Problematyczne imiona dzieci gwiazd. Etiennette i Alikia Ilia to dopiero początek

Wśród dzieci gwiazd nie brakuje tych, które noszą bardzo oryginalne imiona. Niektóre z nich mogą być dość problematyczne ze względu na wymowę i odradza je nawet Rada Języka Polskiego.

Piątka dzieci Michała Wiśniewskiego nosi oryginalne imiona - mowa o Xavierze, Fabienne, Vivienne, Etiennette i Falco. Na takie zdecydowała się też Katarzyna Skrzynecka, która ma córkę Alikię czy Natalia Siwiec, mama Mii. Kto jeszcze dał dzieciom nietypowe imiona? Niektóre z nich nie są polecane przez specjalistów ze względu na to, że mogą sprawiać sporo kłopotów.

Marina i Wojciech Szczęsny z synemRada Języka Polskiego o imieniu syna Mariny i Wojtka Szczęsnego. "Odradzam"

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Córka Natalii Siwiec - Mia

Natalia Siwiec i Mariusz Raduszewski w sierpniu 2017 roku doczekali się córki, której dali na imię Mia. Dzisiaj coraz wielu rodziców upodobało sobie tę imię. Rada Języka Polskiego jednak je odradza.

O imieniu Mia Rada Języka Polskiego wypowiadała się kilkakrotnie – zawsze odradzając nadanie go. Jest to imię skandynawskie, zdrobnienie imienia Maria. Na gruncie polszczyzny jednak nie jest, jak się zdaje, odczuwane jako zdrobnienie. Nie zatem z powodu bycia przez nie ewentualnym zdrobnieniem, lecz ze względu na kłopotliwą wymowę radziliśmy rezygnację z nadania go.

Dodaje, że imiona noszone przez obywateli polskich powinny być zgodne z systemem polszczyzny, a Mia takim nie jest.

Uważamy bowiem, że imiona noszone przez obywateli polskich powinny być zgodne z systemem polszczyzny, w związku z czym Mia powinno brzmieć tak jak połączenie liter "mia" w słowach należących do polszczyzny, np. chemia. Tymczasem pod wpływem kultury anglosaskiej często słyszy się anglojęzyczną realizację tego imienia – "m-i-ja" – głównie w odniesieniu do Brytyjek i Amerykanek.

Natalia Siwiec i Mariusz Raduszewski z córką MiąNatalia Siwiec i Mariusz Raduszewski z córką Mią Instagram.com/nataliasiwiec.official

Syn Michała Wiśniewskiego - Xavier

Chociaż wszystkie dzieci Michała Wiśniewskiego noszą nietypowe imiona, przyjrzeliśmy się imieniu dorosłego już syna wokalisty, Xaviera. Przewodniczący Rady Języka Polskiego wydał opinię, że nie jest ono zgodne z zaleceniami.

[…] wyrażam opinię, że nadanie dziecku imienia w formie Xavier jest niezgodne z zasadami występującymi w "Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej".

Polskim odpowiednikiem imienia Xavier jest Ksawery i według zasad, właśnie tak powinno brzmieć.

Michał Wiśniewski, Xavier WiśniewskiMichał Wiśniewski, Xavier Wiśniewski Instagram/wisniv

Córka Katarzyny Skrzyneckiej - Alikia Ilia

Córka Katarzyny Skrzyneckiej, która przyszła na świat w 2011 roku ma bez wątpienia jedno z najoryginalniejszych imion wśród dzieci polskich gwiazd. Fani zastanawiali się, skąd wziął się pomysł na nietypowe imię. Aktorka dopiero po latach ujawniła, dlaczego wybrała właśnie takie. Okazuje się, że pochodzi z języka greckiego, a Skrzynecka i jej mąż uwielbiają Grecję.

Moja najukochańsza. Zaklinaczka zwierząt. Zwierzęta ją kochają i lgną do niej, czując magiczną duszę i piękne dobre serce. Imię Alikia (Aliki z greckiego) oznacza "krystaliczna, szczera, szlachetna" - pisała na Instagramie o córce.

Katarzyna Skrzynecka z córkąKatarzyna Skrzynecka z córką Fot. Katarzyna Skrzynecka / Instagram

Córki Katarzyny Figury - Koko i Kaszmir

Koko i Kaszmir to niewątpliwie nietypowe imiona. Katarzyna Figura w rozmowie z portalem Party opowiedziała, skąd wziął się na nie pomysł. Ojciec córek aktorki, Kai Schoenhals ma indiańskie korzenie.

Koko oznacza noc w języku Irokezów. Urodziła się w Nowym Jorku i tam znaleźliśmy oryginalne imię indiańskie. Ma na imię Koko Claire, co oznacza noc i światło, a Kaszmir Amber (tłum. bursztyn), czyli coś bardzo delikatnego i solidnego, ale pięknego. Taka fantazja. Jedno jest pewne, te imiona wszyscy od razu zapamiętują - mówiła aktorka.

Koko Figura, Kaszmir FiguraKoko Figura, Kaszmir Figura Fot. Instagram.com/kaszmifigura

Córka i syn Reni Jusis - Gaja i Teofil

Reni Jusis i jej były mąż Tomek Makowiecki doczekali się dwójki dzieci: Teofila, który przyszedł na świat w 2010 roku i Gai, urodzonej w 2012 roku.  Imiona pochodzą z mitologii greckiej. Teofil to imię męskie oznaczające ''miły Bogu'', a Gaja to "ciesząca rodziców".

Reni Jusis z córkąReni Jusis z córką Fot. Instagram.com/renijusisofficial

Rada Języka Polskiego o imieniu córki Anny SkuryRada Języka Polskiego wydała opinię o imieniu córki Skury. "Naraża na kłopoty"

Więcej o: