuszczać swojego męża, bo wiedziała, że jest dla niego ogromnym wsparciem w codziennym życiu. Nie widziała dobrego rozwiązania tej sytuacji. Choć nie była szczęśliwa w małżeństwie, chciała wspierać Stephena i zapewnić stabilność ich dzieciom - Robertowi, Lucy i Timothy'emu.

Jednak nie tylko Jane nawiązała relację pozamałżeńską. Sam Hawking zbliżył się do swojej pielęgniarki Elaine Mason. Portal kobieta.onet.pl pisze, że Jane uważała, że to właśnie bliska relacja Stephena i Elaine ostatecznie przekreśliła ich małżeństwo. W 1990 roku Hawkingowie ogłosili separację, a w 1995 roku się rozwiedli. W tym samym roku Hawking wziął ślub po raz drugi. Co ciekawe, poprzedni mąż Elaine, David Mason, skonstruował pierwszy syntezator mowy dla Hawkinga. 

Jane również zdecydowała się na drugie małżeństwo. W 1997 roku wyszła za mąż za Jonathana Jonesa, u którego znalazła stabilność i wsparcie emocjonalne, których nie doświadczała w pierwszym małżeństwie. 

Hawking ożenił się ze swoją pielęgniarką. Padły oskarżenia, że zdradza ją z nową opiekunką

Relacja Stephena Hawkinga i Elaine Mason była kontrowersyjna, co doprowadziło do publicznych spekulacji. Ich małżeństwo nie było łatwe. Portal nzherald.co.nz podaje, że Elaine prawdopodobnie utrudniała Hawkingowi kontakty z dziećmi z poprzedniego małżeństwa. W 2003 roku pielęgniarki Hawkinga oskarżyły ją o fizyczne znęcanie się nad mężem i zgłosiły sprawę na policję. Śledztwo zostało jednak przerwane po tym, jak sam Hawking zaprzeczył tym zarzutom.

W 2006 roku, po 11 latach małżeństwa, Elaine złożyła pozew rozwodowy. Wówczas pojawiły się spekulacje, że Hawking zdradzał ją z pielęgniarką, ale naukowiec temu zaprzeczał. Po rozstaniu z Mason sytuacja między Hawkingiem a jego dziećmi uległa znacznej poprawie. Relacja z byłą żoną również nieco odżyła. Stephen pozostawał z Jane w przyjacielskich stosunkach. Kobieta towarzyszyła mu nawet na premierze filmu "Teoria wszystkiego".

Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 w wieku 76 lat. Urnę z jego prochami złożono w Opactwie Westminsterskim w Londynie obok grobów Izaaka Newtona i Karola Darwina.

Hawking zamieszany w seksaferę? Sądowe dokumenty mówią o dziwnym fetyszu naukowca

O Stephenie Hawkingu zrobiło się głośno 4 stycznia 2023 roku. Sąd federalny w Nowym Jorku upublicznił wówczas dokumenty związane z seksaferą amerykańskiego multimilionera Jeffreya Epsteina. Na setkach stron znalazły się nazwiska osób, które miały brać udział w imprezach na prywatnej wyspie Epsteina na Wyspach Dziewiczych. Z dokumentów tych wynika m.in., że Hawking mógł brać udział w orgii z osobami nieletnimi. 

Chcesz mi powiedzieć, że Stephen Hawking odwiedzał wyspę dla przyjemności? - Tak, Jeffrey uwielbiał, gdy intelektualiści odwiedzali jego wyspę, aby mógł ich nagrodzić za ich ciężką pracę dla ludzkości i z innych mrocznych powodów. - Czy Jeffrey kiedykolwiek rozmawiał z tobą o skłonnościach Hawkinga? - Tak, lubił oglądać rozebrane karły [dziś powiedzielibyśmy osoby niskorosłe - przyp. red.] rozwiązujące skomplikowane równania na zbyt wysoko umieszczonej tablicy

- brzmi fragment opublikowanego dokumentu sądowego, którego tłumaczenie opublikował tygodnik "Wprost"

Hawking miał odwiedzić wyspę multimilionera w 2006 roku ze względu na konferencję naukową organizowaną na sąsiedniej wyspie. Z doniesień mediów wynika, że fizyk został sfotografowany w rezydencji Epsteina.

Więcej o: