Katarzyna Figura

Katarzyna Figura

Katarzyna Figura jest aktorką filmową, teatralną. Urodziła się i wychowywała w Warszawie. W 1985 r. ukończyła PWST. Po dyplomie uczyła się w Conservatoire d'Art Dramatique w Paryżu (stypendium). Potem wyjechała do USA. Ma status jednej z najseksowniejszych aktorek lat 90.

Data urodzenia: 22.03.1962 r.
Miejsce urodzenia: Warszawa
Wzrost: 1,65 m.
Nagrody: Orzeł (2003 r.), dwie Złote Kaczki (1988, 1998), dwa Złote Lwy (1999, 2003)
Związki: Jan Chmielewski (1987-1989; rozwód), Kai Schoenhals (2000-obecnie; małżeństwo)
Dzieci: Aleksander Chmielewski (ur. 1987 r.), Koko Claire (ur. 2002 r.) i Kaszmir Amber (ur. 2005 r.)

Katarzyna Figura: życiorys i kariera

Katarzyna Figura po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w 1979 r. - zagrała epizod w filmie "Mysz". Pod koniec studiów wystąpiła m.in. w "Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego. W 1985 r. zagrała główną rolę w "Ga, ga. Chwała bohaterom". W latach 80. otrzymała angaż do kilku filmów m.in. "Pierścień i róża" oraz "Komediantka" - powstały także seriale o tych samych tytułach. W tym okresie ważnymi w jej karierze produkcjami okazały się zwłaszcza "Kingsajz" oraz "Pociąg do Hollywood", za który otrzymała pierwszą nagrodę - Złotą Kaczkę. W latach 90. grała w zagranicznych filmach m.in. francuskich, węgierskich czy amerykańskich. W 1997 r. zagrała w pięciu filmach m.in. w "Kilerze", który przyniósł jej ogromną popularność oraz "Szczęśliwego Nowego Jorku" (otrzymała drugą w karierze Złotą Kaczkę). Została doceniona za role w "Złocie dezerterów" (nominacja do Złotej Kaczki) oraz "Ajlawiu" (zdobyła statuetkę Złotego Lwa). W 1999 r. po raz kolejny wcieliła się w rolę Ryszardy Siarzewskiej, czyli żonę Siary w "Killerów 2-óch". Pierwszą nominację do Orła otrzymała w 2001 r. za film "Zakochani". Uznanie krytyków zdobyła za role produkcjach "Zemsta", "Ubu król" (statuetka Złotego Lwa) i "Żurek" (nagroda Orły). Zagrała w kilku serialach serialach m.in. "Wiedźmy", "Stacyjka", "Pogoda na piątek", "Rezydencja" i "Wszystko przed nami". Na swoim koncie ma kilka ról w komediach romantycznych tj. "To nie tak jak myślisz, kotku", "Kochaj i tańcz", "Och, Karol 2" czy "Słaba płeć?". Wystąpiła w nagradzanych produkcjach m.in. "Cudowne lato", "Bejbi blues", "Panie Dulskie" czy "Yumie" (13 nominacji do nagród filmowych). Natomiast za "Wyjazd integracyjny" otrzymała dwie nominacje do Węży, czyli odpowiednika Złotych Malin. W 2015 r. otrzymała tytuł Ikony Polskiego Kina na Kołobrzeskim Festiwalu Filmowym.

Katarzyna Figura: życie prywatne

Katarzyna Figura dwukrotnie była mężatką. Pierwszym mężem był Jan Chmielewski. Rozwiedli się w 1989 r., po zaledwie trzech latach związku, a dwóch małżeństwa. Powodem rozstania była chorobliwa zazdrość jej męża. Owocem ich związku jest syn Aleksander. Podczas pobytu w USA, wdała się w kilka romansów. W tym okresie miała problem z alkoholem oraz styczność z narkotykami. W 2000 r. poznała w Los Angeles Kai'ego Schoenhalsa. Oświadczył się jej po miesiącu znajomości, a w maju 2000 r. wzięli ślub. Mają dwie córki Koko i Kaszmir. W 2012 r. w wywiadzie dla magazynu "VIVA!" wyznała, że przez lata była w toksycznym związku oraz doświadczyła przemocy domowej. Wystąpiła w programie Tomasza Lisa i "Pytaniu na Śniadanie", gdzie opowiedziała o rodzinnym dramacie. Odbyło się kilka spraw w sądzie, jednakże wciąż nie został orzeczony rozwód. Schoenhals zaprzecza zarzutom żony o przemoc.

Zobacz także:

Kai Schoenhals - Anna Przybylska - Kinga Rusin - Aleksander Chmielewski

katarzyna figura

Więcej o:

katarzyna figura

Copyright © Agora SA