Kayah w czasie matury nagrywała płytę. Edyta Górniak miała inne ambicje. Te gwiazdy nie zdały egzaminów

Maj to w Polsce czas kojarzący się z maturami. Choć przyjęło się nazywać je "egzaminem dojrzałości" i dla wielu osób stanowią ważny element w życiu, nie wszyscy podchodzą do tego w ten sam sposób. Oto gwiazdy, które nie przystąpiły lub nie zdały testów.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń ze świata znajdziesz pod adresem Gazeta.pl.

Edyta Górniak

Jedną z osób, które zawsze otwarcie przyznawały się do braku matury, jest Edyta Górniak. Piosenkarka uczęszczała do technikum ogrodniczo-pszczelarskiego, lecz ze względu na rozpoczęcie pracy na Broadwayu przerwała naukę w trzeciej klasie. W rozmowie z "Faktem" opowiadała o swoim stosunku do egzaminu:

Dla mnie ten kawałek papierka nie jest do niczego potrzebny. Życie pokazało, że jeśli jest się pracowitą i zdyscyplinowaną osobą, to w dobie dzisiejszego internetu, można uzupełnić tę wiedzę.

Edyta GórniakEdyta Górniak KAPiF

Agnieszka Chylińska

Kolejną wokalistką, której rozwój kariery przeszkodził w zdobyciu świadectwa maturalnego, jest Agnieszka Chylińska. Sukcesy muzyczne zaczęła odnosić w czasach szkoły średniej, w związku z czym zrezygnowała z nauki, aby skupić się na śpiewaniu. Artystka wielokrotnie żartowała ze swojej niepełnej edukacji, podkreślając, że w szkole od zawsze miewała trudności. Wyznała, że jako nastolatka zamieściła w swoim pamiętniku wpis:

Panie Boże, bardzo cię proszę, żebym przed maturą została słynną piosenkarką, bo nie chcę jej zdawać.

Agnieszka ChylińskaAgnieszka Chylińska instagram.com/ agnieszka.chylinska

Paulina Młynarska

Doskonałym przykładem na to, że nawet bez matury można realizować się np. w dziennikarstwie, jest Paulina Młynarska. W wieku 16 lat przerwała naukę w szkole średniej i wyjechała do Paryża, gdzie wzięła udział w serialu erotycznym "Różowa seria". Pomimo podstawowego wykształcenia ma na koncie pracę w radiu, telewizji, a także kilka ról w filmach. W wywiadzie dla magazynu "Viva!" wyznała, że brak "papierka" nie jest dla niej źródłem kompleksów:

Nie zrobiłam matury, nie skończyłam studiów, ale to nie znaczy, że się nie uczyłam, że nie pracowałam nad sobą.

Paulina MłynarskaPaulina Młynarska Instagram/ mlynarskapaulina

Szymon Majewski

Brak matury w przypadku Szymona Majewskiego może zaskoczyć niejedną osobę. Prawdą jest jednak, że dziennikarz nie poradził sobie z egzaminem z matematyki, co spowodowało u niego wystąpienie depresji i stanów lękowych. Co ciekawe, wiele lat później showman złożył pozew przeciwko Romanowi Giertychowi na kwotę 1,5 miliona odszkodowania. Wszystko przez zatwierdzenie amnestii maturalnej w 2006 roku:

Skoro ktoś ma problemy osobowościowe i tyle lat nosi w sobie zadrę za niezdaną maturę, to ja mu współczuję. Sam wtedy zdawałem ten egzamin i naprawdę nie był trudny.

Szymon Majewski przyłączył się do akcji 'Bez LGBT+ nie ma Polski'Szymon Majewski przyłączył się do akcji 'Bez LGBT+ nie ma Polski' Fot. Kapif

Zbigniew Hołdys 

Zdanym egzaminem maturalnym nie może pochwalić się również Zbigniew Hołdys. Jeden z założycieli zespołu Perfect, a także kompozytor i muzyk z dumą opowiadał w mediach o braku matury. Jak twierdzi, przyczyną były aspekty ideologiczne:

Po prostu w pewnym momencie przestałem chodzić do szkoły. Był rok 1968 i po wydarzeniach marcowych wyrzucono wielu moich nauczycieli i wygnano ich do Izraela. Nie mogłem się z tym pogodzić.

Nieco innego zdania była mama artysty (z zawodu nauczycielka). Bezskutecznie próbowała przekonać syna do zmiany decyzji:

Bardzo się tego wstydziła. Była przerażona, gdy mówiłem o tym w wywiadach. Ja jednak zawsze uważałem, że jest to powód do dumy.

Zbigniew HołdysZbigniew Hołdys KAPIF.pl

Kayah

Kayah to kolejna polska piosenkarka, która zamiast przystąpić do matury, skupiła się na nagrywaniu pierwszego albumu. Jako gość w programie "Pytanie na śniadanie" opowiedziała o tym, jak do tego doszło:

Tak się złożyło, że tuż przed maturą weszłam do studia, nagrywałam pierwszą płytą i - niestety - matura mnie ominęła. Później jeszcze raz dokonałam próby podejścia, próbowałam się uczyć wieczorowo, ale jakoś sytuacja ławkowa mnie nie nęci.

KayahKayah instagram.com/kayah_official/

Lech Wałęsa

Choć wśród polskich gwiazd bez matury przeważają osoby ze świata muzyki i mediów, również wśród polityków znajdą się przykłady znanych ludzi, którzy nie przystąpili do egzaminu. Lech Wałęsa, emerytowany prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, laureat pokojowej Nagrody Nobla, z zawodu jest elektrykiem. Choć w 1961 roku ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową, nigdy nie zdał egzaminu maturalnego.

Lech WałęsaLech Wałęsa Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Maciej Maleńczuk

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych muzyków na polskiej scenie, Maciej Maleńczuk, przerwał naukę, nie ukończywszy liceum. Jego droga edukacji była dość kręta. Początkowo chodził do kilku szkół podstawowych, a następnie do liceum zawodowego o specjalności obróbka skrawaniem. Po rzuceniu szkoły przez jakiś czas był muzykiem ulicznym, a następnie przyszedł czas na zespół Pudelsi, z którym osiągnął sukces. 

Maciej MaleńczukMaciej Maleńczuk KAPIF.plWięcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.