Problematyczne imiona dzieci gwiazd. Etiennette i Alikia Ilia to dopiero początek

Wśród dzieci gwiazd nie brakuje tych, które noszą bardzo oryginalne imiona. Niektóre z nich mogą być dość problematyczne ze względu na wymowę i odradza je nawet Rada Języka Polskiego.

Piątka dzieci Michała Wiśniewskiego nosi oryginalne imiona - mowa o Xavierze, Fabienne, Vivienne, Etiennette i Falco. Na takie zdecydowała się też Katarzyna Skrzynecka, która ma córkę Alikię czy Natalia Siwiec, mama Mii. Kto jeszcze dał dzieciom nietypowe imiona? Niektóre z nich nie są polecane przez specjalistów ze względu na to, że mogą sprawiać sporo kłopotów.

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Córka Natalii Siwiec - Mia

Natalia Siwiec i Mariusz Raduszewski w sierpniu 2017 roku doczekali się córki, której dali na imię Mia. Dzisiaj coraz wielu rodziców upodobało sobie tę imię. Rada Języka Polskiego jednak je odradza.

O imieniu Mia Rada Języka Polskiego wypowiadała się kilkakrotnie – zawsze odradzając nadanie go. Jest to imię skandynawskie, zdrobnienie imienia Maria. Na gruncie polszczyzny jednak nie jest, jak się zdaje, odczuwane jako zdrobnienie. Nie zatem z powodu bycia przez nie ewentualnym zdrobnieniem, lecz ze względu na kłopotliwą wymowę radziliśmy rezygnację z nadania go.

Dodaje, że imiona noszone przez obywateli polskich powinny być zgodne z systemem polszczyzny, a Mia takim nie jest.

Uważamy bowiem, że imiona noszone przez obywateli polskich powinny być zgodne z systemem polszczyzny, w związku z czym Mia powinno brzmieć tak jak połączenie liter "mia" w słowach należących do polszczyzny, np. chemia. Tymczasem pod wpływem kultury anglosaskiej często słyszy się anglojęzyczną realizację tego imienia – "m-i-ja" – głównie w odniesieniu do Brytyjek i Amerykanek.

Natalia Siwiec i Mariusz Raduszewski z córką MiąNatalia Siwiec i Mariusz Raduszewski z córką Mią Instagram.com/nataliasiwiec.official

Syn Michała Wiśniewskiego - Xavier

Chociaż wszystkie dzieci Michała Wiśniewskiego noszą nietypowe imiona, przyjrzeliśmy się imieniu dorosłego już syna wokalisty, Xaviera. Przewodniczący Rady Języka Polskiego wydał opinię, że nie jest ono zgodne z zaleceniami.

[…] wyrażam opinię, że nadanie dziecku imienia w formie Xavier jest niezgodne z zasadami występującymi w "Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej".

Polskim odpowiednikiem imienia Xavier jest Ksawery i według zasad, właśnie tak powinno brzmieć.

Michał Wiśniewski, Xavier WiśniewskiMichał Wiśniewski, Xavier Wiśniewski Instagram/wisniv

Córka Katarzyny Skrzyneckiej - Alikia Ilia

Córka Katarzyny Skrzyneckiej, która przyszła na świat w 2011 roku ma bez wątpienia jedno z najoryginalniejszych imion wśród dzieci polskich gwiazd. Fani zastanawiali się, skąd wziął się pomysł na nietypowe imię. Aktorka dopiero po latach ujawniła, dlaczego wybrała właśnie takie. Okazuje się, że pochodzi z języka greckiego, a Skrzynecka i jej mąż uwielbiają Grecję.

Moja najukochańsza. Zaklinaczka zwierząt. Zwierzęta ją kochają i lgną do niej, czując magiczną duszę i piękne dobre serce. Imię Alikia (Aliki z greckiego) oznacza "krystaliczna, szczera, szlachetna" - pisała na Instagramie o córce.

Katarzyna Skrzynecka z córkąKatarzyna Skrzynecka z córką Fot. Katarzyna Skrzynecka / Instagram

Córki Katarzyny Figury - Koko i Kaszmir

Koko i Kaszmir to niewątpliwie nietypowe imiona. Katarzyna Figura w rozmowie z portalem Party opowiedziała, skąd wziął się na nie pomysł. Ojciec córek aktorki, Kai Schoenhals ma indiańskie korzenie.

Koko oznacza noc w języku Irokezów. Urodziła się w Nowym Jorku i tam znaleźliśmy oryginalne imię indiańskie. Ma na imię Koko Claire, co oznacza noc i światło, a Kaszmir Amber (tłum. bursztyn), czyli coś bardzo delikatnego i solidnego, ale pięknego. Taka fantazja. Jedno jest pewne, te imiona wszyscy od razu zapamiętują - mówiła aktorka.

Koko Figura, Kaszmir FiguraKoko Figura, Kaszmir Figura Fot. Instagram.com/kaszmifigura

Córka i syn Reni Jusis - Gaja i Teofil

Reni Jusis i jej były mąż Tomek Makowiecki doczekali się dwójki dzieci: Teofila, który przyszedł na świat w 2010 roku i Gai, urodzonej w 2012 roku.  Imiona pochodzą z mitologii greckiej. Teofil to imię męskie oznaczające ''miły Bogu'', a Gaja to "ciesząca rodziców".

Reni Jusis z córkąReni Jusis z córką Fot. Instagram.com/renijusisofficial

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.