"M jak miłość" kończy 21 lat. Czego nie wiecie o serialu? Braci Mroczków mogło zabraknąć, a Kurdej-Szatan była rozważana do innej roli

"M jak miłość" to jeden z najważniejszych seriali TVP. Widzowie śledzą losy rodziny Mostowiaków już ponad dwie dekady. Teraz okazuje, że władze stacji nie spodziewały się takiego sukcesu sagi. Serial miał być zdjęty z anteny po pierwszym sezonie.

Pierwszy odcinek serialu Ilony Łepkowskiej wyemitowano 4 listopada 2000 roku. "M jak miłość" było odpowiedzią na dużą popularność innej rodzinnej sagi - "Klanu". Najważniejszą różnicą było jednak przeniesienie osi akcji poza miasto.

Przeczytaj więcej podobnych ciekawostek na temat swoich ulubionych seriali na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Impreza na planie "M jak miłość", a potem... zakupy!

'M jak miłość'"M jak miłość". 15 listopada nie pojawi się nowy odcinek. Znamy powody

Uświadomiliśmy sobie bowiem, że z jednej strony mnóstwo polskich rodzin, o ile nie większość, ma swoje korzenie na wsi, a z drugiej był to wtedy obszar bardzo mało wyeksploatowany przez twórców seriali - pisała Łepkowska w swojej książce "M jak miłość: początki".

Na kanwie tego pomysłu powstała opowieść o rodzinie Mostowiaków, której najstarsi członkowie żyją w dużym domu na wsi. Serial wyglądał jednak nieco inaczej, niż założyli to sobie jego twórcy na samym początku.

"M jak miłość" - TVP chciało zdjąć Mostowiaków z anteny

Pierwszy sezon serialu nie cieszył się tak dużą popularnością, jak zakładały władze TVP. Stacja planowała usunąć sagę z ramówki. Ostatecznie jednak zapadły inne decyzje.

Trudno sobie wyobrazić, że gdyby Telewizja Polska nie dała "M jak miłość" drugiej szansy, ominęłyby nas tak kultowe sceny, jak śmierć Hanki Mostowiak w kartonach - tak z serialem pożegnała się Małgorzata Kożuchowska.

Hanka Mostowiak miała wypadek. 'M jak Miłość'Hanka Mostowiak miała wypadek. 'M jak Miłość' https://www.youtube.com/watch?v=EgQ0NNXHO48

Czego możecie nie wiedzieć o kultowej już scenie śmierci Hanki Mostowiak? Aby nakręcić tę jedną scenę, ekipa pracowała przez całą noc, aż do piątej nad ranem. Na planie pojawili się m.in. kaskaderzy oraz rajdowiec samochodowy. Z kolei samochód, który był użyty w scenie, należał w rzeczywistości do jednego z członków ekipy.

Ilona Łepkowska / Małgorzata KożuchowskaŁepkowska o odejściu Kożuchowskiej z "M jak miłość" dowiedziała się z internetu. "Bolesne"

"M jak miłość" - kto nie przyjął roli?

Trudno sobie wyobrazić rodzinę Mostowiaków, bez bliźniaków granych przez braci Rafała i Marcina Mroczków. Tymczasem, okazuje się, że ta rola miała pierwotnie trafić do Marcina i Macieja Zacharzewskich. Bracia odrzucili rolę z powodu konieczności dojazdów do Warszawy.

 

'M jak miłość'. Bracia Mroczkowie wcale nie mieli zagrać w serialu'M jak miłość'. Bracia Mroczkowie wcale nie mieli zagrać w serialu https://www.instagram.com/mjakmilosc.official/

Z kolei rolę Marii, mamy bliźniaków, ekipa serialu najpierw zaproponowała Danucie Stence. Aktorka wybrała jednak macierzyństwo.

Nie chciałabym, zajęta pracą, przegapić dorastania moich córek, zmarnować ich uczuć i talentów. One są dla mnie najważniejsze - tłumaczyła swoją decyzję aktorka.

Ostatecznie w postać Marii wcieliła się Małgorzata Pieńkowska. Po ponad dwóch dekadach trudno sobie wyobrazić kogoś innego na jej miejscu.

'M jak miłość'. Ciekawostki z serialu'M jak miłość'. Ciekawostki z serialu https://www.instagram.com/mjakmilosc.official/

Również Małgorzata Socha była brana pod uwagę przy obsadzaniu serialu. Aktora odrzuciła propozycję z powodu konfliktu terminów. O rolę Rafała, byłego partnera Marty Mostowiak ubiegał się Robert Moskwa, który dziś jest odtwórcą roli doktora Rogowskiego - męża Marii. Ostatecznie jednak w Rafała wcielił się Jacek Poniedziałek.

Robert MoskwaRobert Moskwa https://www.instagram.com/p/Bn6IduaAKTA/

Barbara Kurdej-Szatan jako Małgosia Mostowiak?

Pierwotnym zamysłem producentów "M jak miłość" było zastąpienie Joanny Koroniewskiej inną aktorką. Rola Małgosi Mostowiak miała przypaść Barbarze Kurdej-Szatan. Ostatecznie jednak zdecydowano, że aktorka otrzyma inną, niezależną rolę, w której odnajduje się do dziś.

Barbara Kurdej-SzatanBarbara Kurdej-Szatan https://www.instagram.com/kurdejszatan/

"M jak miłość". 21 lat z rodem Mostowiaków

Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 25 sierpnia 2000 r. Pierwszy odcinek wyemitowano 4 listopada tego samego roku. Mimo początkowych trudności serial do dziś cieszy się ogromną sympatią widzów, choć obsada w dużej mierze uległa zmianie.

'M jak miłość''M jak miłość' https://www.instagram.com/mjakmilosc.official/

"M jak miłość". Dom w Grabinie tak naprawdę nie istnieje

Smutna wiadomość dla fanów serialu "M jak miłość". Okazuje się, że spokojny, wiejski domek Mostowiaków w rzeczywistości jest jedynie atrapą. Ganek domu to dekoracja, hala zdjęciowa domu znajduje się w Orzeszynie. Sama akcja toczy się zaś w różnych miastach, w tym Gródku, Lipnicy, Piasecznie, Warszawie.

'M jak miłość'. Jak wygląda dom?'M jak miłość'. Jak wygląda dom? https://www.instagram.com/mjakmilosc.official/

"M jak miłość". Pamiętacie pierwszą wersję piosenki?

Do 844. odcinka motywem przewodnim serialu była piosenka "M jak miłość", w wykonaniu Wojciecha Gąsowskiego. Produkcja zdecydowała się jednak odświeżyć czołówkę i postawiła na nowy utwór, tym razem śpiewany przez Beatę Kozidrak. Widzowie przez długi czas byli rozżaleni i domagali się powrotu do pierwotnego utworu.

 

"M jak miłość". Aktorzy wielokrotnie wspominali pierwsze dni na planie

Teresa Lipowska, odtwórczyni roli seniorki rodu Mostowiaków, w książce "Nad rodzinnym albumem" wspominała pierwszy dzień na planie serialu:

Był jakiś taki... niezwykły, bo od początku było fajnie, było sympatycznie, świetnie się pracowało.

Teresa Lipowska i Witold PyrkoszTeresa Lipowska i Witold Pyrkosz MTL Maxfilm

Z kolei Kacper Kuszewski, który również był związany z serialem od samego początku, wyznał w jednym z wywiadów, że przygoda z "M jak miłość" była dla niego "skokiem na głęboką wodę".

Prawie żadnych prób i przymiarek. Po prostu: kamera, akcja, kręcimy! Całą moją serialową "rodzinę" poznałem dopiero na planie filmowym - mówił.

Kacper KuszewskiKacper Kuszewski Instagram/mjakmilosc.official

Więcej o: